No ensinnäkin jos jotain hihnan vaihtoa suunnittelet samaan kohtaan kun vanha.niin se ei vältämättä ole ees oikeessa ja aina se liikkuu.Eli kyllä ne merkit pitää tietää.Rookeri kirjoitti:Toi haku ei oikein antanu mitään fiksua tulosta joten kysästään täältä että kiristääkö tässä koneessa jakopäähihnan vesipumppu vai erillinen kiristäjä?
En ole sen enempää avannu ja purkanu että näkisin itse omasta koneesta ton. Jakopääremppa olisi kevään aikana edessä niin pitää osat hankkia ennenku kamat on levällään ja todetaan että joku uus osa on väärä/puuttuu.
Tossa bongasin halvalla jakopäähän uudet osat mutta kyseessä oli kone jossa "100 heppaa" (koneen mallia en tiedä) ja siinä on hihna, kiristin ja kiinteä vesipumppu. Saako kiinteästä vesipumpusta tehtyä hihnaa kiristävän mallin?
Sit jos jollain olisi jotain räjäytyskuvaa että miten se jakopään hihna oikeesti menee, vähän vaikea hahmottaa jos koittaa sanoin kuvailla. Jos kuvasta näkis samalla miten ne lovet ja kohdistimet tulee. Toisaalta jos uusii vaan vanhan uuteen hihnaan eikä pyöritä konetta siinä välissä käsin niin eikö se mene aika heittämällä se uus? Vai tarviiko asennusvaihdeessa hihnan ollessa IRTI pyörittää jotain?
siitä oli kuvakin,samanlaisesta jakopäästä.omegan samasta aiheesta.kone vaan x20se.vuosimalli sen itsestään kiristimen taitaa määrätä.noissa astroissa se on jo varmaan erilliselä kiristäjällä.merkit varsin helpot.alapyörän hinhnapyörän lovi piikkiin,ylämerkki suoran ylös vastamerkiin.alapyörässä myös hihna pyörässä merkki joka siina 17.00 paikkeilla taitaa olla .93 lähtien ne on jo erillisellä kiristimellä olevia.
Mut eti se topicci missä b omegassa sama juttu,niin selkee kuva siitä jakopäästä.ei se tosiaan monimutkainen ole.muistaa vaan naputell huolella kuusiokolopultteja kiilahihna pyörästä ja kunnon hylsyllä ne aukasta.niin saa kannat pysymään ehjinä.E;Ja osta nyt kunnon osat sinne ees ,eikä mitään ihme virityksiä ees suunnitella,ei ne kalliita ole opelin jakopään osat noissa koneissa.



