Onko joku tehnyt Omega B alkupään malleihin facelift -päivityksen uudemmilla valoilla? Käytännössä vaikeakin homma?
Alkuperäiset valot vaikuttavat hieman himmeiltä syyspimeillä ja jotain piristystä olisi suunnitelmissa. Lisäpitkät luultavasti tulevat keulalle talven ajaksi, mutta lyhyihin näillä ei ole vaikutusta.
Kaavailuissa on Hella Rallye 1000ff. Kommentteja tästä lisävalosta tai suosituksia muista? Tietysti saisi kestää 100w polttimot
Valotehon parantamiseksi kannattaa vetää valoille uudet johdot ja laittaa niille releet. Vedät virrat mahdollisimman lyhyttä reittiä ja käytät vähintään 2,5 neliön kaapeleita niin paranee vakiovalojenkin näyttämä. Releille otat herätteen alkuperäisistä johdoista. Kunnollisiin polttimoihinkin kannattaa sijoittaa, niilläkin saa paljon aikaan. Esimerkiksi Philipsin VisionPlus "+50%" tai General Electricin vastaavilla saa jo paljon aikaan. Yhdessä kunnon johdotusten kanssa noilla saa valkoista valoa ja sitä tulee vakiotuikkuihin verrattuna reilusti. Siniset valot sun muut tuning-kikat kannattaa jättää sinne kaupan hyllylle.
Veljellä on tuollaiset Rallye 1000FF:t, ja niillä kyllä näkee. Valokiila on leveä ja korkea, valaisee koko tien pientareita myöten, ja myös esimerkiksi tien yläpuolella olevat liikennemerkitkin. Vakiovaloilla tulee usein tien polveillessa sellainen ilmiö, että kun keula näyttää ylöspäin valokeila ei osu enää ollenkaan tiehen, ja kun keula osoittaa alaspäin katkeaa valojen näyttämä liian läheltä. Noilla tonnisilla ei ikinä tule moisia ongelmia. Erittäin hyvät valot, suosittelen.
Alfa 75 3.0 V6 America
"For those who enjoy the pleasure of driving over the practicalities of mere transportation" (Motorweek)
Alfa 156 JTS
Vectra B
On 2003-09-29 09:18, kapiteeli wrote:
Jotkut käyttävä sumuvaloja apulähivaloina.
Monetkin käyttävät, mutta todellisuudessa ne yleensä huonontavat näkyvyyttä eivätkä suinkaan paranna. Sumuvalojen näyttämä on niin lyhyt, että siitä ei esimerkiksi maantiellä ole enää hyötyä, mutta toisaalta koska auton edusta on hyvin kirkkaasti valaistu heikkenee näkeminen kauemmas koska silmät mukautuvat siihen kirkkaampaan valoon.
Sumuvalot myös usein häikäisevät vastaantulijoita, koska niiden keilaa ei ole rajattu vasemmalle päin kuten lähivalojen.
Samaan asiaan liittyen...
Minkälaiset ovat nämä motonetissä myytävät ajovalot?
B 98--99 H1-DE+H7+vilkku-umpio vasen. . . . . . . . . . . . 50-1567 199.00 ???
Eikös näissä ole kirkas lasi, vanhan rihlatun sijaan?
Mitä tarkoittaa tuo DE tuossa? Ja kai nuo ovat halogeenit, eikä xenon-umpiot?
Pitäisi vaihtaa vanhat, kun ovat jo niin naarmuiset, että hyvä jos pimeällä edes näkee valoja!
Tämmöisiä kymyksiä tällä kertaa.
Toi DE meinaa noita linssivaloja, jotka on H1 polttimolla. Katoppa TM 1/98, jossa oli Omega noilla valoilla vertailussa, ei nekään mitkään huippuvalot ole. Paremmat tietysti kuin vanhat.
Elikkä pitää kokeilla päivittää noita vanhoja valoja.
Pitää kaivaa tuo vanha tekniikan maailma jostain.
Mitäs meinaatte, onnistuisiko noita linssivaloja päivittää xenoneilla? Jotta alkaisi näkemään muutakin kuin viisi metriä kaistaviivaa.
Säätämistähän siitä tulee automaattisen korkeudensäädön toiminnan kannalta...
Mitenkäs kun tehdään tuo reletys, niin laitetaanko molemmille valoille (oikea/vasen) omat releet, vai selviääkö yhdellä releellä jos vetää molempiin lamppuihin samalta releeltä?
Lainaus xenonvalot.com sivuilta "Suomen lainsäädännön vuoksi Xenon jälkiasennussarjoja voidaan asentaa sellaisenaan vain offroad-käyttöön. Xenonvalot.com ei ole vastuussa tuotteiden väärinkäytöstä." Harmi, ovat nuo xenonit kuitenkin PALJON paremmat kuin halogeenit...
Suunnittelin laittavani omaan Omegaan 100 watin tuikut talveksi mutta tulin toisiin aatoksiin, kun mietin kuinka muoviumpiolle käy ko. polttimon kanssa. Polttimon kiinnike on metellia mutta kaikki muu on muovia joka todennäköisesti sulaa polttimon tuottamasta lämmöstä.
Tehokkaampien polttimoiden sijaan ostin Hellan Micro:t ja niihin hieman tehokkaammat polttimot. Asentelen ne etusäleikön reikään. Kesäksi taas valot pois ja merkitön maski kiinni
Saatanpa vielä investoida Faceliftin valoihinkin...
On 2003-10-06 20:27, FC wrote:
Suunnittelin laittavani omaan Omegaan 100 watin tuikut talveksi mutta tulin toisiin
Löysin 75W H1 lamput eli lämpöä ei pitäisi tulla liikaan mutta valotehoa toivottavasti lisää.
Facelift umpiot ovat inv. listalla seuraavana vaihtoehtona valotehon parantamiseen.
<font size=-1>[ This Message was edited by: kapiteeli on 2003-10-09 09:13 ]</font>
On 2003-10-06 20:27, FC wrote:
Suunnittelin laittavani omaan Omegaan 100 watin tuikut talveksi mutta tulin toisiin aatoksiin, kun mietin kuinka muoviumpiolle käy ko. polttimon kanssa. Polttimon kiinnike on metellia mutta kaikki muu on muovia joka todennäköisesti sulaa polttimon tuottamasta lämmöstä.
Tehokkaampien polttimoiden sijaan ostin Hellan Micro:t ja niihin hieman tehokkaammat polttimot. Asentelen ne etusäleikön reikään. Kesäksi taas valot pois ja merkitön maski kiinni
Saatanpa vielä investoida Faceliftin valoihinkin...
jos laittaa sataset tai edes seiskavitoset, niin silloin suosittelisin myös johtojen päivitystä, sillä suurentuneen tehon johdosta aina vain suurempi osa tehoista häviää johtojen lämmittämiseen, lisäksi kumi tutit kannattaa jättää pois umpioiden taustalta, niin jäähdytys toimii paremmin ts. silloin jäähdytys toimii hyvin.