Tekniikka-aiheinen keskustelu moottoriin liittyvistä asioista.
Moottorinohjaus, toiminta, tyyppivikoja, korjauksia, jne...
Älä laita tänne kysymyksiä virittämisestä, sillä niille on olemassa oma alueensa.
elikkä mitä jännitteitä pitäis tulla kampuran tunnistimen liittimeen?
vaikka sen johdon ottaa irti niin ei tapahdu mitään auto käy mutta ei kierrä yli 4500
vaihdoin uuden tunnistimen ja ei mitään vaikutusta mietin että että olisko uusikin paska vai eikö tule jännitettä ollenkaan?
Opel Omega 2.2 b2 sedan -00
Opel Zafira A 1.8 -01
opel astra h 1.6 cosmo -05
tuota tuota, ethän vaan revi nokka akselin tunnistimen johtoa irti? katsoppas vähän tarkemmin niitä johtoja nimittäin kun se on paskana niin ei kierrä kuin 4500
lisäksi muistaakseni kun kampitunnistimen johdon repii irti niin sammuu, tästä en kuitenkaan ole ihan 100% varma, nokkatunnistimen johdon kyllä kärsii repiä irti.
Kampiakselin nopeustunnistin sijaitsee (ylläriylläri) koneen alaosassa, tarkemmin sanottuna kutakuinkin termostaattikotelon alapuolella. Tunnistin on kiinni yhdellä torx -pultilla. Tunnistimen liitin oli muistaakseni koneen päällä, jossain imuputkiston lähettyvillä (selviää kyllä kun seuraa anturista lähtevää narua). Kampiakselin nopeustunnistimen voi testata yleismittarilla mittaamalla vastuksen anturin liittimistä: 1 & 2 pinnien välistä pitäisi vastuksen olla 10,3 - 14,3 ohmia ja 2 & 3 pinnien välillä 0,3 - 0,5 ohmia.
Nokka-akselin tunnistin onkin siinä moottorin päällä ja sen liitin onkin ihan siinä venakopan tuntumassa. Senkin tunnistimen voi testata mittaamalla yleismittarilla vastuksen, tosin arvot ovat erilaiset: 1 & 2 pinnien välistä 10.7 - 14.7 ohmia ja 2 & 3 pinnien välillä 0.4 - 0.6 ohmia.
Mittaa nuo molemmat anturit nyt ensialkuun.
Ja olet aivan varma, että vikana on tuo kampuran tunnistin? Oot varmaankin (tietenkin) lukenut vikakoodit aivan ensiksi?
PS. TJT:n viestiin viitaten, suosittelisin vahvasti ostamaan näiden antureiden kohdalla laatua (orggista).