Ex- kadettini (gsi16v c20 xe-89vm) kun lähti multa putkistolla ja vapari suodattimella kaverilleni, ja tyyppi käytti penkissä,171hv ja 220nm vääntöä.
Osti nokat jyrkemmät ja tekivät penkissä jonki sortin lastua/säätöä ja tulos,181hv ja vääntöä en muista.Viimeiseks tuli vakionokat takas+lexmaul imusarja ja säätöä ja tulos 189hv ja vääntöä karvan alle 260nm. Dynolaput varmaa löytys vieläki ku jaksais ettiä ja keskisuomen autosäädössä oli penkitys.
Kansi oli kanaviltaan vakio. Suht herkkä kone virittää
hmmm... laittaisko imusarja + venttiilimuutoksiin varatun budjetin ensiksi imusarjaan + läppärunkoihin.? Ehkä ei riitä samat eurot, mutta kumpi ahdistaa ekana, nähtävästi imusarja? Jos mennään alkuun vakiolla imusarjalla, niin tarkka kohdistus kanteen.
reiskaar kirjoitti: Jos mennään alkuun vakiolla imusarjalla, niin tarkka kohdistus kanteen.
Eipä siinä paljoa kohdisteluja tarvitse tehdä koska ainakin kaikissa mitä olen itse nähnyt on tarkkuus ollut kohdallaan jo tehtaan jäljiltä. Noissa xe:n kansissahan on vinku pyörähtänyt kanavissa jo tehtaalta lähtiessä.
Onko ideoita että mikä vois olla syy: Vaparin kiinni ollessa pysähdyttäessä esim liikennevaloihin calibra meinaa sammua kerran sammuikin? Laskee kierrokset hetkeksi todella alas ja taas hyppää normi lukemiin? saako liian kuumaa ilmaa?
caliN kirjoitti:Onko ideoita että mikä vois olla syy: Vaparin kiinni ollessa pysähdyttäessä esim liikennevaloihin calibra meinaa sammua kerran sammuikin? Laskee kierrokset hetkeksi todella alas ja taas hyppää normi lukemiin? saako liian kuumaa ilmaa?
Täysin samat oireet oli itselläni muinon c20xe moottorissa vv-suodattimella. Suodattimen siirto viileään ilmaan paransi tilannetta jo melko hyvin, mutta lopulta laitoin takasin normi putsarikotelon ja hävisi nuo tyhjäkäynnille pudottamisen ongelmat.
Tech1 diagnosoinnit onnistuvat tarpeeseen
Pihassa: f11 530d, Model 3 LR
Tallissa: Vectra 2000 16v 1990
Entisiä: vectra b v6, Astra gsi 16v, Calibra 16v, Calibra tbo 16v, Calibra 8v, Astra c18xe, vectra c20xe ja useampi muukin