Onkos porukalla kokemusta noista Sandtlerin jarrulevyistä?
Sain Tunexilta tarjouksen noista Sandtlerin typ X –levyistä eli rei’itetyistä.
Tässä suora lainaus: "Sandtlerin jarrulevyt ovat mielestäni erittäin kilpailukykyiset verrattuna Zimmermaneihin. Sandtlerin levyt ovat erittäin korkealaatuisia!"
Hinta käytännössä sama, kuin Zimmermanin jarrulevyillä, vain muutaman euron ero hinnassa.
Tiedä nyt sitten, kummat ottais...
Vectra B X25XE Sport -98, Vectra A C25XE CDX -94 ja Ascona C C20NE Irmscher Sprint -87 (projekti)
^ Kiitti linkistä! Tuttu topic, mutta en ollut tuota lukenut pitkään, pitkään aikaan.
Aihetta sivusi kyllä, mutta yhtä kaikki, olen nuo Zimmermanit tai Sandtlerit päättänyt hankkia. Tuossa A-Vectrassa mulla on ollut nuo rei´itetyt Zimmermanit ja verrattuna vanhoihin pahasti urautuneisiin orkkis-levyihin, jarrut paranivat huomattavasti! Ja radalla ei oo pahemmin tullu käytyä.
Vectra B X25XE Sport -98, Vectra A C25XE CDX -94 ja Ascona C C20NE Irmscher Sprint -87 (projekti)
Rei'itetyt levyt ovat käytännössä vain kilpailukäyttöön, katuliikenteessä ne halkeavat reikien kohdalta, niin monessa autossa on tullut nähtyä noita rei'istä säteittäisesti halkeamilla olevia reikälevyjä. Katuliikenteeseen parempi ratkaisu olisivat uritetut levyt tai syvennyksillä (ei läpirei'illä) varustetut. Itse en ainakaan katukäyttöön minkäänmerkkisiä reikälevyjä laittaisi, edes tehdastekoisia. Itse poratut nyt taas ovat lähinnä jotain näyttelyrekvisiittaa tms, ei liikennekäyttöön sopivia ollenkaan. Ja vanhoihin kuluneisiin urautuneisiin levyihin (uritetut levyt ovat joo eri asia, ne urat ovat eri suuntaisia... ) verrattuna nyt uudet tavalliset sileät levytkin ovat huomattavasti tehokkaammat... Ja toki ne reikälevytkin tehokkaat ovat, ne vain eivät kestä. Kilpailukäytössä tuo ei ole ongelma kun kisan jälkeen voidaan vaihtaa uudet levyt, eikä niillä yritetäkään ajaa kymmeniä tuhansia kilsoja...
en suosittele minäkään reikälevyjä ns."arkikäyttöön". Ite ostin jokunen kuukaus sitten zimmermanit(reijillä) joka kulmaan, ja jo nyt on edestä levyt aika huonokuntoset, jos saisin valita uudestaan ni tavalliset laittasin. Jarrutehossa en huomannu mitään eroa.
Mulla on nuo Zimmerit edessä ja takana tuossa Turbo A Vectrassa, paloina EBC:n punaiset joka nurkassa ja Bendix "kisa"nesteet
Pirun hyvät nuo on jarrutella mutta tosiaan halkeilee kovin helposti. Tai no kyllähän esim huippunopeuspäivillä ne oli kovilla ja muutamilla ratapäivilläkin tullut niillä käytyä. Yhdet etulevyt sain vaihdettua takuuseen kun joka väli oli halki noin 5000km jälkeen.
Omasta mielestä ovat paremmat jarrutusteholtaan kuin vakiot.
Vectra A 2.0 16V Turbo FWD -89 10.735s/231.15kmh/402m & 308kmh/1609m
Calibra 4x4 Turbo -92
Astra G 2.0 16V Turbo Cabriolet -03
Corsa D OPC -08 Astra H OPC -07 Vectra C OPC -07 Insignia A OPC -10
ata kirjoitti:Rei'itetyt levyt ovat käytännössä vain kilpailukäyttöön, katuliikenteessä ne halkeavat reikien kohdalta
Kyllä ne rei'itetyt taitaa olla jo melkein näyttelyrekvisiittaa Esimerkiksi AP Racing ei suosittele reikälevyjä kisaan ollenkaan, varauksin vain kadulle.
Alfa 75 3.0 V6 America
"For those who enjoy the pleasure of driving over the practicalities of mere transportation" (Motorweek)
Alfa 156 JTS
Vectra B