Tänään sitten tuli otettua hommaksi laittaa takajarrut kondikseen, kun tuli vuosikatsastuksessa hylky (tuulilasi halki + takajarrut alitehoiset)
Auto G Asta vm.2001 Z16XE Caravan, takajarrut "rohissut jo hetken aina välillä)
Tuulilasi vaihdettiin liikkees..ok.
Jarrut:
Motonetista osat.. kengät ja asennussarja niille (jouset ym.)
Ajattelin et nopee homma, kun kaikki periaattees uutta (paitsi sylinteri ja jarrukilpi).. joitain vuosia sitten morris miniin tullut rempattua jarrut onnistuneesti, meni hiekalla 1 pyörälukkoon..ja toinen puolittain..no vanhat autot erikseen, mut meni kuitenkin leimasta sillon jarrujen puolesta..joten ei eka kerta jarrutalkoissa.
Nyt henkisenä tukena oli vielä merkkikohtainen korjausopas..
Homma meinas tyssätä ensimmäiseen rummun irroitukseen, rummun kiinnityspultti oli jumissa..kaikki kokeiltiin torx-korkkasi ja pora käteen..porasin isommaksi ja sain isomman torxin lyötyä kiinnityspulttiin crc-purkillisen ruiskimisen jälk. kiinnityspultti aukes. No rumpua irrottelin sit 2 h, ei lähteny millään, hakkasin kumivasaralla, normivasaralla, väänsin jarrukilven ja rummun välistä yms. lopulta irtos. vaihdoin osat ok. rumpu kiinni..Rumpu oli sit yhtä vaikea laittaa takas ku ottaa pois.. "kehintäsäädin" nollalle eli minimiin ei mahtunu muuten paikalleen..osat oli keskitetty / tarkastettu yms. ajoin / hioin rummun sisäreunan muutaman millin reunan pöytähiomakoneella pois.. sit alko mahtumaan.
toinen puoli sama homma.. lisukkeena jarrukilpi huonossa hapessa ja jarrusylinteri näytti "kuolleelta..(mut ei märältä)
Koeajolle..
hiekalla neljältä pyörältä jarrutusjäljet.. normijarrutuksessa..
käsijarrukahva nousee aikaisempaan verrattuna paljon ylemmäksi ja käsijarrun teho heikohko..
Mikäköhän meni vituiksi?? Vai voisko olla et kunnossa mut kestää ennen ku hakee paikkansa ym.??
Kiitos jos jaksoit lukea ja ehkä viel neuvoa viisaampana..
Nyt saa jarrut valohoitoa muutaman päivän, oli niin hapokasta tänään..olis sittenkin pitäny viedä karvakäsille korjattavaksi
Tack och adjö!



