Tuon malliset lisävalot ois tuolla hyllyssä.
Ajattelin kysäistä että voiko noihin asentaa jälkiasennus xenonit?
Jos voi niin pitääkö noille joku tietty muutos-sarja ostaa, vai sanonko vaan kaupassa tyyliin "xenon muutos-sarja, kiitos."
Olen "hieman" hakoteillä näistä.
Tuon malliset lisävalot ois tuolla hyllyssä.
Ajattelin kysäistä että voiko noihin asentaa jälkiasennus xenonit?
Jos voi niin pitääkö noille joku tietty muutos-sarja ostaa, vai sanonko vaan kaupassa tyyliin "xenon muutos-sarja, kiitos."
Olen "hieman" hakoteillä näistä.
Kiitos!
Voit ihan hyvin laittaa jos sulla jo muissa valoissa xenonit on niin miks ei noissakin et kannattaa ottaa selvää et mikä poltin tuolla on, ite veikkaan et ois H3 mut se lukee kyl noissa lampuissa ja sit meet tiskille ja pyydät "yksi H? xenon muutos-sarja, kiitos" maksat ja lähdet asentamaan;)
G.T.S kirjoitti:Voit ihan hyvin laittaa jos sulla jo muissa valoissa xenonit on niin miks ei noissakin et kannattaa ottaa selvää et mikä poltin tuolla on, ite veikkaan et ois H3 mut se lukee kyl noissa lampuissa ja sit meet tiskille ja pyydät "yksi H? xenon muutos-sarja, kiitos" maksat ja lähdet asentamaan;)
Ei oo auton omissa umpioissa xenoneita. Pitäskö olla sitte?
En tiiä mikä poltin nuissa lisävaloissa on, ei lukenu lampuissa ainakaa suoraan että mikä poltin ois. Täytyy aukasta ne ja miettiä lisää.
H3:set tuikut noissa FF300:ssa pitäis olla http://www.biili.fi/products.php?p=cff5f1 (nuo on tosin sumarit), itsellä on moiset apupitkät Vectran keulalla höystettynä 100w polttimoilla, melkoisen ahtaat kopat noissa millekään ylimääräiselle. Kestäneet hyvin tehokkaamat polttimot ja valaisee hyvin.
Opel Astra Caravan Diesel Automatic -01, Muu merkki auf Deutschland, Opel Vectra 1,8 CDX -95, Opel Astra Caravan 1,6 16V -97, Opel Kadett 1,6 Automatic -90, Opel Vectra CD 2,0 -93
bumper kirjoitti:H3:set tuikut noissa FF300:ssa pitäis olla http://www.biili.fi/products.php?p=cff5f1 (nuo on tosin sumarit), itsellä on moiset apupitkät Vectran keulalla höystettynä 100w polttimoilla, melkoisen ahtaat kopat noissa millekään ylimääräiselle. Kestäneet hyvin tehokkaamat polttimot ja valaisee hyvin.
Mahtuukohan sinne sit xenon polttimot? Vai onko ne ees normipolttimoita isompia..
G.T.S kirjoitti:Voit ihan hyvin laittaa jos sulla jo muissa valoissa xenonit on niin miks ei noissakin et kannattaa ottaa selvää et mikä poltin tuolla on, ite veikkaan et ois H3 mut se lukee kyl noissa lampuissa ja sit meet tiskille ja pyydät "yksi H? xenon muutos-sarja, kiitos" maksat ja lähdet asentamaan;)
Ei oo auton omissa umpioissa xenoneita. Pitäskö olla sitte?
En tiiä mikä poltin nuissa lisävaloissa on, ei lukenu lampuissa ainakaa suoraan että mikä poltin ois. Täytyy aukasta ne ja miettiä lisää.
No ei se xenon poltin ole isompi muuten kuin et on ehkä vähän pitempi... ohuempi muuten!
No laittaisin ekaks ajovaloihin ja pitkiin xenonit esim ajovaloihin 35W sarjan ja sit pitkiin 55W sarjan ja sit miettisin et tarviikos noita lisä pitkiä... ite en ainakaan tarvitse et noi mun 55W xenon pitkät näyttää todella hyvin jo nyt!
Huah, tulipa rävellettyä valot kiinni autoon. Ensin meni tovi taistellessa niiden asennuslirpakkeiden kanssa ja muuten vaan purkaessa tavaraa tieltä, mutta kyllä ne lopulta asettui oikeille paikoille. Ballasteille en vain tuossa vectrassa keksinyt mitään hyvää paikkaa niin toinen majailee vain akkukotelossa ja toinen siinä ilmanputsarinkotelon ja umpion välimaastossa. Täytys varmaan jollain kiinnittää ne. Nyt kun tuikut on hieman kirkkaammat niin valokuvioon ilmestyi tumma pystypalkki. Kivet hakanneet molemmin puolin umpioihin 2 pystyrantua jotka näkyvät sitten kuviossa. Eipä näkynyt normi H7 polttimoilla. Saksassa maksas vähän toista sataa tummapohjaiset umpiot. Täytyy harkita jos ostas pois. Ei kyllä innostas purkaa noita xenoneita katsastukseen pois, mutta kai se on pakko, jos ei kerta niillä läpi mene. Vai mitä tuumaa, jos ovat kiinni leimalla?
VWSharan 2.0TDI, Vectra C 1.9CDTI exiä kymmenkunta ooppelia ja muutama kansanauto.
Altti450 kirjoitti:Huah, tulipa rävellettyä valot kiinni autoon. Ensin meni tovi taistellessa niiden asennuslirpakkeiden kanssa ja muuten vaan purkaessa tavaraa tieltä, mutta kyllä ne lopulta asettui oikeille paikoille. Ballasteille en vain tuossa vectrassa keksinyt mitään hyvää paikkaa niin toinen majailee vain akkukotelossa ja toinen siinä ilmanputsarinkotelon ja umpion välimaastossa. Täytys varmaan jollain kiinnittää ne. Nyt kun tuikut on hieman kirkkaammat niin valokuvioon ilmestyi tumma pystypalkki. Kivet hakanneet molemmin puolin umpioihin 2 pystyrantua jotka näkyvät sitten kuviossa. Eipä näkynyt normi H7 polttimoilla. Saksassa maksas vähän toista sataa tummapohjaiset umpiot. Täytyy harkita jos ostas pois. Ei kyllä innostas purkaa noita xenoneita katsastukseen pois, mutta kai se on pakko, jos ei kerta niillä läpi mene. Vai mitä tuumaa, jos ovat kiinni leimalla?
Ei ainakaan näillä leveys asteilla mene leimasta läpi! mut siis itellä noi ballastit ihan samoissa paikoissa majailleet nyt kaks vuotta ja hyvin pysyneet ilman et mitenkään laittaa kiinni et ei mun mielestä ees tartte kiinnittää.... ja ens kertaa varten tiedoks et noi umpiot on todella helppo irroittaa ja siitä sit laittaa noi paikoilleen.. menee noin kymmenen minsaa irroittaa noi vaihtaa lamput ja laittaa takaisin et suosittelen sitä! Ja suosittelen noita tummia umpiota... saa farkku ihan uutta ilmettä;) mut jos halua ja aikaa on niin osta toiset kirkkaat umpiot suomesta pura ja maalaa niin säästät melko paljon ja saa jopa mun mielestä paremman näköiset niistä!
Ok. Pitää keväällä tutkiskella tuon puskurin anatomiaa ja jos samalla laittas ne uudet umpiot. Ei taida maksaa vaivaa alkaa maalailemaan niitä
Hyvin näillä näkee, mutta nuo palkit (kulumat) hieman häiritsee. Täytyy yrittää hiomatahnalla hinkata noita umpioita nyt ensiavuksi.
VWSharan 2.0TDI, Vectra C 1.9CDTI exiä kymmenkunta ooppelia ja muutama kansanauto.
Altti450 kirjoitti:Ok. Pitää keväällä tutkiskella tuon puskurin anatomiaa ja jos samalla laittas ne uudet umpiot. Ei taida maksaa vaivaa alkaa maalailemaan niitä
Hyvin näillä näkee, mutta nuo palkit (kulumat) hieman häiritsee. Täytyy yrittää hiomatahnalla hinkata noita umpioita nyt ensiavuksi.
No ei ole kummoinen anatoimia, et rengaskotelossa on kaks tai kolme ruuvia ja puskurissa on siinä maskin alla kaks nostonypykkää ja sillä on sit irti! ei sen kummempi, mut siis tolla sais kaikista edullisimmin noi umpiot kun ei noi maksa kuin noin 40€ pari jos ostaa, tai sit kattoo ihan suomestakin... et ei ne umpiot suomessakaan kalliita olleet!.... ja paras tapa minkä ite keksin noitten umpioitten hoitoon oli et myllyttää ne... niin siinä paras apu!
Nyt tulee tällainen yksinkertainen kysymys, eli mikä värilämpö noissa Vectran alkup. xenonpolttimoissa on? Ajattelin, että jos en vielä jaksa xenoneita noihin pitkiin laittaa, vaan laittaisin samansävyiset H7 polttimot pitkiin, olisi edes värisävyt sitten samat sekä pitkissä että lyhyissä.
Astra H GTC -05 Z20LER
Vectra B2 Sport -01 Z22SE Ex.
Vectra B2 Sport -99 X20XEV R.I.P (http://s514.photobucket.com/albums/t347/Tubsukka/)
http://www.nettiosa.com/product_details.php?p=1542 Onko tuollaista käkäleistä tosi elämässä yhtään mihikkään? On kiinan poijjaat tainnu vaan sipasta vähän sinistä maalia kuvun pintaan ja laittanu tollasen siistin jatkojohdon tohon polttimon kantaan
minimx kirjoitti:http://www.nettiosa.com/product_details.php?p=1542 Onko tuollaista käkäleistä tosi elämässä yhtään mihikkään? On kiinan poijjaat tainnu vaan sipasta vähän sinistä maalia kuvun pintaan ja laittanu tollasen siistin jatkojohdon tohon polttimon kantaan
No satavarma ei voi olla ennenkuin kokeilee... mut miks tollaisia laittaa kun voit xenonitkin laittaa?? kummatkin kuitenkin laittomia niin onko sit väliä?? xenonit kuitenkin toimii ja näkyy!