Kertokaapas c mallin farkku vectrasta hyviä ja huonoja puolia moottorista. 1.8 ja 2.2 olis tarjolla..
2.2 vectra on tällä hetkellä koeajos.vm-04
Opel vectra
Re: Opel vectra
Tuolta Opel - keskustelun puolelta löydät arvioita ja mielipiteitä C - mallin Vectrasta. Esimerkiksi heti etusivulta C - Vectran tyyppivikoja.
Re: Opel vectra
2.2 konetta koskevat C-mallissa pitkälti samat murheet kuin B-Vecuissakin eli jakoketjun kanssa ongelmaa. Pääsääntöisesti alle 100tkm ajetuissa voi vielä olla sekundat orkkisosat paikallaan. Esim. 200tkm ajettu on jo todennäköisesti vaihdettu kestävämpi ketjusarja.
Tietyn ikäisissä on sitten jo tehtaalla pistetty paremmat osat, mutta niistä en tarkemmin tiedä.
Tietyn ikäisissä on sitten jo tehtaalla pistetty paremmat osat, mutta niistä en tarkemmin tiedä.
Toyota Corolla 2006 1.6 A
Re: Opel vectra
2.2 litraisia on kahta eri moottorityyppiä eli Z22SE ja Z22YH . Tuon ikäisissä ei välttämättä pitäisi olla enää ketjuongelmaa. Tosin sen kyllä kuulee. Jos ketju rallattaa tyhjäkäynnillä, on kypsä vaihtoon. EGR - venttiilissä on ongelmaa , jumittaa, mutta sen voi poistaa... vaatii tosin softamuutoksen. Tuossa jälkimmäisessä eli suorasuihkutuskoneessa on ruiskutuspumpun kanssa ongelmaa. Joissakin ECUissa ongelmaa... huono kylmäkäynnistyvyys. Öljynkulutus voi olla suurta... männänrenkaissa väärä tangentiaalinen voima ja huono päällyste.
Tuossa jotain, minkä poimin Opelin huoltoinformaatiosta...
1.8 litraisessa vaikuttaisi olevan vähemmän ongelmia.
Tuossa jotain, minkä poimin Opelin huoltoinformaatiosta...
1.8 litraisessa vaikuttaisi olevan vähemmän ongelmia.

