Opel corsa -83vm uusi moottori
Opel corsa -83vm uusi moottori
kone vaihdettu ja gsi corsa(vastaavat) osat löytyy aika lailla muista opeleista poisluettuna vakaajat...
Re: Opel corsa -83vm uusi moottori
Halvimmalla ja helpoimmalla pääset jos laitat sinne 1.6:n kaasutinkoneen. Hankalin osuus on GSi Corsan alustanosien metsästäminen, mitkä vaaditaan leimalle.olzed kirjoitti:Joo elikäs ideana kävi vaihtaa moottoria 1.2s moottori tällä hetkellä kiinni ja ideana olisi hommanta 1.6-2.0l kone elikkäs onko idea ihan mahdoton ja tyyris rahapussille.
vai kannattaako vaan viritellä tota vanhaa moottoria jollain uusilla kansilla yms
Koitapas kertoa nyt hieman mitä ihmettä olet rakentamassa? Tuleeko tästä peltoauto, harrasteauto, käyttöauto vai mikä? Nyt pyydät samanaikaisesti tietoa ja kiellät sen antamisen... Mitään VTT:n mittauksi ei tuollaisessa vanhassa raadossa tarvitse miettiä. Hintahaitarikin on näillä tiedoilla paha antaa, mutta toimivia moottoreitakin saa jo kympeillä.olzed kirjoitti:Ja sitte tiän että tännekkin eksyy ne "paperisota on kaamea kallis mittas vvt" ja näin edes päin ni noi vois jättäää sitte kirjottamatta mutta hinta haarukoita koko paskalle saa kertoa jos niistä suunilleen olisi tietoa.

Re: Opel corsa -83vm uusi moottori
tuosta 1.2S etuveto moottorista ei ole tietoa mutta jos esim hommaa 1.4i moottorin niin mahtaisko riittää tuohon vaihtoon 1.4 alustan osat, niitä kun on hiukan helpommalla saatavana kun 1.6GSi:tä. välillä tuota 1.4i corsaa saa muutamaan sataseen, siitä saat kaikki mitä tekniikan vaihtoon tarvitset.olzed kirjoitti:Joo elikäs ideana kävi vaihtaa moottoria 1.2s moottori tällä hetkellä kiinni ja ideana olisi hommanta 1.6-2.0l kone elikkäs onko idea ihan mahdoton ja tyyris rahapussille.
vai kannattaako vaan viritellä tota vanhaa moottoria jollain uusilla kansilla yms
Ja sitte tiän että tännekkin eksyy ne "paperisota on kaamea kallis mittas vvt" ja näin edes päin ni noi vois jättäää sitte kirjottamatta mutta hinta haarukoita koko paskalle saa kertoa jos niistä suunilleen olisi tietoa.
kiitän
sitte homma jonkun 1.6 pikkulohkon kannen jossa on isommat venat mitä tuossa 1.4 ja muokkaa kanavia, laskee kantta ym. ja tuosta 1.4:sta saa isomman kun porauttaa ylikokoon ja mahdollisesti joku toinen kampura jossa pitempi isku.
Tuommosesta 1.4i moottorista saa sellaisen että se liikuttaa ihan kohtalaisesti corsaa.
Saab 9-3 2.0T biopower stage2 (käyttis)
Volvo 940 OM606 (projekti)
Volvo 240 2.0 8v -83 (Projekti)
Nissan micra 2.0 -85 (jm kilpuri)
Volvo 940 OM606 (projekti)
Volvo 240 2.0 8v -83 (Projekti)
Nissan micra 2.0 -85 (jm kilpuri)
Re: Opel corsa -83vm uusi moottori
Jos kyseessä on porrasperä, niin 1,2-litraisessa on vakiona jo paksummat vakaajat kuin 1-pisteruisku 1,4:ssä, muuten alusta on sama. Nelipisteruiskumallissa taas on sama alusta kuin gessissä.
Alfa 75 3.0 V6 America
"For those who enjoy the pleasure of driving over the practicalities of mere transportation" (Motorweek)
Alfa 156 JTS
Vectra B
"For those who enjoy the pleasure of driving over the practicalities of mere transportation" (Motorweek)
Alfa 156 JTS
Vectra B


