kojetaulun nappien valot!!
kojetaulun nappien valot!!
voiko nappeihin vaihtaa polttimot? esim ilmastoinnin ja istuinlämmittimen nappien valot pimeänä. pikaisesti katsoin polttimoita ja näytti että ei ole tarkoitettu vaihdettavaksi? vai???
vectra c 2.0t
-
Riisikippo
- Minut on bannattu!
- Viestit: 5386
- Liittynyt: 12 Tammi 2005, 02:00
Re: kojetaulun nappien valot!!
mikähän auto lie.. kannattais muutenkin lukee noi säännöt.. esim otsikoinnista.. 
-
(F)ast_tra
- 'Diplomat'

- Viestit: 2719
- Liittynyt: 09 Helmi 2006, 21:12
- Paikkakunta: Kangasala
Re: kojetaulun nappien valot!!
Jos kyse B-Vectrasta kuten allekirjoituksesta voi päätellä, nappien valot ovat irtoavat moduulit jotka voi vaihtaa, uusia saa esimerkiksi ebaysta tilaamalla. Ovat halpoja.
Re: kojetaulun nappien valot!!
itse olen vaihtanut vectran katkaisijoihin polttimot, ei mikään ihan helppo homma mutta mahdollinen, pitää vain purkaa se katkaisija ja kolvata se lamppu irti ja uusi tilalle/ja tulee halvemmaksi kuin tilata ebaystä), jostain elektroniikkaliikkestä saa lamppuja (nimi on asteikkolamppu tai vastaava,ota vanha malliksi) kolvatessa olisi hyvä käyttää jotain säädettävää kolvia sillä ne lamput on kiiinni muovisessa palikassa joka sulaa helposti (romuttamolta voi hakea pari katkaisijaa harjoituskappaleeksi) 
1.3OHC -81 / X20XEV -98
I know i dont know the right way..
I know i dont know the right way..
Re: kojetaulun nappien valot!!
pitää olla alle watin polttimot, 0,2-0,5w sopiva, saattaa muuten sulattaa kytkintä.
opel vectra c 2,2 gts
Re: kojetaulun nappien valot!!
vectra B stä on tosiaan kysymys. pitää tuolta e baysta katella.
meikäläinen ei vaan hallitse tuota eBayn käyttöä mut yritetään
meikäläinen ei vaan hallitse tuota eBayn käyttöä mut yritetään
vectra c 2.0t

