ruosteen päälle fertan, noverox onko kokemuksia

Koriin ja sisustaan liittyvät asiat. Keskuslukko, sähkölasit, sisustan purku, jne...
Vastaa Viestiin
Avatar
lmb-58
'Diplomat'
'Diplomat'
Viestit: 6872
Liittynyt: 26 Syys 2006, 23:06
Paikkakunta: rovaniemi

ruosteen päälle fertan, noverox onko kokemuksia

Viesti Kirjoittaja lmb-58 »

niin tällaistakin on saatavana mutta mistä, kovasti kehutaan mutta toimiiko oikeesti, noverox, fertan, tekeekö niillä loppupeleissä mitään, vai onko vain tyhjää rahan polttoa.
opel vectra c 2,2 gts
Avatar
Robertx
'Diplomat'
'Diplomat'
Viestit: 19745
Liittynyt: 13 Huhti 2004, 03:00
Paikkakunta: Hyvinkää - Helsinki

Re: ruosteen päälle fertan, noverox onko kokemuksia

Viesti Kirjoittaja Robertx »

Noverox ei ainakaan aikoinaan toiminut... muistaakseni ruosteenmuuntoaine. Viimeksi laitoin reilu vuosi sitten Vectran etuoven päällipellin ja oven rungon väliseen saumaan K-Auto rust eraser ainetta(sellainen pieni meikkipensselipurkki 9 ml) ja on kumma kyllä pysynyt, eikä näy ruostuminen jatkuneen. Päällipellin puolelle etureunaan laitoin palan teippiä... sama juttu... ei ole jatkunut ruostuminen. Aika näyttää, toimiiko vai ei.
MB E220 CDI TA Premium Business Luxury -17,MB E220 CDIA PB Sport -11
Ex:InsigniaSTEditBL 2.0 CDTIA -11,InsigniaSTSport 2.0 CDTIA -13,InsingniaSTSport 2.0 CDTIA -14
Ex: VectraC2 1.9 CDTI,VectraB2 Z22SE,VectraA1+A2 C20NE,KadettE 1.6i
Avatar
JNN
OCF Tapahtumavastaava
OCF Tapahtumavastaava
Viestit: 4285
Liittynyt: 25 Loka 2008, 09:52
Paikkakunta: Lempäälä
Jäsennumero: 3208

Re: ruosteen päälle fertan, noverox onko kokemuksia

Viesti Kirjoittaja JNN »

Näitä on haukuttu ennenkin. Eihän se ruoste sieltä alta mihinkään katoa, jollei sitä kaikkea sieltä eka poista. "pysäyttää ruostumisen.." tjsp. Ehkäpä, mutta leviää se sieltä muuallekin kuin vain ylös päin jossa tököttiä. Eli nämä jollain kemiallisella reaktiolla muuntaa ruosteen mustaksi, ja samalla liimaa sitä kovemmaksi. Toimii kyllä pahimpaan hätään jollei heti saa korjattua, niin ei ulospäin pahene samaa tahtia, mutta tämän saman asianhan hoitaa mielestäni perus ferrexillä tms. Eli oikotietä ruostepaikkkojen fixaukseen ei ole, kaikki sieltä on pois saatava ja sitten uutta peltiä, tinaa tai kittiä tilalle, ja asialliset maalaukset päälle. :yes:
E: Niin ja omakohtainen kokemus jokin merkkisestä tökötistä löytyy.. :cry: pakko oli tätäkin kokeilla.
"Auto on kuin tyttöystävä, mutta siihen käytetään enemmän aikaa ja rahaa"
Avatar
Jukka T
OCF Member
OCF Member
Viestit: 3275
Liittynyt: 04 Helmi 2002, 02:00
Paikkakunta: Lahti

Re: ruosteen päälle fertan, noverox onko kokemuksia

Viesti Kirjoittaja Jukka T »

Noveroxilla käsittelin aikanaan vähän ruostumisen alkuun päässeitä porraskaiteita.
Kuivumisen jälkeen vedin päälle Miranolia (wanhaa cunnon ei tätä nykyaikaza).
Parvekkeen kaiteeseen ei Noveroxia riittänyt, joten vedin siihen pelkän Miranolin.
Porraskaiteet oli talven jälkeen entistä pahemmassa ruosteessa, parvekekaide oli vielä useamman vuoden jälkeen ihan ok.
Vastaa Viestiin