Calibran takakontin lukon+tankojen kiinnitykset

Koriin ja sisustaan liittyvät asiat. Keskuslukko, sähkölasit, sisustan purku, jne...
Vastaa Viestiin
Avatar
ama
'Diplomat'
'Diplomat'
Viestit: 1230
Liittynyt: 08 Touko 2005, 09:34
Paikkakunta: Leppäkoski

Calibran takakontin lukon+tankojen kiinnitykset

Viesti Kirjoittaja ama »

Nyt olis tarkoitus laittaa calibran takaluukkuun lukko (lukkopesä+tangot+keskuslukon moottori) kun alkoi ärsyttämään ryömiä aina avaamaan luukku sisäpuolelta. Löytyisikö mistään kuvaa miten noi romppeet tuonne tulee, kun edellinen omistaja on poistanut kaikki luukun lukitukseen liittyvän paitsi sen kielen joka pitää luukun kiinni.
Voi, V6 soikoon!
Avatar
Nortter
OCF Member 2020
Viestit: 1080
Liittynyt: 17 Loka 2006, 07:47
Paikkakunta: Nurmijärvi

Re: Calibran takakontin lukon+tankojen kiinnitykset

Viesti Kirjoittaja Nortter »

Kyllä ne on sinne melko simppeliä laittaa, jos on ollut tekemisissä ihan normi oven lukkomekaniikan kanssa. Harmi että en ottanut kuvia kun omasta purkasin nuo aikoinaan. :bonk:
Corsa B GSi 1.6 16v -95 & Astra G 1.6 16v -02

Menneitä opeleita: Opel Insignia 2.0t -09 || Opel Astra H Wagon 1.8 -05 II Opel Astra Coupé Bertone 2.2 -01 || Opel Calibra Dtm -95
Opel Kadett c 1.2N -76 || Opel Vectra 1.8i -95
Avatar
TJT
'Diplomat'
'Diplomat'
Viestit: 21201
Liittynyt: 16 Helmi 2003, 02:00
Paikkakunta: Espoo

Re: Calibran takakontin lukon+tankojen kiinnitykset

Viesti Kirjoittaja TJT »

Melko helposti nuo oikeat paikat tangoille löytyy, kun niitä on tasan 2 ja ovat reippaasti eri mittaisia.

Lyhyt menee lukkomoottorille ja pitkä yllättäen sinne keskelle takapeltiä luukun lukitukselle.
"ON ERI ASIA TARVITA NIITÄ SAATANAN VALOJA, KUIN TAAS SE, ETTÄ OMAT VALOT AUTTAISI ASIAAN NIINKUIN NIITTEN KUULUISI! -Jiri
Vastaa Viestiin