Tekniikka-aiheinen keskustelu moottoriin liittyvistä asioista.
Moottorinohjaus, toiminta, tyyppivikoja, korjauksia, jne...
Älä laita tänne kysymyksiä virittämisestä, sillä niille on olemassa oma alueensa.
Autoni on siis vm.95 Opel Omega MV6 3.0 24v tourinki
Mikä lie omegaan tuli kun venttiilit nakuttaa välillä aika kovaa. Ja se on todellakin vaan välillä....
Voi olla, että toimii muutaman päivän ilman mitään ja sit rupee yhtäkkiä nakuttamaan. Sit sitä kestää esim puolen tunnin ajon ja loppu itestään. Öljyä on koneessa tarpeeks. Mikä osa vois olla menossa?
Autoni on siis vm.95 Opel Omega MV6 3.0 24v tourinki
Mikä lie omegaan tuli kun venttiilit nakuttaa välillä aika kovaa. Ja se on todellakin vaan välillä....
Voi olla, että toimii muutaman päivän ilman mitään ja sit rupee yhtäkkiä nakuttamaan. Sit sitä kestää esim puolen tunnin ajon ja loppu itestään. Öljyä on koneessa tarpeeks. Mikä osa vois olla menossa?
Ilmeisesti painimen ääntä kuuluu.Niitähän on fortella suositeltu pestävän moottoreita,jos sen avulla puhdistui ja paremmin paineet pitäis.Siis forte moottoripesu öljyn vaihdon yhteydessä.
E.tai taas tuli sen pakosarjan nakutus,säksätyskin mieleen.jos vuotoa,osaa pitää metallimaisen äänen sekin kyllä.vedätyksellä ainakin nakuttaa ilhan kivasti,esim vuotava tiiviste.
Kadett köntys ja "Tyttö" .
terokimmo=kaikkien kirjotusvirheidenäiti.Sori kirjoituksen laatu...
Pakosarjan vuoto tulee parhaiten ilmi hajusta . Tyhjäkäynti ja tuuletin huutamaan ja haistelee tulevaa ilmaa. v6 pakosarjan vuoto paljastuu tästä. Kokeiltu monasti..
digimiki79 kirjoitti:Pakosarjan vuoto tulee parhaiten ilmi hajusta . Tyhjäkäynti ja tuuletin huutamaan ja haistelee tulevaa ilmaa. v6 pakosarjan vuoto paljastuu tästä. Kokeiltu monasti..
Välillä haisee palaneen käry... eli vuotasko sit pakosarjat??
mixuman kirjoitti:Ei auttanu tuo forte + öljyjen vaihto nakuttamiseen. Nyt sit tuli öljyvuoto ja siitä uusi aihe laitettu ...
Onkohan tuo moottoripesu joissain tapauksissa sitten liikaa tiivisteille, vai sattumaltako vanhuuttaan petti...
Riippuu tietysti oliko siellä mitään ees pestävää.Eli jos et erikseen kattonu vanhaa öljyä ja siinä jotain erityistä mukana ironnu,miytä nyt ei huomaa ees oikeen ku ehkä imuvaihtajan läpinäkyvässä yläsäiliössä.
Voihan se jos nyt stefakin esim menny ,niin ollu jo alullaan ja pesussa ohentunut öljy siitä pullahtanut läpi ja avannut tiivisteen huuken esim.Mikä nyt ois muutenkin tullu.Yks tietysti jos huohottimat päässy tukkimaan ,nii höyryt tulee kyllä jostain ulos.Mikä ei pesuun taas liity varmaankaan.Niitäkin syytä katella että auki ja hengittää.
Käry siitä öljystä varmaan mikä johki kuumaan valuu.Sen äänen vielä sarja/tiiviste vuodoksi voi paremmin päätellä,kun vedättää moottoria.kuulunee paikallaankin kun kiihdyttää moottoria,niin säksättää,mutta ajossa jos ääni kuuluu,niin sen kyllä kaasua painaessa reilummin ja vedossa nimenomaan säksättää.lämpö kyllä tekee omiaan niinkun jo mainittiinkin,eli saattaa loppuakin jos sarja halkeama.
Kadett köntys ja "Tyttö" .
terokimmo=kaikkien kirjotusvirheidenäiti.Sori kirjoituksen laatu...
Kun istut hytissä ja haistelet tuulettimen ilmaa samalla kun auto käy tyhjäkäyntiä. Osaat varmaan tunnistaa pakokaasun hajun? Jos pakosarjat rakoilee on tiedossa kova urakka, tiiviste 8€ mutta työnä kova. Jos hytissä haisee palanut käry, on todennäköisesti mennyt jompi kumpi venakopan tiiviste tai kansi halki (on muovia). On siinäkin työnsarkaa mutta on tehtävissä. Tiivisteet ei kalliita mutta kannen kunto kannattaa katella. Haju johtuu kun pakosarjojen päälle tippuu öljyä ja palokaasut tulevat hyttiin. Kokemusta tuostakin hehe.Kattele ja kokeile sormilla onko venakopan reuna märkä.