B Senator viat ?

Keskustelua Opeleista
Vastaa Viestiin
Zuck
'Agila'
Viestit: 5
Liittynyt: 24 Maalis 2005, 14:01
Paikkakunta: Valkeakoski

B Senator viat ?

Viesti Kirjoittaja Zuck »

Pitäis viikonloppuna mennä kattoon -89 Senatoria, niin onkohan siinä jotain ominaisvikoja mitä kannattais tarkastaa?
GeeTee
'Senator'
'Senator'
Viestit: 452
Liittynyt: 25 Heinä 2002, 03:00
Paikkakunta: Vantaa

Viesti Kirjoittaja GeeTee »

Ruoste nyt ainakin on se mitä saattaa löytyä,etuiskarien yläpäät (siis se mihin iskari kiinnnitetään korissa)konehuoneen puolelta siellä on joko korjattu tai korjaamisen aihetta.kannattaa kanssa tarkastaa kaikki sähköheebelit että toimivat .Tekniikka noissa kyllä kestää paremmin.Millainen senu on kyseessä jos saa näin tiedustella?No tuossa nyt jotain
Woody
'Diplomat'
'Diplomat'
Viestit: 7958
Liittynyt: 12 Helmi 2004, 02:00
Paikkakunta: Keski-Suomi

Viesti Kirjoittaja Woody »

Jos 24 venanen, niin jakoketju on ollut hyvä vaihtaa jossain välis
Zuck
'Agila'
Viestit: 5
Liittynyt: 24 Maalis 2005, 14:01
Paikkakunta: Valkeakoski

Viesti Kirjoittaja Zuck »

Joo elikkä auto on 3 litranen, luultavasti 12 venanen. Ilmastointi ja muita lisäheebeleitä löytyy esim. sähkölasit jne. Onko semmoset kromilokakaaret kauheet ruostuttaan kaaria?
tuholainen
'Admiral'
'Admiral'
Viestit: 154
Liittynyt: 31 Elo 2002, 03:00
Paikkakunta: Tampere

Viesti Kirjoittaja tuholainen »

Kromikaaret ruostuttaa, jos huonosti asennettu. Valitettavasti usein se on myös edullinen keino peittää ruosteet...
Kuva
smpovers
'Kapitän'
'Kapitän'
Viestit: 53
Liittynyt: 14 Syys 2007, 00:28
Paikkakunta: Tammela

Re: B Senator viat ?

Viesti Kirjoittaja smpovers »

Ascona 2.0s B:n jälkeen ajattelin taas että pitäiskö ostaa Opel kun semmoista tarjottiin vaihdossa Cortinaan.
Elikkä Senator vuosimallia 90 ja 3litranen 24v kone, käsittääkseni kaikkilla varusteilla. Leimaa vielä hetken aikaa, korissa sanomista takapäässä(etupää ja helmat hitsailtu jotenkin), heikko happi maalipinnassa tietyissä kohtaa, pienessä koeajossa takapää ja auto muutenkin kolisti jonkin verran soralla. Kuulemma takakelkan puslat pitäisi vaihtaa. Kojeajon päätteeksi vielä pienet höyryt tuli jäähdyttimen kyljestä. Ei tarkemmin tutkittu mistä.
Paljonko tuommoisen arvo on suunnilleen?
Onko osat kalliita? Sopiiko Omegan osat suuremmilta osin?
Muita vikakohteita?
Onko kaikissa vakiona lukkoperä? Tätä ominaisuutta huomannut kokeilla. Auto on suomiauto.
Bmw 318i -88
Fiat Punto 75 -99
Toyota Avensis -99
Ford Cortina mk2 -70
Ex:Opel Ascona 2.0s B -81+ useita muun merkkisiä
Vastaa Viestiin