Vectra B 1997 2.0l CD joutokäynti seilaa ja sammuu kylmänä.

Tekniikka-aiheinen keskustelu moottoriin liittyvistä asioista.
Moottorinohjaus, toiminta, tyyppivikoja, korjauksia, jne...
Älä laita tänne kysymyksiä virittämisestä, sillä niille on olemassa oma alueensa.
Vastaa Viestiin
Avatar
Hebabeba
'Agila'
Viestit: 2
Liittynyt: 22 Touko 2009, 12:58
Paikkakunta: Pori

Vectra B 1997 2.0l CD joutokäynti seilaa ja sammuu kylmänä.

Viesti Kirjoittaja Hebabeba »

Eli otsikon mukainen ongelma. Havaitsin kyseisen ongelman viikko sitten liikennevaloissa, ilman varoitusta tyhjäkäynti rupesi ns. seilaamaan 500 - 1400 kierrosta/min ja siitä valoista lähtiessäni sain auton sammumaan kytkintä painaessa. :no: Ongelma korjaantuu kun kone on lämmin. Lueskelin foorumia läpi ja huomasin parikin samankaltaista ongelmaa. Eli jotain piti puhdistaa ja suurentaa? Voitteko auttaa ensimmäisen opelin omistajaa. Kuva kyseisestä härpättimestä ja irroitusohjeet/puhdistusohjeet olisivat kultaa kalliimpia. Laitteita ja vääntimiä on kyllä, mutta saksalainen poikkeaa aika paljon ranskalaisista. Toivotaan ettei Opelismi jää viimeiseksi :worship:
Avatar
ChiEf
OCF Member 2024
OCF Member 2024
Viestit: 4298
Liittynyt: 18 Kesä 2006, 11:10
Paikkakunta: Kontiolahti

Re: Vectra B 1997 2.0l CD joutokäynti seilaa ja sammuu kylmänä.

Viesti Kirjoittaja ChiEf »

Tuolta -> http://www.opelclubfinland.fi/forum/vie ... 9&t=147596 löytyy ohjeet kaasuläppäkotelon puhdistamiseen. Jos tuo ei auta, niin seuraavana syyllisenä epäilisin alipainevuotoa tai nokka-akselin tahi kampiakselin asentotunnistinta. Toki myös tyhjäkäyntisäädin saattaa tuon aiheuttaa. Aloita halvimmasta, eli puhdista kaasuläppäkotelo ja uusi sinne tiivisteet.
Opel Monza 2.2E -86
Opel Kadett C 4D Sedan -79
Opel Astra 1.9 CDTi Wagon OPC Line AT6 -07
Opel Vectra 2.0 Turbo STW -05
Avatar
Hebabeba
'Agila'
Viestit: 2
Liittynyt: 22 Touko 2009, 12:58
Paikkakunta: Pori

Re: Vectra B 1997 2.0l CD joutokäynti seilaa ja sammuu kylmänä.

Viesti Kirjoittaja Hebabeba »

Kiitokset tästä! Löytyisikö mahdollisesti kuvaa tuosta vekottimesta? Auttaisi kohtien hahmottamisessa. Muuten aivan mahtava kirjanen! :thumbsup:
Avatar
exclusive
'Senator'
'Senator'
Viestit: 915
Liittynyt: 17 Touko 2005, 11:43
Paikkakunta: rauma

Re: Vectra B 1997 2.0l CD joutokäynti seilaa ja sammuu kylmänä.

Viesti Kirjoittaja exclusive »

http://www.ocf.fi/forum/viewtopic.php?f=36&p=1385607 tuosta topicista näkee sen kaasuläppäkotelon, kuvassa kiinni myös tyhjäkäyntisäädin joka aiheuttaa tuon kierrosten seilaamisen..putsauskin auttaa, jarruosien puhdistusainetta tms. suihkuttaa tyhjäkäyntisäätimeen..noin ainakin itte tein ja hyvin on toiminut, ei ole kierrokset seilannut puoleen vuoteen.
Saab 9-3 2.0T biopower stage2 (käyttis)
Volvo 940 OM606 (projekti)
Volvo 240 2.0 8v -83 (Projekti)
Nissan micra 2.0 -85 (jm kilpuri)
Vastaa Viestiin