Vectra C 1.8 -03 Jäähdytysneste vuoto

Tekniikka-aiheinen keskustelu moottoriin liittyvistä asioista.
Moottorinohjaus, toiminta, tyyppivikoja, korjauksia, jne...
Älä laita tänne kysymyksiä virittämisestä, sillä niille on olemassa oma alueensa.
Vastaa Viestiin
Jakedti
OCF Member 2019
Viestit: 477
Liittynyt: 29 Heinä 2007, 19:02
Paikkakunta: Joensuu

Vectra C 1.8 -03 Jäähdytysneste vuoto

Viesti Kirjoittaja Jakedti »

Onko kellään tietoa minkälainen tiiviste on termostaatin kiinnitys laipassa. Moottorin jäähtyessä tihkuttaa jäähdytysnestettä laipan välistä ja lämpimänä vuoto lakkaa! (Elikkä ylävesiletku joka menee moottoriin) Moottori on 1.8 122hv v-03
Saab 9-3
Volvo V70
Avatar
Temezz
'Senator'
'Senator'
Viestit: 410
Liittynyt: 21 Marras 2003, 02:00
Paikkakunta: Lahti City

Re: Vectra C 1.8 -03 Jäähdytysneste vuoto

Viesti Kirjoittaja Temezz »

No helvetti...mulla on juurikin sama tilanne päällä ton oman kiukaan kanssa, joka on siis sama Z18XE. :)

Veikkaisin, että siellä on tollanen --> http://www.ekmpowershop2.com/ekmps/shop ... ekm%5D.jpg

Motonetissä paketti maksaa 60 egee ja niitä on täällä joku jo vaihdellut...itsekin meinasin tässä kohta puoliin, jos kerkee, tosin mulla vuotaa kyllä pakosarjakin jostain ja juuri tonne termarin suuntaan, eli veikkaan, että se kuuma pakokaasu ois ajan myötä raiskannu ton tiivisteen ja sitten se on alkanut vuotamaan.
Vectra C 1.8 Comfort STW -04
-Ex. Omega B 2.5TD STW -95
-Ex. Vectra A 2.0 aut -90
-Ex. Ascona C 1.3s -85
Jakedti
OCF Member 2019
Viestit: 477
Liittynyt: 29 Heinä 2007, 19:02
Paikkakunta: Joensuu

Re: Vectra C 1.8 -03 Jäähdytysneste vuoto

Viesti Kirjoittaja Jakedti »

Kyselin noita tiivisteitä erikseen mutta joutuukin ostaa koko termostaatin. Merkkiliikkeessä maksaa 85€ sisältää myös anturin ja motonetissä ei sisälly anturia 60€. Kallein oli varaosamaailmassa 120€ :roll: Purin tänään termarin pois ja laitoin punaista silikoonia ja hyvin pitää vielä toistaiseksi. Ajattelin kun toi termari vielä toimii hyvin kokeilin halvempaa ratkaisua 6€ silikoonituubi. 8)
Saab 9-3
Volvo V70
Vastaa Viestiin