Vectra nykii kylmänä

Tekniikka-aiheinen keskustelu moottoriin liittyvistä asioista.
Moottorinohjaus, toiminta, tyyppivikoja, korjauksia, jne...
Älä laita tänne kysymyksiä virittämisestä, sillä niille on olemassa oma alueensa.
Vastaa Viestiin
Juntunen
'Kadett'
'Kadett'
Viestit: 19
Liittynyt: 13 Elo 2003, 03:00

Viesti Kirjoittaja Juntunen »

Vectra 1.8i KAT -92 (253 tkm) nykii pienillä kierroksilla kylmällä koneella lämpöisellä ilmalla. Kylmän yön (<10C) jälkeen kun lähtee liikenteeseen ei nykimistä. Kaikki puolan jälkeiset osat vaihdettu, mutta ei selkeää vaikutusta. Voisiko olla jokin maadoitus vika tai jokin anturi likainen/lopussa? Ainakin kaasuläppä kotelo oli mustassa töhnässä (kai sitä mustaa öljyhöyryä imetään huohotinputkesta koko ajan, joten ei ihme).

Tässä koneessa on ilmeisesti jokin sähköinen kaasuläpänsäätö systeemi, vaikka läpälle meneekin ihan mekaaniset vivut. Kuulin vain melkoisen raksutuksen konehuoneesta kun kokeilin vikakoodien ulostamista ECU:sta, mikroprofessori ilmeisesti vääntää läppää ääriasennosta toiseen kun systeemi tekee itsetutkiskelua.

Mikä voisi olla syynä kyseiseen nykimiseen?
Juntunen
'Kadett'
'Kadett'
Viestit: 19
Liittynyt: 13 Elo 2003, 03:00

Viesti Kirjoittaja Juntunen »

Tänä aamuna jäi moottorinohjauksen varoitusvalo palamaan ja vikakoodiksi ilmoitti 32 (Fuel Pump Relay (Voltage High)). Mitä mahtaa takoittaa? Korjaantuuko vaihtamalla releen?
ekomies
'Diplomat'
'Diplomat'
Viestit: 1275
Liittynyt: 29 Touko 2003, 03:00
Paikkakunta: suomi

Viesti Kirjoittaja ekomies »

enpä noista vikakoodeista tiedä,mutta tuo
teksti siihen releeseen viittaa,,,sehän on ilmeisesti kärjellinen rele,ja kuluu kyllä.
Voihan se olla liittimien hapettumisesta
johtuvaa,mutta aloittaisin kuitenkin
vaihtamalla releen,,,kaiketikin sytytyspuoli
on kunnossa ( Vj pyörrin,kansi,sytkäjohdot
ja tulpat?)
Juntunen
'Kadett'
'Kadett'
Viestit: 19
Liittynyt: 13 Elo 2003, 03:00

Viesti Kirjoittaja Juntunen »

Motonetistä kyselin tuota relettä, mutta niiden tietokannasta ei löytynyt lainkaan juuri tällä koneella olevaan Vectraan. En ole saanut edes selville, missä kyseinen rele sijaitsee.
Sytytyspuolta ei ole sen enempää tutkittu, mutta sytytysjohdot, pyörijä, virranjakan kansi ja tulpat on vaihdettu varmuuden vuoksi.
Vastaa Viestiin