Tuollaisella 1.6 moottorilla varustettu ooppeli tuli hommattua.
Lämmöt sinisen patjan päällä mittaristossa ajossa ja kun auto käy paikallaan vähän ajan päästä yli 90asteen. Flekti ei lähde myöskään päälle.
Mistä paikantamaan vikaa?
KIITOS KIITOS!
Opel astra-Lämpö ongelma
Re: Opel astra-Lämpö ongelma
Aika yleisesti lämmöt alhana näissä ,annappa lämmetä vielä,uskoisin että se flekti lähtee mukaan sieltä kyllä.Tietty jos punaiselle menee eikä lähde niin sit on vikaa,mahdollisesti siinä lämpö anturissa mikä on syylärissa ja ohjaa flektiin toimintaa.
Mielipide on oma !
Re: Opel astra-Lämpö ongelma
vaihdoin tänään tuon anturin jo eikä mitään vaikutusta parempaan suuntaan. flekti ei edelleenkään lähde mukaan vaikka lämmöt yli 90
Re: Opel astra-Lämpö ongelma
onko vika termostaatissa? onko millainen homma vaihtaa? vm autossa 1994 ja 1.6 kone
-
rstkaastinen
- 'Kadett'

- Viestit: 20
- Liittynyt: 30 Touko 2010, 20:06
Re: Opel astra-Lämpö ongelma
Onhan flektin sulake tarkistettu? Itse en aina hoksaa katsoa sitä yksinkertaisinta vaihtoehtoo.
Re: Opel astra-Lämpö ongelma
jos tuosta huoltokirjasta oikein katsoin nii sulake on auton sisällä sulake rasiassa ja "iso" sulake kuuluu flektille ja se on ehjä
Re: Opel astra-Lämpö ongelma
Ei sen flektin hieman yli 90 asteen lämmöissä kuulu päälle lähteäkään. Usein lämmöt on vietävä 100 asteen alueelle/hyvin lähelle punaista ennenkuin käynnistyy. 92 astetta on normaali käyntilämpötila eikä se silloin flektiä tarvitse. Se että ajossa lämmöt on alhaalla ja paikallaan nousee vaikuttaa aika selkeästi termostaattivialta, eli termostaatti vaihtoon. Ja tuossa se on jakopään takana, eli samalla kannattaa uusia jakopään osat(+vesipumppu) mikäli ei ole lähiaikoina uusittu.

