En tiedä onko astran enkelit muovisella "lasilla"...? Muovihan naarmuuntuu herkemmin, kuin lasi, mutta muoviumpioden ehostukseen on olemassa kyllä aineita.
Se kosteus tekee sameutta sinne sisäpuolelle. Kun lasi kuivuu ja huurustuu taas seuraavassa pesussa niin se jättää kyllä jälkensä.
Itsellä oli sama kosteus ongelma a-vectran enkelien kanssa. Niissä lasit ovat lasia. Ensimmäiset kolarissa hajonneet enkelit oli FK:n ja nyt on käytössä Dectanet. Molemmissa oli huonot jo uutena ne takakannet ja kannen tiivisteet. Kannet eivät sulkeutuneet tiiviisti ja vääränlainen tiiviste ei suinkaan auttanut asiaa... Huurun sai hetkellisesti pois ajamalla vähän aikaa ilman kansia, mutta silloin pölykin pääsee umpion sisään.
Ratkaisu löytyi vanhoista vakioumpiosta, joista otin kannet tiivisteineen.
Umpiot olivat nyt kuivat, mutta sameat sisältä. Otin umpiot irti ja lämmitin lasin saumaa hiusten kuivaajalla, jolloin lasin tiivisteenä toimiva butyylimassa pehmeni ja otin lasin pois. Sitten putsasin lasit ja umpion sisältä, lämmitin tiivistemassan ja painoin lasin paikalleen.
Nyt umpiot ovat taas kirkkaat eivätkä huurustu.
