Tekniikka-aiheinen keskustelu moottoriin liittyvistä asioista.
Moottorinohjaus, toiminta, tyyppivikoja, korjauksia, jne...
Älä laita tänne kysymyksiä virittämisestä, sillä niille on olemassa oma alueensa.
Hyvä kuva. Kiitoksia. Huomenna selviää paljonko tietämättömyys minulle maksaa
Täytyy käydä korjaamassa Iso Saaren Vauxhall-tietäjien väärät luulot oikeiksi jos vaan vielä löydän sen keskustelun.
Sulla tuntuu olevan homma niin hyvin hallussa, että osaatko sanoa miksi alle 48tkm ajetussa autossa tuota kiristäjää ei tarvitse virittää ja vapauttaa?
Onko öljypumppu uutena niin paljon parempi, että nostaa paineen nopeammin vai mikä siinä on takana?
Sen verran tuli tutkailtua eilen omaa vanhaa kiristintä, että arvelen(en siis ole varma) alle 48 tkm käytetynketjun olevan vielä niin vähän venyneen, että painaa ketjuohjaimen välityksellä kiristimen pois siitä lukituksesta. Myöskin jos lukituksen vapauttaa, niin lähes uusi ketju kiristyy liikaa.
Tutkailin tuossa Opelin ohjetta jakoketjun vaihdosta Vectra B :n osalta. Siinä ei ollut mainintaa tuosta 48 tkm lukemasta.
Hieman tekstiä copypastattuna... kuvia en saanut mukaan.
Camshaft Timing Chain, Remove and Install
Caution
The camshaft timing chain, sliding, guide and tension rails as well as the drive gear on the crankshaft must always be replaced completely if there is a defect or wear on one of the above-mentioned components.
In addition, when replacing the tension rail for the camshaft timing chain or the chain tensioner for the camshaft timing chain, ensure that the chain tensioner with Part Number 24 448 509 and the tension rail with Part Number 24 449 448 are installed. Under no circumstances should the old tension rail with Part Number 90 537 842 be installed together with the new chain tension with Part Number 24 448 509.
The two timing chains are infinite chains. They must never be separated and re-installed after being provided with a chain lock.
Install
Pre-tension inner piston (5) of chain tensioner for camshaft timing chain with suitable screwdriver (4) by turning to the right (clockwise) and allow to engage. Insert inner piston of chain tensioner into chain tensioner for camshaft timing chain.
Clean
Before installing the chain tensioner of the camshaft timing chain: Clean thread of the chain tensioner for the camshaft timing chain as well as the thread in the cylinder head itself.
Install
Install chain tensioner for camshaft timing chain with new gaskets (2) and (3) in cylinder head - tightening torque 75 Nm / 55 lbf. ft.
Caution
Release chain tensioner for camshaft timing chain by pressing on the tension rail or on the camshaft timing chain (with a blunt tool - e.g. rounded installing lever). If this is not observed, this may lead to skipping of the camshaft timing chain and thus to engine damage.
Ja tuossa copypastella kohta jossa autot erotellaan kilometrimäärän mukaan:
Important: Engines up to
48 000 km
10. The chain tensioner is
released when the
engine is started.
Important: Engines above
48 000 km
11. Release the camshaft
timing chain tensioner
by pressing on the
tensioner rail or the
camshaft timing chain
(using a blunt tool –
e.g. a rounded
assembly lever).
Tiedän kyllä tuon... olen siis saman lukenut. Vuoden 2008 TIS:sissä tuota kilometritietoa ei enää ole, ei Vectran, Astran , eikä Speedsterin jakoketjun
vaihtoa käsittelevässä kohdassa. Ohje on siis muuttunut. En tiedä, kuinka vanha on tuo hollantilainen TIS.
Siis, tuo ketjun kiristäjähän vapautetaan aina kun se vaihdetaan tai se on ollut muuten irti. Jos jakopää on ollut auki ja ketju tai muita osia on ollut irti pitää kiristin painaa kasaan ja vapauttaa lukituksestaan kun kaikki on kasattu oikein. Sehän siis tapahtuu ketjusta painamalla tylpällä raudalla tai vastaavalla yläkautta.
Robertx kirjoitti;
"Sen verran tuli tutkailtua eilen omaa vanhaa kiristintä, että arvelen(en siis ole varma) alle 48 tkm käytetynketjun olevan vielä niin vähän venyneen, että painaa ketjuohjaimen välityksellä kiristimen pois siitä lukituksesta. Myöskin jos lukituksen vapauttaa, niin lähes uusi ketju kiristyy liikaa."
Se kiristinhän vapautuu lukituksesta itsestään uusissa koneissa heti kun koneen käynnistää ihan sen ketjun avustuksella. Ketju painaa sitä ohjuria sen verran että se vapauttaa tuon kiristimen. Mutta liikaa se ei sitä ketjua kiristä. Kiristin antaa periksi taaksepäin tietyn verran ja öljynpaine kiristää ketjun sopivalle kireydelle heti kun koneen käynnistää. Vanhoissa koneissa kannattaa itse laukaista se kiristin ettei pääse jo venynyt ketju hyppäämään rattaalta.
Itse ole aina vapauttanut sen kiristimen kun olen jakopään romut uusinut. Ja nykyisessä koneessakin jolla on ajettu vasta 20 000km se kiristin oli vapautettu jo tehtaalla.
Kiitokset asiantuntevasta ohjeistuksesta. Opelin ohjeiden lisäksi tuo vahvistaa käsitystäni siitä, ettei pelkkää kiristäjää voi vaihtaa avaamatta jakopään koppaa. Lisäksi uudenmallinen kiristäjä ei käy vanhanmallisen ketjuohjaimen kanssa.
Joo. Voihan sen kiristäjän toki vaihtaa ilman kopan avaamistakin mutta se on siten melkoista venäläistä rulettia. Se kiristin kun voi keretä vapautumaan lukituksesta enennkuin kone käynnistyy tai sitten ei. itse en lähtisi sitä kokeilemaan ollenkaan. Toki onhan siinä pikkasen ruuvaamista kun kopan pultit aukoo mutta onhan se pienempi paha sitä vastaan että ketju hyppää ja kone laukeaa.
Ja kyllä se uudenmallinen (Z20NET tai Z22SE) kiristin käy myös siihen vanhaan ketjuohjuriin. Siinä ohjurissa kun ei ole tapahtunut muutoksia. Se on ollut sama kaikissa ketjusarjoissa.
Koskaan en ole törmännyt mihinkään kilometrilukemiin koskien kiristimen vapautusta. Toisaalta en ole koskaan vaihtanut pelkkää kiristintä..
Pikakokeilulla kiristin ei vapaudu konetta väärään suuntaan pyörittämällä, vaan pitää vapauttaa painamalla ohjaria.
Jokuhan vois kokeilla, laittaa uuden kiristimen paikalleen ja käyttää muutaman kerran käynnissä ja käyttää kiristimen irti jotta näkee onko se vapautunut
Kovasti on erilaista tietoa...
Jokatapuksessa on varmaan turhan ottaa riskejä ketjun kanssa. Parempi varmaan on vaihtaa ketju, ketjuohjaimet, kiristin ja ketjupyörät siinä vaiheessa, kun ketju kuuluvasti rallattaa. Tuskin siinä vaiheessa pelkästä kiristimen vaihdosta apua on. Tällöin kiristin on varminta vapauttaa painamalla ketjusta.
no itellä tuo ei ennemmin puhunut mitään muutakun sit kerrasta rupesi kolisemaan,eka remppasin sen jumiutuneen siksi aikaa että uusi tulee,ajelin pari päivää.sit uusi kiristin tilalle(turbon)kone myös 2.0T.nyt ajeltu melkei 30tkm hiljaisuudessa.
niin ja tarkemmin,ei se sillä vastapäivään pyörittämisellä vapaudukkaan,vaan ensin vastapäivää että kireä ketju painaa kiristintä pohjaan sit myötäpäivään että tulee löysää ja kiristin mahtuu vapautumaan.
Insignia 2.0 Turbo Sport OPC Line, Mokka 1.4 Turbo Cosmo & Vectra GTS
EX Vectra C 2.0T Sport Biopower & Manta -70 yms...
Eli Jartsallakin oli ilmeisesti se vanhan mallinen kiristin ennen vaihtoa vai kuinka? Ja vaihdoitko tilalle sen uuden mallisen turbon kiristäjän? Ja paljonko oli koneella ajettu kun rupesi ääntämään?
Miten muuten totesit tuon että se kiristin vapautuu kun konetta pyörittää vikopäin ja sitten takaisin oikeaan suuntaan?