vectra b info näyttö

Koriin ja sisustaan liittyvät asiat. Keskuslukko, sähkölasit, sisustan purku, jne...
Vastaa Viestiin
jaska65
'Agila'
Viestit: 2
Liittynyt: 28 Huhti 2010, 15:16

vectra b info näyttö

Viesti Kirjoittaja jaska65 »

miten saan helpoiten pimennettyä näytön(kello lämpötila).näytöstä on yli puolet pimeänä.onko muuta keinoa kun purkaa koko mittaristo ja ottaa näytön takaa liitin irti
2.0 16v CDX
'Senator'
'Senator'
Viestit: 337
Liittynyt: 22 Marras 2009, 18:36

Re: vectra b info näyttö

Viesti Kirjoittaja 2.0 16v CDX »

Muista keinoista en tiedä, mutta ei se kyllä kovin työlästä ole ottaa se liitin irti, vaikka mittaristo täytyisi irroittaa.. http://www.opelclubfinland.fi/forum/vie ... 9&t=148387 Ohjeet ja kaikki foorumilta löytyy..
ketse
'Kapitän'
'Kapitän'
Viestit: 53
Liittynyt: 30 Elo 2009, 19:45

Re: vectra b info näyttö

Viesti Kirjoittaja ketse »

Polttimot irti sieltä näytön takaa..
Jos sen liittimen otat irti, saattaa tulla muita ongelmia..

Tuokin vaatii sen mittariston irrotuksen, mutta ohjeet tuossa edellä siihen jo olikin.
keltanokka
'Diplomat'
'Diplomat'
Viestit: 3973
Liittynyt: 12 Touko 2003, 03:00

Re: vectra b info näyttö

Viesti Kirjoittaja keltanokka »

Älä missään nimessä irroita kellonäytön liitintä. Liittimen kautta kulkee kaikenlaista tietoa kuten nopeustieto yms. Ehkä ovat rinnan mutta en silti lähtisi irroittmaan vaan polttimot pois mikäli käy sietämättömäks. Oheessa on linkki miten näytön purku onnistuu. Muutama varoituksen paikka: Sen ohuen lattakaapelin osittainen irroittaminen on erittäin hankalaa ja äkkiä käy niin että irtoaa koko kortista. Tuo harmaa tökötti mitä väittävät hapettumaksi taitaa itseasiassa kuulua sinne ja ei kannata poistaa. Itse puhdistaisin elektroniikkacleanerillä ja ohjeitten mukaan nippuside tai muu vastaavaa painamaan liitospintaa.

http://members.home.nl/opeltje/mid%20reparatie.htm

Muista että et laita virtaa päälle mikäli auton mittaristo on irti. Turvatyynyn valo syttyy ja sitä ei saa sammumaan mikäli ei omista jonkunlaista testeriä. Merkkiliike veloittaa äkkiä 50€ tästä pikkuhommasta.
lepo89
'Admiral'
'Admiral'
Viestit: 280
Liittynyt: 20 Joulu 2006, 17:01

Re: vectra b info näyttö

Viesti Kirjoittaja lepo89 »

johdon irroitus ei ainakaan omassa vectrassa vaikuttanu mihinkään. vectra on vm 97

helppohan tuo on korjata mittaristo irti infonäytön takakansi irti sitten semmonen 3-4mm paksu ja 17mm leveä puupalikka

sen kun laittaa takalevyn ja piirilevyn kohtaan -->
Kuva

takakansi kiinni ja näyttö pelaa paremmin kuin uus

puupalikka kannattaa liimata kiinni niin pysyy ainakin
Vastaa Viestiin