Zafiran valot

Koriin ja sisustaan liittyvät asiat. Keskuslukko, sähkölasit, sisustan purku, jne...
Vastaa Viestiin
jazzman
'Kadett'
'Kadett'
Viestit: 30
Liittynyt: 25 Elo 2009, 20:16

Zafiran valot

Viesti Kirjoittaja jazzman »

Ostin tuossa käytetyn Zafiran about vuosi sitten. Akku on tyhjentynyt pari kertaa kun olen unohtanut valot päälle. Kysymys kuuluukin saako noihin jostain valomuistin ja ohjeet kuinka kytketään tai miten saan takaisin, jos sellaista on tuossa koskaan ollutkaan, varoitusäänen kun on poistumassa autosta ja valot ovat jääneet päälle. Muissa Opeleissa valojen varoistusääni huutaa kun autosta lähtee, mutta tässäpä sitä ei ole tai sen on joku pois kytkenyt. Onko tuo äänimerkkilaite jokin summeri tai rele jonka olemassaolon voisi tarkastaa. Ohjekirjasta ei löydy aiheesta mitään.

Olisin kiitollinen jos jollain kokemusta tai neuvoja.

t. Jazz
Matzi
OCF Member
OCF Member
Viestit: 1051
Liittynyt: 28 Tammi 2006, 20:27
Paikkakunta: Vesilahti

Re: Zafiran valot

Viesti Kirjoittaja Matzi »

Zafirassa on valomuisti, mutta saattaa olla se rele hajalla. Rele löytyy kojelaudan sisältä ratin vasemmalta puolelta kun alakautta (jalkatilasta) tunget käden sinne tai ainakin G astrassa näin, haulla löytyy lisätietoa sijainnista. Niistä releistä pettää yleensä tinaus eli kolvaat uudelleen ja taas toimii. Myös valoista muistuttava summeri kuuluu zafiran varustukseen, mutta joku lienee viritellyt sen mykäksi.
jazzman
'Kadett'
'Kadett'
Viestit: 30
Liittynyt: 25 Elo 2009, 20:16

Re: Zafiran valot

Viesti Kirjoittaja jazzman »

Rele löytyy kojelaudan sisältä ratin vasemmalta puolelta kun alakautta (jalkatilasta) tunget käden sinne tai ainakin G astrassa näin, haulla löytyy lisätietoa sijainnista.

Suuret kiitokset, tyhmä kysymys mutta mistä tuota haen jotta tiedon mikä rele on kyseessä, manuaali kun ei sano releistä yhtään mitään.
t. Jazz
Matzi
OCF Member
OCF Member
Viestit: 1051
Liittynyt: 28 Tammi 2006, 20:27
Paikkakunta: Vesilahti

Re: Zafiran valot

Viesti Kirjoittaja Matzi »

Se rele ei ole missään sulaketaulussa muiden releiden tapaan vaan ihan erikseen johtonipun päässä. Eli tosiaan polkimista ylöspäin (saatat joutua sen yhden paneelin siitä polkimien yläpuolelta irroittamaan, jos zafirassakin sellainen on, että kätesi sinne saat) alat kättä sinne kojelaudan sisään ujuttamaan. Se rele on sellaisella peltikiinnikkeellä yhdessä palkissa kiinni (siis ainakin astrassa, zafirasta ei kokemusta mutta G-astran sisarmalli niin oletan että vastaavasti siinäkin). Tarkemmin en valitettavasti osaa sen releen paikkaa sanoa kun se tarvitsee ihan käsikopelolla käytännössä hakea ja hieman aikaa kun viimeksi tuollaisen olen korjannut, mutta ei siellä tuollaisia mötisköjä montaa pitäisi olla.

Tässä korjausohje vectraan jossa relekin hieman samalla suunnalla ja näet ainakin millaista relettä etsit, on nimittäin sama kuin zafirassa.
jazzman
'Kadett'
'Kadett'
Viestit: 30
Liittynyt: 25 Elo 2009, 20:16

Re: Zafiran valot

Viesti Kirjoittaja jazzman »

Löytyihän se rele sieltä, mutta juotoksissa en huomannut mitään vikaa. http://www.kuvaboxi.fi/mediaobjects/pub ... 39tn_0.jpg
eppu69
'Agila'
Viestit: 1
Liittynyt: 14 Elo 2009, 19:08

Re: Zafiran valot

Viesti Kirjoittaja eppu69 »

Tänään korjasin oman Zafiran valoreleen tämän ketjun ohjeilla.Suurkiitokset :worship:
Vastaa Viestiin