Ecotecin tyhjäkäyntikierrokset
Moottorin tyyppi on X20XEV ja kiinnostaisi tietää mikä on oikea tyhjäkäynti kierrokset kyseiselle moottorille? Itselläni moottorin ollessa kylmä kierrokset ovat noin 800-900 rpm/min ja lämpöisenä 1100-1300 rpm/min. Arvot perustuvat auton oman kierroslukumittarin näyttämään eivätkä siksi ole kovin tarkkoja, mutta kuitenkin tuo lämpöisen moottorin kierrokset ovat mielestäni aika korkeat. Missähän mahtaisi olla vika?
Se kikkale löytyy ruiskun kyljestä, imuilmanputken alta apumiehenpuolella. Tämmöinen systeemi, http://www.stepmotor.teamkorhonen.com/
Tulikohan tarpeeksi epäselvästi? Tästä on myös kirjoiteltu ziljoona kertaa, search löytää
Tulikohan tarpeeksi epäselvästi? Tästä on myös kirjoiteltu ziljoona kertaa, search löytää
Kiitos linkistä. Noista kuvista selvisi paljon. Paljonkohan tuo tyhjäkäyntisäädin maksaa uutena? Vanhoja topiceja lukiessa tuli mieleen, että voisiko vian aiheuttaja olla EGR venttiili? Kun auton käynnistää kierrokset ovat normaalit, mutta kun ajaa vähän matkaa niin kierrokset jäävät noin 1100 rpm/min. Sitten kun seisoo paikallaan ja painaa kaasua niin kierrokset jäävät 1500 rpm/min kohdalle. Tippumaan ne saa kun kääntää hieman rattia eli kuormittaa ohjaustehostinta. Onko X20XEV moottorin EGR venttiili se musta muovinen mötikkä mikä on heti jäähdyttäjän takana. Siihen ainakin tulee paksu letku ilmapumpulta ja toinen pakosarjasta ja pieni letku lähtee sähköliittimellä varustettuun pienempään mötikkään mistä lähtee letku imusarjan tienoille. Searchilla yritin etsiä mutta en löytänyt. Anteeksi epäselvät kuvaukset, mutta jos joku saisi selvää.
Toteat vian helpoimmin näin: Kun se jää huutamaan, naputa askelmoottoria jollain esim. meisselin perällä, jos kierrokset tippuu, niin moottori jumittaa ja vaatii puhdistusta/vaihtoa.
Vaihda letku joka tulee venttilikopasta imutorveen, koska siitä lähtee paskaa joka menee askelmoottoriin.
Motonet hinta muistaakseni 159€, Opel hinta vähän alle 200€
Vaihda letku joka tulee venttilikopasta imutorveen, koska siitä lähtee paskaa joka menee askelmoottoriin.
Motonet hinta muistaakseni 159€, Opel hinta vähän alle 200€
Se tulee siihen mikä lähtee venakopan oikeasta alareunasta jos katsoo edestäpäin, oliko hankalasti sanottu? Kuva löytyy kun käyttää searchia, etsin ja laitan sen tähän topickiin.
Ei näköjään enään ollut sitä kuvaa olemassa, jos jollakin on se kuva niin laittakaa tänne
<font size=-1>[ This Message was edited by: L@te on 2003-09-03 21:25 ]</font>
Ei näköjään enään ollut sitä kuvaa olemassa, jos jollakin on se kuva niin laittakaa tänne
<font size=-1>[ This Message was edited by: L@te on 2003-09-03 21:25 ]</font>
Ei auttanut tyhjäkäyntisäätimen koputtelu. Laitoin merkille, että kierrokset ovat oikeat niin pitkään kun ilmapumppu pyörii käynnistyksen jälkeen. Heti kun sammuu niin kierrokset nousee 300-500 rpm/min. Voisiko olla, että EGR venttiili olisi jumittunut auki ja moottori saisi liikaa ilmaa tyhjäkäynnillä? Onko kellään antaa testauskeinoja? Ja vielä kun olen aloitteleva Opelisti niin mistähän se EGR venttiili löytyy. Joskus löysin ohjeet searchilla, mutta nyt kun niitä tarvitsisi niin eipä tietenkään löydy.
-
metrosport
- 'Admiral'

- Viestit: 101
- Liittynyt: 17 Syys 2002, 03:00
- Paikkakunta: Kuopio
Mulla ei ainakaan auttanut milläänlailla sen EGR-venttiilin tukkiminen, pyörimis häiriöön.Sen tyhjäkäyntimoottorin kun putsaa kerran viikossa niin toimii sit.Mut työläs homma purkaa aina sitä ja putsailla.Mietin sitä ,että voiskohan sen öljyn huohotusputken laittaa jonnekkin auton alas puhaltelemaan niitä hyryjä, jatkais sitä letkua??Tukkis sit sen reiän siitä imuputkesta!?Oisko mitään haittaa semmoisesta operaatiosta?
huohotinletku raakasti poikki ja huohotin perään.mulla corsassa, auttoi siihen ettei se tyhjäkäyntimoottori tuu enää paskaseks.täytyy tietysti tukkia se imusarjan reikä.mutta mulla ne syyt kyllä taitaa olla ihan muualla,siis huonoon tyhjäkäyntiin ja korkeisiin kierroksiin.
entäs se öljynkeräin homma? siitä kellään mielipiteitä?
entäs se öljynkeräin homma? siitä kellään mielipiteitä?



