nostelin tuossa eilen illalla tallilla CIH:n lohkoja riviin valitakseni huomenna koneistamoon lähtevän yksilön, silmään pisti lohkossa "kuskin" puolella kolmossylinterin kohdalla lohkon yläreunassa oleva valumerkintä. kaikissa aikaisemmin näkemissäni lohkossa on ollut "EB" -merkintä (ylöspäin kapenevat kirjaimet, puolisuunnikkaan kehystämänä), mutta tässäpä olikin kirjaimet "FW" ympyrän sisällä, F yläpuolella ja W alapuolella. lisäksi ko. lohko eroaa ulkonäöltäänkin muista. valu on paljon "hienompaa", moottorin numerostanssauksen alusta on erimallinen ja lohkon valuajankohta joka normaalisti on lohkon alareunassa startin luona, löytyikin erilailla merkittynä kuskinpuolen takimmaisen pakkaspropun takaa. lisäksi runkolaakeripukit ovat erimalliset (paksummat), itse laakeriliuskat tietenkin ovat samanlaiset.
Jotenka kertokaapas viisaammat että mitä moinen tarkoittaa / tarkoittaako käytännössä yhtään mitään???
-Mikko
CIH lohkojen valumerkinnät
Täysin hatusta vedetty arvaus olisi että ne on valanut eri firma, ja pienet erot johtuisivat valutekniikan eroista. Tuo mainittu merkki saattaisi olla alihankkijan logo, tms.
Alfa 75 3.0 V6 America
"For those who enjoy the pleasure of driving over the practicalities of mere transportation" (Motorweek)
Alfa 156 JTS
Vectra B
"For those who enjoy the pleasure of driving over the practicalities of mere transportation" (Motorweek)
Alfa 156 JTS
Vectra B
Vähän asiasta jatkaen: mistä johtuu sellainen asia, että joissain lohkoissa (nyt siis OHC:sta kyse) on nelospytyn kohdalla moottorin tyyppi stanssattuna, mutta joissain ei ole mitään merkintää. Eli kun vaihtaa moottorin, niin mistä ihmeestä katsatussetä pystyy tietämään mikä kone autossa on?
-respect to the man in the ice cream van-


