Vaihteiden päällemeno hankalaa/mahdotonta

Tekniikka-aiheinen keskustelu moottoriin liittyvistä asioista.
Moottorinohjaus, toiminta, tyyppivikoja, korjauksia, jne...
Älä laita tänne kysymyksiä virittämisestä, sillä niille on olemassa oma alueensa.
Vastaa Viestiin
(F)ast_tra
'Diplomat'
'Diplomat'
Viestit: 2719
Liittynyt: 09 Helmi 2006, 21:12
Paikkakunta: Kangasala

Vaihteiden päällemeno hankalaa/mahdotonta

Viesti Kirjoittaja (F)ast_tra »

Ongelmana on siis vaihteiden päällemeno, joka on tänä kesänä jo lähes mahdotonta auton ollessa käynnissä ja lämmin. Viime kesänä ei ollut vielä näin vaikeaa, mutta nyt todellakin saa käyttää voimaa jos auto on paikallaan ja yrittää laittaa mitä tahansa vaihdetta päälle. Pakkia jos yrittää auto käynnissä laittaa, kuuluu karmea "sorvauksen" ääni, toki menee silmään kun työntää vaan. Kaikki tämä siis tapahtuu lämpimällä koneella, auton ollessa täysin paikallaan. Jos auto liikkuu vähääkään johonkin suuntaan, vaihteet menevät mukisematta päälle. Jos auto seisoo muutaman päivän, ei oireita ole ollenkaan, vain päivittäisesti käytettynä ilmenee. Autona Kadett C20XE+F20 yhdistelmällä. Kytkinpoljin todella kevyt painaa, lähes kuin uudessa autossa. Vinkkejä mitä tarkastaa/korjata?
Avatar
:J:J
'Diplomat'
'Diplomat'
Viestit: 1443
Liittynyt: 12 Loka 2007, 18:16
Paikkakunta: K-Uusimaa

Re: Vaihteiden päällemeno hankalaa/mahdotonta

Viesti Kirjoittaja :J:J »

ettei olis ihan niinkin simppelistä kuin, että kytkinvaijeri on löysällä? Tahi sitten kytkin on loppu... kuulostas just siltä, että kytkin ei irroita tarpeeksi ja liikkeessä vaihteet menee "raakana" helpommin sisään. Esim jos testaat ihan perus välikaasulla alaspäin vaihtamista (ilman kytkintä) ja se tapahtuu nätisti on laatikko itsessään ihan kunnossa. Kovin pitkään niitä rattaita ei kuitenkaan kannata sorvata.. että kantsuu korjata aika ASAP
(F)ast_tra
'Diplomat'
'Diplomat'
Viestit: 2719
Liittynyt: 09 Helmi 2006, 21:12
Paikkakunta: Kangasala

Re: Vaihteiden päällemeno hankalaa/mahdotonta

Viesti Kirjoittaja (F)ast_tra »

Niitä vaihteita on jo sorvattu viime kesä, joten aattelin tänä kesänä laittaa kuntoon. Pakin saa äänettömästi päälle kun laittaa sen silmään ennen auton käynnistämistä, esimerkiksi parkkiruudusta pois peruutettaessa, joten ei sikäli ole haitannut. Kytkinvaijeria olen koittanut löysätä ja kiristää, ei vaikutusta asiaan. Huoltoluukusta olen myös tiiraillut, että asetelma kyllä painaa kytkinlevyn irti.

Sehän siinä kummallista onkin, kun parin päivän seisomisen jälkeen ei mitään ongelmia vaihteiden päällemenemisessä, myöskään paikalla ollessa, moottorin käydessä. Ongelmat ilmenevät vasta kun autolla on ajellut pidemmän matkan/enemmän kuin yhden päivän ajan, että moottori on kunnolla lämmennyt.
bart
'Diplomat'
'Diplomat'
Viestit: 1602
Liittynyt: 12 Elo 2007, 14:47

Re: Vaihteiden päällemeno hankalaa/mahdotonta

Viesti Kirjoittaja bart »

itsellä calikan kanssa aikanaan sama juttu, kytkin remonttiin ja taas pelaa.
Vastaa Viestiin