Astra H 2.0T *SRi300*

Esittele Opel-projektisi tai autosi
Avatar
enne
'Diplomat'
'Diplomat'
Viestit: 1334
Liittynyt: 29 Helmi 2008, 09:40
Paikkakunta: Tuusula

Re: Astra H 2.0T *käyttöauto*

Viesti Kirjoittaja enne »

Risto Vee kirjoitti:Tuskin vielä noilla tehoilla etuvetosessa kannattaa lukkoon rahojaan tuhlata...
Suhteellisen raju kommentti, pienet perustelut esim. omista kokemuksista 250+ hv etuvetoisesta lukolla ja ilman olisi kiva kuulla. Itse saanut hieman eri kokemuksia, kun on ajanut esim. n. 240hv vapari typerää lukolla varustettuna ja ilman. Ero mutkista ulostultaessa on huikea. Ero on vähintään yhtä iso kuin laittaisi vakio autoon coilover alustan. Mutta onhan niitäkin, joiden mielestä niistäkään ei ole mitään hyötyä? Oikeastaan kannattaisi pitää vakiona koko vessa tai mennä vaikka paalaamaan koko paska. :yawn:
Kuva
Func Crew member | Skoda Superb
http://www.facebook.com/funccrew
http://funccrew.kuvat.fi
Risto Vee
'Admiral'
'Admiral'
Viestit: 242
Liittynyt: 21 Loka 2008, 15:34
Paikkakunta: Porvoo
Viesti:

Re: Astra H 2.0T *käyttöauto*

Viesti Kirjoittaja Risto Vee »

Niin, kait se myös ajotarpeesta riippuu pitkälti... Jos normikäytössä koirankuljetuksessa, niin kuis lujaa niihin mutkiin mennään? :wink:

Enkä sanonut etteikö siitä hyötyä olisi. Sanoin vaan, että tuskin heti ensimmäisten joukossa kannattaa 700eupan lukko alle laittaa.

Ensin pistäsin helpommin vaihdettavat vaihtoon.

Jarrulevyt, palat, letkut ja nesteet. (jopa männät tarpeen mukaan)
Kunnon säädettävät tolpat joka nurkkaan.
Vakaajat eteen ja taakse jäykistämään runkoa.
Stage1
Jos rata-ajoa, niin jotkut kevyet MAX 17" vanteet kunnon renkailla

Sitten seuraavaksi kun ruvetaan kunnolla laittamaan, niin sitten erikoisosatkin tulee enemmän tarpeeseen... Kannattanee siinäkin miettiä tarkkaan mihin käyttöön auton haluaa. Sitten vaan valitsemaan turboa ja miettimään tehotarpeita. Sitten röörit, suuttimet, välijäähyt, kytkimet haluttujen tehojen/ominaisuuksien mukaan. :bonk:

Äläkä ny ittees ota. Hyvä siitä tulee. :thumbsup:
Seat Ibiza 2018 1.0 TGI M5
Astra Tourer 2019 1.4T CNG M6

Seuraa: https://www.instagram.com/kaasuautoilen/
Avatar
Juzzi
OCF Luisukunkku 2009
OCF Luisukunkku 2009
Viestit: 1986
Liittynyt: 22 Maalis 2004, 02:00
Paikkakunta: Klaukkala
Viesti:

Re: Astra H 2.0T *käyttöauto*

Viesti Kirjoittaja Juzzi »

Kyllä tuon koko luokan jarruilla pitäis kyllä pysähtyä kunnon paloilla. Siis jos on yli 300mm levyt, toki teräspunos letkut kannattaa vaihtaa. Ja se jonka mielestä lukkoon ei kannata sijoittaa on kyllä melko ulapalla sen vaikutuksesta oli sitten kyseessä etu/taka/neliveto.

En myöskään näe coil over alustaa tarpeellisena jos vaan löytyy laadukkaat iskunvaimentimet ja jouset. Ei ainakaan mitkään perus kw coil overit vs Billstein/Hr yhdistelmää parempi ole.

Mutta edelleen paras tapa lisätä suoritus kykyä on painon pudotus, vaikuttaa kaikkeen.

Tässä autossa on siinä mielessä minun mieleinen suunta kun ei ole mitää spoileri virityksiä suunnitelmissa vaan asioita jotka oikeasti vaikuttaa auton käytökseen.
Omega 4000*BMW 330d*Skyline GT-R
Avatar
emsii
'Senator'
'Senator'
Viestit: 623
Liittynyt: 14 Loka 2009, 22:29
Paikkakunta: Lahti

Re: Astra H 2.0T *käyttöauto*

Viesti Kirjoittaja emsii »

Eikös ennen kippoon ollu jo vaihettu jarruja, laitettu takavakaajaa, hankittu uus turbo jne, että kyllä mä ainaki sanoisin, ettei toi lukko oo todellakaan mikään turha hankita.
En tiedä tosiaan miten isot noi vakiojarrut on että ehkä ne tosiaan kannattaa vaihtaa järeämpiin jos radallakin meinaa ajaa. :)
Mua on vaan henk.koht alkanu oikeestaa vähän vi*****aa esim juuri tuolla vxronlinen foorumil kun jengi hankkii jotain isojarrusarjaa ja NEUVOO muitakin hankkimaan noiden opc/vxr jarrujen tilalle, eikä suurin osa edes aja missään radalla vaan neppailee pelkästään likentees jotain pikkukisaa suorilla. Ja tosiaa noi opc:n jarruthan on 321mm ja 278mm, että luulis pysähtyvän ihan hyvin.
Kukin tekee miten haluaa mutta ärsyttää vaan sellanen neuvominen.
(Sori oli pakko avautuu. Laita enne yv:tä jos pitää poistaa. :wink: )
Meinaatko millon suunnilleen hankkia ton lukon jos hankit ja mistä?
Jos on hilloo tarpeeks nii voisin tilaa samal?
- A5 coupe 3.0tdi
- Insignia wagon 1.6T
- Mk4 Golf wagon 1.9tdi
Avatar
enne
'Diplomat'
'Diplomat'
Viestit: 1334
Liittynyt: 29 Helmi 2008, 09:40
Paikkakunta: Tuusula

Re: Astra H 2.0T *käyttöauto*

Viesti Kirjoittaja enne »

Ensimmäisessä postauksessa pitäisi näkyä mitä sinne on pultattu ja on niille jarruillekin jotain tehty. Mutta omasta mielestä teho ei vastaa tarvetta vielä.
Joten teräspunosta tulee, kunhan löydän jostain tähän sopivat (Saa kertoa mistä löytyy) Jarrunesteet on ainakin kiuhuneet jo aikoja sitten ja sen kyllä huomaa :D

Lukon hankinta on ostos listalla kolmen kärjessä, mutta voi olla, että nyt pitää jättää kesäksi budjettia enemmän ajamiseen ja kuluviin osiin.

Osia tilailen hyväksi havaituilta toimittajilta Courtenay ja LMF. Kummastakin noita saa nyt (niitä ei meinaa aina edes saa) ja hinta on aika samoissa. Tänään oli muuten tullut myyntiin Courtenaylla z20lex/m32 yhdistelmään moottorintukikumia.
(Ja minulla on myynnissä jollekin halukkaalle turbo g astraan vastaava, kun menin jo ostaa sellaisenkin)

Juha: Ikävä kyllä jouduin juuri toimittaa irmelin takaspoilerin maalarille :oops: Mutta ehkä se auttaa jotain kovassa ajossa.
Kuva
Func Crew member | Skoda Superb
http://www.facebook.com/funccrew
http://funccrew.kuvat.fi
Avatar
G.T.S
'Diplomat'
'Diplomat'
Viestit: 3902
Liittynyt: 11 Elo 2008, 00:12
Paikkakunta: HKI

Re: Astra H 2.0T *käyttöauto*

Viesti Kirjoittaja G.T.S »

Eipä tuo teräs punos letku paljoa varmaan maksa jos vain on malli kappale ja ajaa hydrauliikka liikkeeseen niin siellä tekevät ihan mallin mukaan. Näin ainakin kaveri sanoi et voi tehdä mut ei osaa tehdä ilman mallia.
Avatar
enne
'Diplomat'
'Diplomat'
Viestit: 1334
Liittynyt: 29 Helmi 2008, 09:40
Paikkakunta: Tuusula

Re: Astra H 2.0T *käyttis pörinää*

Viesti Kirjoittaja enne »

On aina yhtä hienoa saada auto käyttöön kuukauden tauon jälkeen. 8)
Tosin sen paskan määrää niin sisällä kuin ulkonakin ei voi kuvailla. Onneksi sentään kaikki pellit oli suorana.
Yhden illan mittaisen pesusession jälkeen tosin tilanteeseen sai pientä parannusta ja auton alkoi tunnistamaan omakseen.
Muuttuneiden olosuhteiden takia sai häkin repiä pois ja seuraava iltapäivä menikin sitten penkkien takaisin pulttaamisessa.
Takapenkit kiinni ja katsastukseen, josta auto todettiin pienin huomautuksin täysin lailliseksi (valoissa kuulemma jotain keltaista :lol: )

Vaikka "pienimuotoista" autokuumetta on ollut ilmassa, päätin järjen voittaa tällä kertaa ja katsoa jos tälle saisi vielä jotakin tehtyä.
Ja pitäähän noita kolmiovisia päästä kiusaamaan tälläisellä pappa-autolla :)

Eli katsastuskonttorilta suunta suoraan kohti doc-poweria, mistä mukaan tarttui RAY:sin 2.5" cat-back putkisto.

Ja koska kuumotus oli aikamoinen, niin alle se piti saada nopeasti. :)
Vauhdilla siis asentamaan ja saman illan aikana tämä todellinen BOLT ON putkisto oli paikallaan (kiitos Juha ja G.T.S).

Itse asennus oli helppoa kuin mikä. 20min homma. Mutta vanhan pois otto ei niinkään. Loppujen lopuksi vanha pääsi roskikseen rälläkän avustuksella :D

Miltäs se tuntuu?
Äänet on asialliset (=ei erota vakiosta) Tosin (onneksi) se sentää hieman poksuu vaihtaessa :) Mutta tälläisen käyttöpelin pitääkin olla hiljainen ;) Eri juttu on sitten nuo urheilumallit.
Myös ulkonäkö miellyttää omaa silmää ja ei ainakaan ole liian "raju". Siihen vaikuttiko tuo mitään ajettavuuteen, en ota kantaan vielä. Mutta kyllä se ainakin kierroksia ottaa nopeammin :D

Kuvia asennuksesta:
Tälläinen setti.
Kuva

Kiitos asentajat
Kuva
Kuva

Keskiosa.
Kuva
Kuva

Ulostulo
Kuva
Kuva


Kiitos doc-power todella hyvistä kaupoista! Suosittelen.
Kuva
Func Crew member | Skoda Superb
http://www.facebook.com/funccrew
http://funccrew.kuvat.fi
eety
OCF Member 2019
Viestit: 2820
Liittynyt: 12 Elo 2008, 12:17
Paikkakunta: Valkeakoski

Re: Astra H 2.0T *käyttöauto*

Viesti Kirjoittaja eety »

Helkutin hyvän näköinen :thumbsup: Ja kannattaa laittaa se lukkoki, kyllä siittä apua on ihan katuautossakin. Talvella ja sateisilla keleillä ehkä eniten normaali ajossa. Mutta kyllä sä varmaan tiedät jo nää :D
Avatar
emsii
'Senator'
'Senator'
Viestit: 623
Liittynyt: 14 Loka 2009, 22:29
Paikkakunta: Lahti

Re: Astra H 2.0T *käyttöauto*

Viesti Kirjoittaja emsii »

Hyvältä näyttää kyllä putkisto, ulostuloki näyttäis just passelilta tohon.
Olikos sulla se downpipe kiinni kun kävit konttorilla?
Onkos tosta takavakaajasta ihan oikeesti hyötyä, kun näytti ainakin noi Englannin poijjaat hehkuttavan sitä todella paljon?
Kyllä se lukkoki on varmaan ihan fiksu hankinta.
Omalla oon kyllä päässy ihan ongelmitta vaikka ei lukkoa vielä olekkaan.
Tosin en oo kertaakaan ottanu mitään "repiviä" lähtöjä.
- A5 coupe 3.0tdi
- Insignia wagon 1.6T
- Mk4 Golf wagon 1.9tdi
Avatar
JukeN
OCF Member 2016
Viestit: 2469
Liittynyt: 05 Kesä 2003, 03:00
Paikkakunta: Helsinki

Re: Astra H 2.0T *käyttöauto*

Viesti Kirjoittaja JukeN »

Hyvältä näyttää putkisto. Onkos tuo RAY nyt markkinointinimi Simonsille? Oon itekin miettiny Doc powerilta putkistoa, noiden hinnat kuitenkin nousi vuoden alussa niin jäänyt harkintavaiheeseen. No, ei ole muutenkaan putkisto ensimmäisenä ahdistamassa mulla.

Ei lukko pahitteeks ole jos kovempaa ajoa harrastaa. Ensimmäisen kerran pääsin kokeilemaan kuivalla asfaltilla tuo oma miten sysää talven muutosten jälkeen, niin mustaa viivaahan siitä vain asfaltiin jäi kun kakkosella iski lämän tiskiin. Tietysti kun lämpöä ei montaa astetta ole niin renkaiden pito on aika huono.
Toistaiseksi Opeliton mies

A4 Avant quattro B9
Cayman S 987
Avatar
enne
'Diplomat'
'Diplomat'
Viestit: 1334
Liittynyt: 29 Helmi 2008, 09:40
Paikkakunta: Tuusula

Re: Astra H 2.0T *käyttöauto*

Viesti Kirjoittaja enne »

emsii kirjoitti:Hyvältä näyttää kyllä putkisto, ulostuloki näyttäis just passelilta tohon.
Olikos sulla se downpipe kiinni kun kävit konttorilla?
Onkos tosta takavakaajasta ihan oikeesti hyötyä, kun näytti ainakin noi Englannin poijjaat hehkuttavan sitä todella paljon?
Kyllä se lukkoki on varmaan ihan fiksu hankinta.
Omalla oon kyllä päässy ihan ongelmitta vaikka ei lukkoa vielä olekkaan.
Tosin en oo kertaakaan ottanu mitään "repiviä" lähtöjä.
Downpipe oli kiinni, mutta kyllä tuo rosterikin vuodessa saa sellaisen "suojakerroksen" päällensä.

No kyllä tuo takavakaaja on ollut varmastikin paras muutos tähän autoon lastun jälkeen ja paras ajettavuutta lisäävä muutos. Käytiin kuuntelee putkistoa täydellä miehityksellä, niin kyllähän se vielä noihin mutkiin sisään kääntyi ja ei edes älyttömästi puskenut. Suosittelen ehdottomasti tuota modia!

Ei kertaaka otettu lähtöjä autolla jossa on 300hv?!? täh. Oisko jo aika kokeilla?
Vetoja, vetoja...
JukeN kirjoitti:Hyvältä näyttää putkisto. Onkos tuo RAY nyt markkinointinimi Simonsille? Oon itekin miettiny Doc powerilta putkistoa, noiden hinnat kuitenkin nousi vuoden alussa niin jäänyt harkintavaiheeseen. No, ei ole muutenkaan putkisto ensimmäisenä ahdistamassa mulla.

Ei lukko pahitteeks ole jos kovempaa ajoa harrastaa. Ensimmäisen kerran pääsin kokeilemaan kuivalla asfaltilla tuo oma miten sysää talven muutosten jälkeen, niin mustaa viivaahan siitä vain asfaltiin jäi kun kakkosella iski lämän tiskiin. Tietysti kun lämpöä ei montaa astetta ole niin renkaiden pito on aika huono.
Siltä hieman vaikuttaisi, että eri nimi vain. Putkisto maksoi hieman reilu 400€

Omassa tuo sutimisenesto on kyllä niin tehokas, että pelkästään sellaista ikävää puutumista havaittu kevät asfalteilla :D
Kuva
Func Crew member | Skoda Superb
http://www.facebook.com/funccrew
http://funccrew.kuvat.fi
Avatar
lowcali
OCF Member
OCF Member
Viestit: 1806
Liittynyt: 18 Syys 2005, 20:24
Paikkakunta: Ylivieska

Re: Astra H 2.0T *käyttöauto*

Viesti Kirjoittaja lowcali »

Kohta mennään kolmentoista aikoja tälläkin :wink:
Calibra V6, Speedster 2.0 Turbo , MB ML 400 D, Aprilia RSV4
Exät: Kadett E 1.3 S, Vectra A 2.0 GLS, Astra Coupe Bertone 1.8, Calibra 2.0i, Calibra 2.5 V6, Vectra C 2.0 T GTS, Omega MV6 Farkku

-Blitzkrieg mit dem Fleischgewehr-
Avatar
enne
'Diplomat'
'Diplomat'
Viestit: 1334
Liittynyt: 29 Helmi 2008, 09:40
Paikkakunta: Tuusula

Re: Astra H 2.0T *käyttöauto*

Viesti Kirjoittaja enne »

Kolmentoista ajat on aika kaukana, mutta jotain tuli taas askarreltua ja apexin filtteri löysi talven jälkeen takaisin konehuoneeseen. Nyt mökää riittää taas 8) Ensin hieman kurnutusta, sitten vihellystä ja lopuksi suhahduksen säestelemänä pikku poksumista. Ai että tykkään näistä perheautoista :hypocrite:

Samoin takavakaaja kiristettiin kesäasetuksiin (eli toiseksi jäykimmällä). Kitkat ei vain näytä tykkäävän ajosta kauheasti, huutavat kokoajan. Kai ne pitää päästää kesälevolle ja ruuvata kesärenkaat alle.

Lisäksi oli pakko illan päätteeksi tilailla hieman pikku osia courtenaylta :D

ps. Turbon asentajaa etsitään (täysin bolt-on homma)
Kuva
Func Crew member | Skoda Superb
http://www.facebook.com/funccrew
http://funccrew.kuvat.fi
Avatar
hudu79
OCF Member 2022
OCF Member 2022
Viestit: 2727
Liittynyt: 16 Heinä 2006, 16:01
Paikkakunta: vantaa
Viesti:

Re: Astra H 2.0T *käyttöauto*

Viesti Kirjoittaja hudu79 »

Jokohan tuo *käyttöauto* pitäis vaihtaa vähän toisenlaiseen ilmaisuun :D
Kuvaukset äänimaailmoista lupailee hyvää!
Kuva
Avatar
enne
'Diplomat'
'Diplomat'
Viestit: 1334
Liittynyt: 29 Helmi 2008, 09:40
Paikkakunta: Tuusula

Re: Astra H 2.0T *käyttöauto*

Viesti Kirjoittaja enne »

Kun nyt päätin pitää auton, niin pitihän sille tehdä pientä huoltoa ja ehostusta kevään kunniaksi.
Aloittelin tämän hakemalla kuramattojen tilalle aistikkaammat kangasmatot Automuovilta ja sattui samalla käteen kaikkea pientä kivaakin. Öljynsuodatin, pinnapultteja jne. Näiden pikkukivojen avulla sai moottori uutta puhtia.
Samalla asennettiin hieman viileämpi termostaatti ja FORGE:n bypass (kevyemmällä jousella) (Doc-Power)

Myös ulkokuosi sai palautua kesäkuosiin, roiskeläpät pääsi lomalle varastoon ja kesärenkaat alle. Nyt vielä odotetaan jos joku kiltti hieman ehostelisi muutenkin tätä käyttistä.

Onneksi postisetä oli kiltti ja postissa tuli paketti Courteneyltä. Ehkä siis vihdoin pääsen asentamaan moottorintukipuslan paikoilleen. :oops: ...ja vois vaikka samalla asentaa coolerinkin. Uusi AFM:kin tuli samalla, jos tossa vanhassa olisi vaikka jotain vikaa.

Kevättä ilmassa :-?
Kuva
Func Crew member | Skoda Superb
http://www.facebook.com/funccrew
http://funccrew.kuvat.fi
Vastaa Viestiin