pakosarjan tiiviste omega b (taas!!)

Tekniikka-aiheinen keskustelu moottoriin liittyvistä asioista.
Moottorinohjaus, toiminta, tyyppivikoja, korjauksia, jne...
Älä laita tänne kysymyksiä virittämisestä, sillä niille on olemassa oma alueensa.
Vastaa Viestiin
jouni1000
'Kadett'
'Kadett'
Viestit: 45
Liittynyt: 16 Touko 2006, 18:27
Paikkakunta: joensuu

pakosarjan tiiviste omega b (taas!!)

Viesti Kirjoittaja jouni1000 »

eli kesti tasan vuoden ,sarja oikaistu ja kasattu alkuperäisellä massatiivisteellä,ja vuotaa taas. Pultit ehjät ja tiukalla.pitäis tietää käykö tuo 3 os.metallitiiviste 2.0 xev-99 koneeseen sitä tarjotaan 99 eteenpäin eli varmaan 2,2 koneeseen.ja onko se parempi..28 euroa hintaa..kiitosta vaan.ps.muutkin vinkit kelpaa..
Avatar
Nalen
'Diplomat'
'Diplomat'
Viestit: 2735
Liittynyt: 07 Marras 2007, 21:28
Paikkakunta: Helsinki

Re: pakosarjan tiiviste omega b (taas!!)

Viesti Kirjoittaja Nalen »

Uskoisin, että kelpaa sellainen kolmiosainen metallitiiviste. Itselläni on Victor Reinzin yläpään tiivistesarja omassa X20XEV:ssä. Siinä oli juurikin sellainen kolmiosainen peltitiiviste pakosarjalle. Hyvin on näyttänyt pitävän.
Kokeile siis etsiä jostain varaosaliikkeestä pelkkä Victor Reinzin pakosarjan tiiviste. Koko yläpään tiivistesarjaa sai ainakin Pihlajamäen Varaosasta, joten luulisi sieltä saavan pelkkää pakosarjan tiivistettäkin.
Opel oli virheostos, mutta nyt en halua kuitenkaan siitä luopua. Aina taistelemassa, mutta eteenpäin mennään.
Wilspeka
'Kadett'
'Kadett'
Viestit: 11
Liittynyt: 17 Touko 2010, 16:38

Re: pakosarjan tiiviste omega b (taas!!)

Viesti Kirjoittaja Wilspeka »

Terve

Ite hankin uuden pakosarjan kyseiseen koneesee. Nii loppu ongelmat. Tietty itellä pari pulttia oli katkennu sisälle, joka sullakin eessä kun sillä vanhalla pakosarjalla koitat pelata.

Tuolta tilailin http://www.gm-carsolution.de/. käyttää vaikka google kääntäjää jos ei taida saksaa. Toi tosin on sitten Peltipakosarja TUV ynnä muut tulee mukaan ja käy heittämällä paikalleen. Tulee muistaakseni jopa sen 30e kalliimmaks ku alkuperänen kotiovelle kuljetettuna. Meniköhän 3-4päivää. Tietty uudet pultit ja kuparimutterit Marmoripöydältä olikohan jotain muutaman eron luokkaa nii eipä oo ongelmia sen jälkeen. :yes:
Että semmosta
jouni1000
'Kadett'
'Kadett'
Viestit: 45
Liittynyt: 16 Touko 2006, 18:27
Paikkakunta: joensuu

Re: pakosarjan tiiviste omega b (taas!!)

Viesti Kirjoittaja jouni1000 »

joo,tuo on hyvä.itsellä on nyt 3 osainen metallitiiviste ja näyttäis pitävän..sitä massatiivistettä ei pidä käyttää..!
Vastaa Viestiin