Astra F latausongelma

Tekniikka-aiheinen keskustelu moottoriin liittyvistä asioista.
Moottorinohjaus, toiminta, tyyppivikoja, korjauksia, jne...
Älä laita tänne kysymyksiä virittämisestä, sillä niille on olemassa oma alueensa.
Vastaa Viestiin
fRiGi
'Kapitän'
'Kapitän'
Viestit: 57
Liittynyt: 11 Elo 2006, 22:00
Viesti:

Astra F latausongelma

Viesti Kirjoittaja fRiGi »

Reilu viikko sitten kun lähdin kotoonta niin latausvalo vilkkui tyhjäkäynnillä. Kun lähti liikkeelle niin valo sammui. Viikkoon tuo valo ei sitten vilkkunutkaan ja auto toimi normaalisti. Tänään aamulla lähti vaivoin ja vaivoin käyntiin. Merkkivaloja ei palanut. Töistä kun olin lähössä niin ei lähtenyt enää käyntiin. Työkaverin autosta kaapeleilla käyntiin ja matka kohti kotia. Matkalla syttyi moottorin vikavalo palaamaan. Kyseessä -96 1.8. Onko laturi rikki vai missä vika?
Avatar
JNN
OCF Tapahtumavastaava
OCF Tapahtumavastaava
Viestit: 4285
Liittynyt: 25 Loka 2008, 09:52
Paikkakunta: Lempäälä
Jäsennumero: 3208

Re: Astra F latausongelma

Viesti Kirjoittaja JNN »

Kannattaa mitata vaikka yleismittarilla latausjännite. Laturista saattaa olla ihan vain hiilet loppu. Hihna ei kumminkaan ole kiljunut että löysällä olis?
"Auto on kuin tyttöystävä, mutta siihen käytetään enemmän aikaa ja rahaa"
Avatar
lmb-58
'Diplomat'
'Diplomat'
Viestit: 6872
Liittynyt: 26 Syys 2006, 23:06
Paikkakunta: rovaniemi

Re: Astra F latausongelma

Viesti Kirjoittaja lmb-58 »

ja johdot myös ettei ole poikki, näissä ei taida olla sitä maadoitusvikaa, vai miten on. ja mittaa laturin päästäkin se jännite.
opel vectra c 2,2 gts
Vastaa Viestiin