Sämä kirjoitti:
Ai vakuutusyhtiötäkö ei mitenkään kiinnosta onko käytössä olevaa peliä muutoskatsastettu kun pellin alle on lyöty isompaa tekniikkaa ja vaikka mutkaa putkeen?
Kiinnostaa, koska vakuutusmaksut nousevat jos tällainen muutos on tehty.
Sämä kirjoitti:
Kai siihen muutoskatsastukseen on jokin muukin syy kuin se että ei joka katsastuskerralla tarvitse pistää eri tekniikkaa pellin alle että saa leimaa vuodeksi?
Kyllä, sillä todetaan että auto on turvallinen ja että päästömääräykset täyttyvät.
Sämä kirjoitti:
Ite oon sen käsityksen saanu että jos menee laittomalla pelillä kolarin ajamaan (jossa itse on syypää) niin omasta pussista joutuu ainakin vakuutusyhtiölle niitä vastapuolen kuluja korvaamaan.
Kuten aiemmin jo sanottiin, vakuutusyhtiöllä on todistevastuu siitä että kolari olisi tapahtunut juuri tämän virityksen seurauksena. Se, että ajat 140km/h 40km/h alueella turbotetulla corsallasi, ei syyksi riitä. Se corsa kulkee 140km/h ilmankin turboa.
Oletko yhtään katsonut paljon turbopelejä mälläillään: Nissan 200sx, Toyota Supra, Soarer, Mitsun Evot, Subarut yms. Näistä on suuri osa viritetty, mutta aniharva laillisesti. Tai kuinka monessa nyky diiselissä on lastu? Jos näillä mälläät, niin itsekö luulet maksavasi?
Sämä kirjoitti:
Mutta kerran tiedät asiat niin hyvin niin jaappas viisauttas muillekkin kun omat tietoni on näköjään bullshittia?
KVG