Häiriö ajonvakautusjärjestelmässä,C-Vectra

Tekniikka-aiheinen keskustelu moottoriin liittyvistä asioista.
Moottorinohjaus, toiminta, tyyppivikoja, korjauksia, jne...
Älä laita tänne kysymyksiä virittämisestä, sillä niille on olemassa oma alueensa.
JuhaKHJ
'Senator'
'Senator'
Viestit: 520
Liittynyt: 26 Loka 2004, 03:00
Paikkakunta: Kauhajoki

Re: Häiriö ajonvakautusjärjestelmässä,C-Vectra

Viesti Kirjoittaja JuhaKHJ »

janska kirjoitti:No mutta nyt ainakin tiedät sen sielunelämästä enemmän:) Huomasit varmaan että periaatteessa kaikki osat olis vaihdettavissa? Aika hölmöä että niihin ei saa varaosia vaan vaihdettava koko murkula. Yrititkö tiukata mitenkään niitä liitoksia? Ne kun ovat aika löysän oloisia...

Ei auttanut mitenkään. Käytännössä täysin tyypillistä varaosabisnestä että muutaman euron osat liittämällä yhteen, saadaan muutaman sadan euron palikka. Tarvikeosien valmistajille uudet autot alkavat olemaan todella haastavia jäljitettäviä että näissäkin tapauksessa kyseeseen tulee ainoastaan alkuperäisosat.

Tarvikeosien valmistajalta menee kuulemma kolme vuotta että jokin osa on markkinoilla kuluttajan saatavilla, ensimmäinen vuosi kuluu suunnitteluun ja jäljittelyyn, toinen vuosi tuotannon käynnistämiseen ja kolmas vuosi tuotteen markkinoille saamiseen. Tästä syystä japanilaiset uudistavat automallistojaan kolmen vuoden syklillä.
JuhaKHJ
'Senator'
'Senator'
Viestit: 520
Liittynyt: 26 Loka 2004, 03:00
Paikkakunta: Kauhajoki

Re: Häiriö ajonvakautusjärjestelmässä,C-Vectra

Viesti Kirjoittaja JuhaKHJ »

Vika vihdoinnii korjautettuna. Simmi tilattiin uusi ja vaihdettiin paikoilleen. Kustannus operaatiolle 690€ osat töineen, 90€ diagnoosi potilaasta sekä yksi nopean ajon lisenssi 115€ huoltomatkan varrella. :banghead:

Mutta jos jotain positiivista niin ohjaustehostin pelissä täysin taas mukana, kuin myös luistonesto sekä AFL kääntää valoja kaarteissa todella pehmeästi. Ohjainlaitteen ollessa rikki, tapahtui valojen kääntö nykäyksinä. Eli ei tarvetta merkin vaihdolle. -(z)-
Sasseli_
'Kapitän'
'Kapitän'
Viestit: 89
Liittynyt: 15 Heinä 2014, 19:11

Re: Häiriö ajonvakautusjärjestelmässä,C-Vectra

Viesti Kirjoittaja Sasseli_ »

Viikon alussa, haettuani auton takaiskareiden ja -jousien vaihdosta sekä nelipyöräsuuntauksesta) Vectra-C jätti tien päälle, sammui vauhdissa eikä enää käynnistynyt. Auto lavetille ja huoltoon (huollon pihassa lähti jälleen käyntiin, mutta jätin auton tsekattavaksi).

Nyt huoltamolta soiteltiin, että vika olisi todennäköisesti ohjauspylvään ohjausyksikössä. Kuulema startin heräte puuttuu ja ajonesto ei ole päällä. Lupailivat tonnin remonttia :banghead:
Vastaa Viestiin