Maadotuksia etsimässä

Tekniikka-aiheinen keskustelu moottoriin liittyvistä asioista.
Moottorinohjaus, toiminta, tyyppivikoja, korjauksia, jne...
Älä laita tänne kysymyksiä virittämisestä, sillä niille on olemassa oma alueensa.
Vastaa Viestiin
marzi
'Kapitän'
'Kapitän'
Viestit: 63
Liittynyt: 18 Huhti 2007, 20:43
Paikkakunta: Helsinki

Maadotuksia etsimässä

Viesti Kirjoittaja marzi »

Tervep!

Kertokaahan mulle, että mistä kaikkialta tulisi löytyä maadoituspiuha, kun autona on ascona -85? Erinäistä sähköhäikkää esiintynyt, ja mitä todennäköisimmin maadotukset alkaa olla jo aika rapeessa kunnossa..

Eli mistä löytyy moottorin ja rungon välinen maadotusjohto, entä starttimoottorin maadotus? Laturin maadotus tulikin jo tarkastettua (pultti oli löystynyt niin, että hyvä kun sai kontaktia), ja kiristämisen jälkeen simahti startti... Noh niiin, siis aloittelen operaatiota maadotuksia käymällä läpi.

Eli mistä kannattaisi ruveta maadoituksia etsiskelemään?
Avatar
telwin
OCF Yhteyshenkilö
OCF Yhteyshenkilö
Viestit: 8699
Liittynyt: 16 Joulu 2005, 12:30
Paikkakunta: Heinola

Re: Maadotuksia etsimässä

Viesti Kirjoittaja telwin »

Startilla ei ole erillistä maadoitusta.
Moottorin ja korin välinen maadoitus on vaihteiston päädystä runkopalkkiin akun kohdalle.
Eli näkyy pyörätilan puolelta kuskinpuolen etupyörän edessä,tämä lattakaapeli on usein hapertunut olemattomiin.
laturihan tosiaan maadoittuu kanteen sen säätöraudan pulttien alla olevalla johdolla,tämäkin on usein nirhautunut poikki liittimien juuresta.
Vastaa Viestiin