Ei ne kilometrit niin paljon enää ratkaise ton ikäisessä, vaan se, miten sitä on pidetty ja ylläpidetty ja millaisessa ajossa se on ollut. Auto voi olla tekniikan puolesta loppu jo alle 200 tuhannen kilometrin, joten aika sama, onko mittarissa 200 vai 300 tkm.
B- Vekuissahan kannattaa katsoa, milloin se jakohihnan vaihto hilppeinen (ohjurirullat, kiristin, vesipumppu) on viimeksi tehty, niin säästää heti sen 500 euroa. Itsekin olen katsellut B-Vectraa, kun tuohon omaan A:n pitäisi vaihtaa tuulilasi seuraavaan katsatukseen, ja se kustantaa sen 200-300 e.
1,6- litraisella koneella tai -96 mallia ei kannattaisi ostaa, vaikka niitä halvalla saa. Sullahan on kiikarissa 1,8, mikä on jo paljon parempi mylly. -95 ja -96 olivat B-Vekun ensimmäisiä vuosimalleja, joissa huhujen mukaan on laadullisia ongelmia. Ite kattelen autoo kahden litran koneella ja CD-varusteilla ja mielellään (toimivalla) ilmastoinnilla.
Kiitos hyvästä vastauksesta. Kävin koeajamassa autoa ja tuntui todella hyvältä. Syy miksi kaupat jäi ainakin toistaiseksi tekemättä, oli huoltokuiteista löytynyt kummallisuus: kolmena peräkkäisenä vuonna (2007, 2008, 2009) vaihdettu katalysaattori! Osa ei itsessään ole ku 50e, mutta mikä sen sitten toistuvasti rikkoo? No öljyhän sen rikkoo, eli luultavasti kyseisen vectran öljynkulutus on sangen runsasta sorttia Vai?
Pölläyttelikö ryntäytyksessä? Venttiillivarrenkumit voi olla tosiaan mennyttä, jos öljyä kuluu/savuttaa sinistä. Väärä seoskin rikkoo katalysaattosin, eli lambda/tulpat/-johdot/puola rikki.
Ei kyllä vaikuttanu seoksissa olevan mitään vikaa, oikein hyvin ja tasaisesti moottori toimi, pakokaasukaan ei ollut epänormaalin väristä. Onko kellään sitte kokemuksia noista rikkoutuvista katalysaattoreista?
beeswax kirjoitti:Ei kyllä vaikuttanu seoksissa olevan mitään vikaa, oikein hyvin ja tasaisesti moottori toimi, pakokaasukaan ei ollut epänormaalin väristä. Onko kellään sitte kokemuksia noista rikkoutuvista katalysaattoreista?
Venttiilivarren kumien huono kestävyys on myös B-Vekun yksi tyyppivika. Ei ole tainnut löytää vikaa, jos on kolmena vuonna pitänyt katti vaihtaa. Kattele nyt vielä, onhan noissa B-Vekuissa valinnanvaraa, Nettiautossakin väärällään.
Liekö ostettu aina halvin mahdollinen tarvikepilipalikatti, jolla kestoikä ei voikaan olla yli vuotta?
Ja näissä malleissa tahtoo muutenkin olla ongelmana, että pakokaasuarvoja ei yksinkertaisesti saa kohdilleen ellei katti ole tarpeeksi lämmin. Käytännössä tarkoittaa sitä, että puhtaat arvot saadakseen autoa täytyy huudattaa vähintään minuutti yli 4000rp/m, jotta paikat lämpiää tarpeeksi.
Jos ei ole jo kansiremonttia tehty, niin alkanee olla ajankohtainen noilla kilometreillä.
Puslat eritoten takapäästä loppuu myös liian äkkiä. Ja kattopellin liimaukset pettää. Siis ainakin näissä ekoissa, eikös tuo B '96 tullut, tarkoittikohan 2639 tuolla '95 loppuvuodesta käyttöön otettuja.. Käsittääkseni '98 muutuivat vähän paremmiksi, ja facelift sitten jo taas eri..
"Auto on kuin tyttöystävä, mutta siihen käytetään enemmän aikaa ja rahaa"
JNN kirjoitti:Puslat eritoten takapäästä loppuu myös liian äkkiä. Ja kattopellin liimaukset pettää. Siis ainakin näissä ekoissa, eikös tuo B '96 tullut, tarkoittikohan 2639 tuolla '95 loppuvuodesta käyttöön otettuja.. Käsittääkseni '98 muutuivat vähän paremmiksi, ja facelift sitten jo taas eri..
Sivuston (www.ajovalo.net) mukaan B- Vectra esiteltiin syksyllä -95 ja Suomessa ne tulivat myyntiin lokakuussa -95. Tuo facelifti tuli maaliskuussa -99. -98 kai parani ruostesuojaus galvanoitujen osien lisäämisen myötä, jos en aivan väärin muista.
Jos en olisi aivan näin p.a., facelift-malli olisi paras valinta B-Vekussa. Se on minusta tyylikkäämmän näköinenkin kuin se orkkis. A-Vekussa taas mielestäni pilasivat sen puhtaan yksinkertaiset linjat, kun tekivät kasvojenkohotuksensen siihen oliko se syksyllä -92.
Ei kukaa ocf-läinen asu tuolla suunnalla, että kävis katsastaa tuon? Pakkokait tuossa on jotain hämminkiä olla
Autoliike vastaa, että "normaalia käytön jälkiä", niin ei se silloin mailman siistein Vekku ole, vaikka ne noissa Nettiauton kuvissa näyttävät aina paremmalta kuin paikan päälle mentäessä. Oon kyttäilly B-Vekkua Nettiautosta viime elokuusta alkaen ja paras tarjous on ollut -99 facelift malli dieselinä 300 tkm ajettuna hintaan 890 e. Aluvanteilla ja siisti sähkönsininen, omistaja väitti, että kunnossa ja hinta halpa siksi, että ostanut jo uuden. Olisiko pumppuvika silti ollut. Olisin ostanut, jos ei olisi heti mennyt.
Ei kukaa ocf-läinen asu tuolla suunnalla, että kävis katsastaa tuon? Pakkokait tuossa on jotain hämminkiä olla
Autoliike vastaa, että "normaalia käytön jälkiä", niin ei se silloin mailman siistein Vekku ole, vaikka ne noissa Nettiauton kuvissa näyttävät aina paremmalta kuin paikan päälle mentäessä. Oon kyttäilly B-Vekkua Nettiautosta viime elokuusta alkaen ja paras tarjous on ollut -99 facelift malli dieselinä 300 tkm ajettuna hintaan 890 e. Aluvanteilla ja siisti sähkönsininen, omistaja väitti, että kunnossa ja hinta halpa siksi, että ostanut jo uuden. Olisiko pumppuvika silti ollut. Olisin ostanut, jos ei olisi heti mennyt.
No eihän mulla toki se siistein ja kallein ole se tärkein vaihtoehto. Vituttais vaan lähtiä tonne asti, todeta paikan päällä että pitääkä romunne. Jos tuo kuitenkin kunnossa olis niin luulis noilla kilsoilla olevan hintaa jo kolmea tonnia.. Jopa paremmalla puolen. Ja sitten ku ei oikein tiedä, nettiautosta kuitenkin noita b-vekkuja löytyy jopa alta tonnilla ja sitten mennään jo lähelle kymppiä niin mikä lie sitten sellanen sopusuhtanen, ei tuossa vehkeessä kuitenkaan kaikki ole täysin ok. Joko on ollut vanhalla mummolla käytössä, kytkin aivan finiitto tai sitten on jotain muuta hämminkiä, kolaroitu jne. Tai sitten on vain autoliikkeellä pakko saada pois. Mutta tulis bussimatkat turhan kalliiks käydä tuolla asti pyörähtää
Speedvelvet kirjoitti:Tai sitten on vain autoliikkeellä pakko saada pois.
Myyjäliike ilmoituksessa: Tavaratori Hiisiparkki, joka on siis kirpputori. Mahdolliset kaupat teet siis lopulta yksityisen myyjän kanssa perävalotakuulla..