X20XEV lämpiää 70 asteeseen

Tekniikka-aiheinen keskustelu moottoriin liittyvistä asioista.
Moottorinohjaus, toiminta, tyyppivikoja, korjauksia, jne...
Älä laita tänne kysymyksiä virittämisestä, sillä niille on olemassa oma alueensa.
Vastaa Viestiin
keltanokka
'Diplomat'
'Diplomat'
Viestit: 3973
Liittynyt: 12 Touko 2003, 03:00

X20XEV lämpiää 70 asteeseen

Viesti Kirjoittaja keltanokka »

On se ihme moottori tämä X20XEV.... Aina mun mielestä lämmenny liian vähän kun jääny siihen 80-82 asteeseen. Nyt mittari jää matkaajossa alimmillaan sen kylmän alueen ylärajan ja 80 asteen väliin. Hetkittäin voi käydä siin 80 asteessa mutta heti putoaa alas. Sisälle tulee niin kuumaa ilmaa että ei kestä näppejään pitää edessä. Auto myös lämpiää suht nopeaan ja akiken lisäks termari on uusi.
Ainoa muutos mitä on tapahtunut on jarrijen herkistys. Molemmat takajarrut laahas sekä vasen etujarru. Nyt en muuta keksi kuin että vika olis mittariston anturissa. Missä kohtaa se mittariston anturi sijaitsee kun silmäl ei näe ? Eli onko siellä puolan alla, tavallaan samassa kohtaa kuin C18XEL moottorissa missä ei ole sitä EGR päätyä kanteen ? Ja lähinnä mitä pitäis purkaa että pääsis käsiks siihen anturiin ?
Avatar
Tubbe
'Diplomat'
'Diplomat'
Viestit: 2071
Liittynyt: 12 Loka 2007, 23:12
Paikkakunta: Seinäjoki

Re: X20XEV lämpiää 70 asteeseen

Viesti Kirjoittaja Tubbe »

Puolan alta löytyy tuo mittariston anturi.
Astra H GTC -05 Z20LER
Vectra B2 Sport -01 Z22SE Ex.
Vectra B2 Sport -99 X20XEV R.I.P (http://s514.photobucket.com/albums/t347/Tubsukka/)
keltanokka
'Diplomat'
'Diplomat'
Viestit: 3973
Liittynyt: 12 Touko 2003, 03:00

Re: X20XEV lämpiää 70 asteeseen

Viesti Kirjoittaja keltanokka »

Kiitti Tubbe kävin juuri kattomas ja siellähän se oli. Joskus tullu kaadettua moottoriöljyä ohi täyttöaukon ja valunu venttiilikopan kautta puolajalustalle ja sitä kautta pitkin kannen kylkiä. Meinannu lainkaan nähdä sitä tunnistinta oli sen verran öly-/pölymössön peitossa. kävi mieles jos se johtaa maihin sen mössön kautta, mutta toisaalta pitäis toimia niin että vastuksen vähentyessä nousee näyttämä mittarissa.

Pitänee kattoa mikäli moisella kiilottamisella olis mitään vaikutusta.
ascona_c
OCF Member 2020
Viestit: 9613
Liittynyt: 05 Helmi 2004, 02:00

Re: X20XEV lämpiää 70 asteeseen

Viesti Kirjoittaja ascona_c »

Anturissa vikaa todella harvoin. Mittaristo näyttää yleensä vanhemmiten omiaan. (5-10c liian vähän)
keltanokka
'Diplomat'
'Diplomat'
Viestit: 3973
Liittynyt: 12 Touko 2003, 03:00

Re: X20XEV lämpiää 70 asteeseen

Viesti Kirjoittaja keltanokka »

Kokeilin taas ja ei vaan nouse siihen 80 asteeseen. Kun auto käy tyhjäkäyntiä niin romahtaa lähelle kylmän rajaa. Tämä muutos tapahtui yön yli, aina tosiaan näyttäny sen 80-82 astetta. Tuli mieleen mikäli mittaristossa olis jännitteensäätäjää mutta toisaalta se polttoainemäärämittari näyttää ihan ok. Nopeusmittari taas pumppaa edes takas. Tämä taas taitaa sitten johtua siitä että kuskinpuoleisen ulomman vetonivelen tunnistinkehä on aika pahasti ruostunu.
Eli ei löydy mitään selvää syytä siihen miksi juuri lämpömittari käyttäytyy näin. Onhan sillä ikää jo kun auto on -98 mallinen, mutta kilometrejä on vain 140tkm. Astra taas on -95 mallinen ja 440tkm, tasaista 90 astetta näyttää se mittaristo ja muutenkin toimii sähköpuoli ihan hyvin. Taitaa nää Vectrat olla oikeita myrheenryynejä.... :no:
Vastaa Viestiin