Tekniikka-aiheinen keskustelu moottoriin liittyvistä asioista.
Moottorinohjaus, toiminta, tyyppivikoja, korjauksia, jne...
Älä laita tänne kysymyksiä virittämisestä, sillä niille on olemassa oma alueensa.
rkr- kirjoitti:Kyllä, tuo on jo oikeaoppisesti tehty.
Kannattaa sitten tutkia samalla läppärungon ja imusarjan välistä liitostakin kun tuollaista väkertelee, niissäkin kun tuntuu yleensä pieni pykälä olemaan.
Kiitos vaan kehuista.
Tuon oman tein 4" putkesta sekä 3" mutkasta sekä tyhjäkäynti moottorin letkun lähdön huonekaluputkesta johon tein tuon krympin sopivalla hylsyllä viilapenkissä puristaen. Tuo kuumalanka mittarille lähtevän mutkan krymppi on tehty hitsaamalla sauma putken ympäri ja hiomalla se lamellilaikalla matalaksi. Varmasti olisi riittänyt kun olisi vaikka viilalla tehnyt karhennuksia mutta tällä kertaa noin koska tuon oli alunperin tarkoitus tulla ahtopainemoottoriin itsetehtyyn imusarjaan. Kohtuullinen homma oli prässätä viilapenkissä tuo putki muotoon ja joutuihan sitä vähän naputtelemaankin. Yllättävän vähällä pääsi tuon viiltämisen suhteen kun ei tarvinnut tuon enempää sitä leikellä supistaakseen mutta tuon laipan tein ihan rälläkällä ja vingulla eli säästin kyllä taas väärässä paikassa mutta kun tuli aloitettua niin pitihän se loppuun tehdä. Tuo laippa on tehty juuri sen läppärungon muotoon eli pykälää ei päässyt jäämään. Eihän tuo loppupelissä ihmeesti taitoa tarvitse jos vaan mikki, rälläkkä ja vinku sekä vähän mielikuvitusta löytyy...mallin saa vapaasti kopioida. Tuo kappale on jo myyty eteenpäin.
Calibra_ kirjoitti:mitä sivuja teillä tiedos mistä sais tilattua c20xe koneeseen? ku ei tua mathijssentechnicsin sivuullakaa oo ku tuohon x20xe koneeseen.
Calibra_ kirjoitti:mitä sivuja teillä tiedos mistä sais tilattua c20xe koneeseen? ku ei tua mathijssentechnicsin sivuullakaa oo ku tuohon x20xe koneeseen.
Calibra_ kirjoitti:mitä sivuja teillä tiedos mistä sais tilattua c20xe koneeseen? ku ei tua mathijssentechnicsin sivuullakaa oo ku tuohon x20xe koneeseen.
Kyllä tuo on nimenomaan C20XE:n uusi versio,ainakin jos Englanninkielisiä sivuja on uskominen,eikös tuossa X20XEV:ssä ole jo tuollainen systeemi vakiona??