c-vectra tyhjäkäynti

Tekniikka-aiheinen keskustelu moottoriin liittyvistä asioista.
Moottorinohjaus, toiminta, tyyppivikoja, korjauksia, jne...
Älä laita tänne kysymyksiä virittämisestä, sillä niille on olemassa oma alueensa.
Vastaa Viestiin
tomppalapa
'Kapitän'
'Kapitän'
Viestit: 73
Liittynyt: 18 Kesä 2007, 21:18

c-vectra tyhjäkäynti

Viesti Kirjoittaja tomppalapa »

Juu..2,2 2004 vm vectran tyhjäkäynti on alkanu seilailemaan,ei häiriövalo pala,ja jotenkin tuntuu että ei oikein kaupunkiajossa lämmöt nouse kuin ennen.matka ajossa ei mitään ongelmaa.Kun kaasun löysää, kierrokset voi tipahtaa alle 500rpm ,josta ne sitten nousee normaaliin,kerran jopa auto sammunut kun kaasun löysännyt,koska kierrokset putosi niin alas,tai sitten kierrokset jää yli 1000rpm josta sen saa sitten alas kun kaasupoljinta
polkaisee.pitänee käyttää huollossa jos siitä jokin anturi on menossa rikki.vai onko se sitte vaan jäätymässä ja termari rikki kun ne lämmöt ei kaupunkiajossa kunnolla nouse.toisaalta eikait ne silloin matka ajossakaan nousisi jos termari olisi rikki.
pitänee odotella jos nuo ilmat vähän lauhtusi.paljonko termari maksanee tähän vehkeeseen.
auto kyllä lähtee normaalisti käyntiin. :yawn: :yawn:
Obelixii
'Senator'
'Senator'
Viestit: 652
Liittynyt: 22 Syys 2007, 22:12
Paikkakunta: Keski-Suomi

Re: c-vectra tyhjäkäynti

Viesti Kirjoittaja Obelixii »

Kovilla pakkasilla ja pienillä kierroksilla ei lämmöt välttämättä nouse edes bensakoneissa sinne normaaliin, mittarin puoleen väliin.
Vastaa Viestiin