Kattoverhoilun värjäys

Koriin ja sisustaan liittyvät asiat. Keskuslukko, sähkölasit, sisustan purku, jne...
Vastaa Viestiin
Nurminmi
OCF Member 2023
OCF Member 2023
Viestit: 173
Liittynyt: 28 Maalis 2002, 02:00
Paikkakunta: Valkeakoski

Viesti Kirjoittaja Nurminmi »

Tarkoitus olisi B-Mantan kattaverhoilu värjätä mustaksi.

Onko kenelläkään kokemusta kyseisestä toimenpiteestä? Millainen lopputulos? Tarviiko verhoilu irroittaa vai onnistuuko paikallaan? Millä/mistä hommasitte aineet?
Superi
'Diplomat'
'Diplomat'
Viestit: 1146
Liittynyt: 10 Kesä 2003, 03:00
Paikkakunta: Helsinki

Viesti Kirjoittaja Superi »

Joskus kauan sitten maalattiin kaverin kanssa sen autosta kattoverhoilu mustaksi ihan spraylla. Lopputulos oli erittäin hyvä (kunnolla kuivuttuaan, kuivuminen kesti yllättävän kauan...), mutta maalaus oli v...ikävää puuhaa. Verhous oli siis kiinni autossa.

Ensinnäkin sisätilat on suojattava kunnolla joka paikasta ja kattoverhoilu pestävä. Sitten vain penkit makuuasentoon ja selälleen spraykannu kädessä maalaamaan. Hengityssuojain olisi melko kiva varuste, muuten saa nupin kokolailla sekaisin. Jollain hyvällä valaisimella kannattaa katsoa aika ajoin onko väri tasainen - valkoisen kattoverhouksen saaminen kokomustaksi vaatii maalia.

Kattoverhoilun voi toki irroittaakin, mutta autosta riippuen siinä voi olla iso homma.
Avatar
FC
'Senator'
'Senator'
Viestit: 627
Liittynyt: 19 Marras 2002, 02:00
Paikkakunta: Lempäälä
Viesti:

Viesti Kirjoittaja FC »

Manta-Maniac
'Senator'
'Senator'
Viestit: 324
Liittynyt: 04 Helmi 2002, 02:00

Viesti Kirjoittaja Manta-Maniac »

Kaveri pisti myös autonsa vinyylikaton mustaksi spraylla. Se irrotti ensin koko sisustan, ja sittn suojasi loput. Lopputulos oli melko ok, mutta ongelmana on, että edelleen yli kahden vuoden jälkeen aina auton lämmitessä sisältä kesäkeleillä autossa on ikävä maalinlöyhkä, ja voi kurjuus mikä haju ensimmäisten viikkojen aikana siinä autossa oli!

En suosittele maalaamaan, järkevämmäksi tulee mielestäni vaikkaa teetättää jossain sopivan värinen kattoverhoilu, tai pistää emäntä ompelemaan...
Topah76
'Senator'
'Senator'
Viestit: 435
Liittynyt: 10 Joulu 2002, 02:00
Paikkakunta: Joku lämmin paikka, mikä milloinkin...

Viesti Kirjoittaja Topah76 »

Itse olen meinannu pistää mustalla keinonahalla katon, mutta täytyy kattoo millon sellasen sais aikaseks.
Avatar
joonak
'Senator'
'Senator'
Viestit: 329
Liittynyt: 01 Helmi 2003, 02:00
Paikkakunta: Kotka

Viesti Kirjoittaja joonak »

Omaan B Mantaan ajattelin tehdä uuden kattoverhoilun keinonahasta. Ensin vanha verhoilu irti ja siitä malli uudelle verhoilulle. Uuden verhoilun kiinnittäminen voi kyllä olla aika tuskallista.
L@te
'Senator'
'Senator'
Viestit: 428
Liittynyt: 12 Kesä 2002, 03:00
Paikkakunta: Espoo

Viesti Kirjoittaja L@te »

Mites olisi nukkaamalla?? http://www.nukka.net
Asconisti
'Admiral'
'Admiral'
Viestit: 176
Liittynyt: 14 Touko 2002, 03:00
Paikkakunta: Joensuu

Viesti Kirjoittaja Asconisti »

Ite maalasin verhoilun ollessa paikoillaan ja ei haissu sen päivän millo maalasin... Maalauksessa käytin mustaa vinyyli spraytä.
Avatar
opelmeister
'Senator'
'Senator'
Viestit: 861
Liittynyt: 13 Elo 2002, 03:00
Paikkakunta: Vihtavuori

Viesti Kirjoittaja opelmeister »

Itse tein C-Kadettiin aikoinaan mustan katon siten, että irrotin verhoilun, pesin sen saippuavedellä ja kuivasin sen. Tämän jälkeen korjasin kaikki aikojen saatossa tulleet repeämät ja auenneet saumat. Sitten ripustin vinyylin telineeseen ja maalasin ohuilla kerroksilla ihan tavallisella kiiltävällä mustalla spraylla. Verhoilu sai kuivua rauhassa ulkona, jonka jälkeen sen sai rauhassa asentaa takaisin autoon. Itse pidin rätissä kokoajan ne pingotusraudat paikallaan.
Maaluksesta tuli hajuton ja yllättävän kestävä. maali ei lohjennut tai irronnut mistään kohdin.
"Ei se tehon tuotto, vaan sen kesto.." -X10XE-
t.steel
'Senator'
'Senator'
Viestit: 349
Liittynyt: 27 Heinä 2002, 03:00

Viesti Kirjoittaja t.steel »

Maalitarvike likeistä saa ainakin vinyylimaalia lopputulos on kestävä. sopiimyös kojelautaan ovipahveih yms. saa useita värejä.
Vastaa Viestiin