ylläri

Keskustelua Opeleista
sami vaan
'Admiral'
'Admiral'
Viestit: 105
Liittynyt: 19 Elo 2003, 03:00

Viesti Kirjoittaja sami vaan »

On 2003-09-14 10:23, Jartza wrote:
...kuinka sä uskallat ajaa tollasella autolla,joka on tossa kunnossa?(siis ihan mätä)

oletko ajatellut,että joku voi tulla vahingossa sinua vastaan samalla kaistalla?

se on ihan sama onko turvavyöt kiinni tai ei...sä lennät penkkeineen päivineen takavasempaan tosta autosta...
Tähän voisi puolileikillään heittää: Miten sää uskallat ajaa alle 2 tonnia painavalla autolla, sellasellahan kolarissa muuttuu vauhtikin 100 -> -50kmh jos ison auton kanssa kolarin ajaa.
Et varmaan ymmärrä sitäkään jos joku ajaa suzuki altolla, fiestalla tai vanhalla corsalla, ovathan ne kolarissa aina alimmaisia osapuolia, oli ruosteettomia tai ei?
Jartza
'Admiral'
'Admiral'
Viestit: 190
Liittynyt: 20 Heinä 2003, 03:00

Viesti Kirjoittaja Jartza »

...miten sulla muuten on mennyt samivaan...
Avatar
Megaman
'Diplomat'
'Diplomat'
Viestit: 3832
Liittynyt: 07 Tammi 2003, 02:00
Viesti:

Viesti Kirjoittaja Megaman »

Eikä se hirveästi se 2000 kg paina vaakalla,kun joutuu toiseksi osapuoleksi vaikkapa raskaanliikenteen kanssa.Tietysti isosta autosta on etua,kun törmätään pienempään tai vaikkapa hirveen.Suomessa kuitenkin ajetaan ruosteisilla paskoilla joskus ihan olosuhteiden pakosta,siitä pitää huolen mm. autovero. opiskelu yms. seikat.

Pitäis kohta oma -90 mallinen farmari-omena päivittää n. 10 vuotta uudempaan,mutta velaton auto on toisaalta niin mukava ja kun pelaa hienosti...ikävä kyllä autot vaan on harvoin sijoituskohteita,mutta omia lapsia on turvallisempaa kuskata kunnon autolla.
sami vaan
'Admiral'
'Admiral'
Viestit: 105
Liittynyt: 19 Elo 2003, 03:00

Viesti Kirjoittaja sami vaan »

Niin, ylempää ei tosiaan niin vakavasti tarvitse ottaa, mutta ihan vertailuna. Volvo XC 90 ja toyota yaris ovat molemmat suurinpiirtein yhtä turvalliset seinään ajossa. Jos kuitenkin ajatellaan näiden kahden auton nokkakolaria 100kmh vauhdissa, niin törmäyksen jälkeen yariksen vauhti on -50kmh, ja volvon +50kmh. (tietenkin auton kasaanpainuminen vie osan liikevoimasta, mutta periaatteessa näin) Eli äkkiseltään voisi kuvitella että näillä "yhtä turvallisilla" autoilla käytäntö on aivan toinen kuin tähdet antavat ymmärtää. Tuo XC90:sen törmäyshän vastaa samaa kuin ajais viittäkymppiä seinään, ja yariksen kohdalla sitä jos ajais 150kmh seinään.

Jartza: Lähinnä sillä tuohon viestiisi puutuin, koska kaikilla ei ole mahdollista pitää hyvää autoa jatkuvasti alla. Itse ajoin vanhalla corsalla koko opiskeluajan, eikä tosiaan olisi ollut varaa uudempaan autoon, tai varaa ajaa jollain 240 volvolla, joka olisi kyllä ollut 10x turvallisempi saman hintaisena, mutta kulutuskaan ei ihan kuuteen olisi taipunut.

Voiko edes hyvää ja turvallista autoa hankkia halvalla?
'Diplomat'
'Diplomat'
Viestit: 1331
Liittynyt: 28 Joulu 2002, 02:00

Viesti Kirjoittaja »

Niin..taitaa olla niin että jos haluaa itselleen kolaritilanteessa turvallisen auton niin uusi/uudehko rekka on paras valinta :smile: Siinä ei juuri hirvet tunnu..eikä pienemmät autotkaan jos kolarin ajaa..

Niin ja kaikista paras on tietysti taistelupanssarivaunu..sen voi omasta kokemuksesta sanoa.. vastaan tuleva ulkomaalainen kuorma-auto kun "hipaisi" tankin etukulmaa niin ei me siellä sisällä oikeastaan edes huomattu mitaan..auto kyllä meni aika huonoon kuntoon.. :smile:

No..kyllä Psv:ssa on sitten niitä huonojakin puolia liikennekäyttöön..en suosittele :smile:
Jartza
'Admiral'
'Admiral'
Viestit: 190
Liittynyt: 20 Heinä 2003, 03:00

Viesti Kirjoittaja Jartza »

...*selailee uusien rekkojen hinnastoa*... :grin:
Vastaa Viestiin