Vectra B -01 1.8 käy kolmella (kun lämpenee)

Tekniikka-aiheinen keskustelu moottoriin liittyvistä asioista.
Moottorinohjaus, toiminta, tyyppivikoja, korjauksia, jne...
Älä laita tänne kysymyksiä virittämisestä, sillä niille on olemassa oma alueensa.
Vastaa Viestiin
Avatar
Raksahamppi
'Agila'
Viestit: 5
Liittynyt: 09 Touko 2009, 18:16

Vectra B -01 1.8 käy kolmella (kun lämpenee)

Viesti Kirjoittaja Raksahamppi »

Eli siis kylmänä käyntiin ongelmitta, lämmittyään tippuu ainakin yksi pytty pois. Moottorielektroniikan merkkivalo palaa ja antaa vikakoodit 0201 ja 0202, ruiskusuuttimien virtapiirin toimintahäiriö... Ajossa alkaa ravistaan niin v*tusti kun antaa vähänkin kaasua ja tehot on hukassa. Luulin jo löytäneeni täältä foorumilta ratkaisun kun jollain jampalla oli samat oireet ja selvisi sen puolahässäkän vaihdolla, ei ollut siinä vika... Auto ollut kyllä korjaamolla jo toista kuukautta mutta vikaa ei ole löytynyt, kun ei viitsisi turhaan vaihdella tonnin osia (ECU).Antaa kipinää, puristuksia on, suuttimissa ei vikaa. Ideoita, ehdotuksia, arvailuita ja heittoja otetaan vastaan. Auto menossa maanantaina autosähkö liikkeeseen mutta jos sen vielä pystyisi välttämään... :thumbsup: -(z)-
Jumitzu
'Diplomat'
'Diplomat'
Viestit: 2401
Liittynyt: 28 Helmi 2007, 19:44
Paikkakunta: Kokkola

Re: Vecrta B -01 1.8 käy kolmella (kun lämpenee)

Viesti Kirjoittaja Jumitzu »

Miten suuttimien toimiminen on todettu?

Lähteekö lämpimänä normaalisti käyntiin? jos ei niin pyydä testaamaan suuttimien toiminta vanhanajan systeemillä eli penkkiin ja katsotaan miten suuttimet toimii vai ruikkiiko joku suuttimista miten sattuu..
Astra H 07 Caravan Opc Line -->http://www.minunauto.com/auto/30283
Avatar
Raksahamppi
'Agila'
Viestit: 5
Liittynyt: 09 Touko 2009, 18:16

Re: Vecrta B -01 1.8 käy kolmella (kun lämpenee)

Viesti Kirjoittaja Raksahamppi »

Korjaajani oli vaihtanut suuttimia päikseen ja silti antaa aina vikakoodin samalle pytylle. Siis koodi 0202.
Jumitzu
'Diplomat'
'Diplomat'
Viestit: 2401
Liittynyt: 28 Helmi 2007, 19:44
Paikkakunta: Kokkola

Re: Vecrta B -01 1.8 käy kolmella (kun lämpenee)

Viesti Kirjoittaja Jumitzu »

selväpyy, kuhan arvailin..
Astra H 07 Caravan Opc Line -->http://www.minunauto.com/auto/30283
Avatar
_pexxi_
'Senator'
'Senator'
Viestit: 336
Liittynyt: 04 Joulu 2008, 21:08

Re: Vectra B -01 1.8 käy kolmella (kun lämpenee)

Viesti Kirjoittaja _pexxi_ »

jos johtosarja on kunnossa nii voiko se enää muualla olla vika ku ECU:lla?
Tosin ku opelista kyse nii se voi olla missä vaan :lollis: mutta katelkaa nyt ne johtosarjat ja liittimet ainaki että ne on varmasti kunnossa
Omega B2 2002 Elegance
Z22XE
Avatar
janska
'Senator'
'Senator'
Viestit: 560
Liittynyt: 30 Syys 2004, 03:00
Paikkakunta: Vantaa

Re: Vecrta B -01 1.8 käy kolmella (kun lämpenee)

Viesti Kirjoittaja janska »

Aikoinaan oli yhdessä astrassa tosin z16xe koneella oleva niin täysin samat oireet ja se meni minun tutkimuksien jälkeen sähkärille joka muistaakseni sanoi löytäneensä vian lambda-anturista. En tosin ymmärrä miten lambdan toiminta voi vaikuttaa yhden suuttimen toimintaan...Voin maanantaina kokeilla kattoa sen auton historiasta että oliko se varmasti lambda mikä siinä oli vialla.

Antoi vikakoodin 1.sylinterin suuttimesta ja vaikka vaihtoi suuttimia ristiin niin silti aina 1.sylinterin suuttimen koodia antoi. Johdotukset oli ok jne. oireet tuli kun autolla ajoi (kylmänä) muutaman minuutin hissukseen ja sitten kun isolle tielle kiihdytti 80km/h niin pudotti yhden pytyn pois ja sytytti valon.
sis
'Admiral'
'Admiral'
Viestit: 210
Liittynyt: 26 Maalis 2008, 23:02
Paikkakunta: Bergen

Re: Vectra B -01 1.8 käy kolmella (kun lämpenee)

Viesti Kirjoittaja sis »

Jos ei vielä ole tutkittu niin suosittelen tarkastamaan johtosarjan kunnon laturin yläpuolella olevasta jyrkästä mutkasta.Suojaputki irti niin voi löytyä yllätys.Mulla oli viime vuonna samanlainen vika,kunnes auto ei enää käynyt neljällä laisinkaan.Antoi kipinää,oli puristuksia ja silti ei käynyt.Merkkihuollossa totesivat techillä että singnaali puuttui ECUn ja suuttimen väliltä.Purin johtosarjaa suuttimilta ECUlle ja laturin yläpuolelta suojaputken sisällä oli sellaista jälkeä,että oli ihme auton yleensäkään enää toimivan.Likimain kaikki johtojen kuoret olivat hapertuneet ja murentuneet niin,että piuhat olivat kosketuksessa toisiinsa pitkältä matkalta ja karvoista puolet poikki.Yksi johto oli kokonaan poikki ja kys. johto oli pimeänä olevan suuttimen piuha.Korjasin johtosarjan tuolta kohdalta ja ongelma hävisi täysin.Johtojen kuoren materiaali oli jotain niin ala-arvoista ettei se ollut kestänyt lämpöä ja hankausta vaan mureni.Sen lisäks piuhatkaan ei tainnu olla kuparia nähneetkään,vaikutti lähinnä joltain rautaseokselta.Autona mulla oli tuolloin Vectra B -97 X18XE moottorilla.
Vecu87
'Kapitän'
'Kapitän'
Viestit: 50
Liittynyt: 18 Loka 2006, 19:16
Paikkakunta: Joensuu

Re: Vectra B -01 1.8 käy kolmella (kun lämpenee)

Viesti Kirjoittaja Vecu87 »

Niin olitko sytytyspuolan vaihtanu? mulla oli vectrassa samanlaista vikaa.. tyhjäkäynti seilasi ihan miten sattuu ja kävi kolmella ja tehot hukassa. Vaihdoin puolan,tulpat,tulpanjohdot,ilmanputsarin ja tyhjäkäynti säätimen putsaukset ym. nyt pelittää aivan täydellisesti.
Opel Vectra B 2.0 16v -96
Avatar
Raksahamppi
'Agila'
Viestit: 5
Liittynyt: 09 Touko 2009, 18:16

Re: Vectra B -01 1.8 käy kolmella (kun lämpenee)

Viesti Kirjoittaja Raksahamppi »

Joo johdot katseltiin, puola uus... Mutta onneksi tänään homma selvis kun autosähköliikkeessä asian tutkivat ja mikäs muu kun ECU p**kana. Nyt siis tarvitsisin mielipiteitä ja/tai kokemuksia seuraavasta http://cgi.ebay.co.uk/VAUXHALL-ECU-VECT ... otohosting Jos ja kun se ECU maksaa kilon rahaa niin ei haluaisi poissulkea edellisen osoitteen vaihtoehtoa... Onko vaihtoehtona ostaa purkuautosta samalla osanumerolla olevaa boksia (ovatko autokohtaisia), saako metro ohjelmoitua, vaatiiko myös ajoneston, sirut avaimiin sun muut sälät? Voitin tossa pari viikkoo sitten 6 oikein lotossa, isälle asiasta kertoessani totesi vain että tarvii olla lottovoittaja kun ajaa -(z)- :wink: Kiitos etukäteen ja myös jälkikäteen osallistuneille.
Avatar
Raksahamppi
'Agila'
Viestit: 5
Liittynyt: 09 Touko 2009, 18:16

Re: Vectra B -01 1.8 käy kolmella (kun lämpenee)

Viesti Kirjoittaja Raksahamppi »

ECU paskana, tuolta uus http://cgi.ebay.co.uk/VAUXHALL-ECU-VECT ... otohosting Osat tuli neljässä päivässä (ECU,ajonestoyksikkö, sirut avaimiin ja selkeät ohjeet), puolessa tunnissa kiinni ja hintaa tuli n. 290€. Siis ainakin tonnin säästö, pystyy suositteleen... Autolla ajettu jo 50 km ja vieläkin toimii :wink: Ja osat ainakin silminnähden uusia. Pääasia että pystyi Metron välttämään!
Vastaa Viestiin