OBD2 ja Eber

Keskustelua Opelin dieselmoottoreista.
Avatar
AkseliTakaveto
'Senator'
'Senator'
Viestit: 394
Liittynyt: 23 Maalis 2005, 12:29

OBD2 ja Eber

Viesti Kirjoittaja AkseliTakaveto »

Auto on allekirjoituksen Vectra. Tietääkö kukaa voiko alkuperäisen eberin toimimattomuutta/vikakoodeja/mahd. lukitusta purkaa OBD-pistokkeen kautta läppärillä? Lisälämmitin ei inahdakkaan ja kova tarve olisi saada se kuntoon ennen kuin talvi painaa päälle.
rgs1
'Diplomat'
'Diplomat'
Viestit: 2387
Liittynyt: 08 Syys 2002, 03:00
Paikkakunta: Siilinjärvi

Re: OBD2 ja Eber

Viesti Kirjoittaja rgs1 »

Mahtollisesti kyllä eli vastaus on jyrkkä ehkä. Siis Opelscannrin valikossa on lisälämmitin, mutta jossain alkuhämärässä ennen faceliftiä on aika, jota vanhemmat ei ole väylässä. Ne on kuulema luettava Eberin testerillä (viikkokello kelpaa myös) ja uudempia taas ei pysty lukemaan kuin OBDN2 kautta.
Avatar
sorkku85
'Senator'
'Senator'
Viestit: 824
Liittynyt: 08 Huhti 2007, 09:43
Paikkakunta: kangasala

Re: OBD2 ja Eber

Viesti Kirjoittaja sorkku85 »

käsitinkö oikein että b2 vectrasta pystyy lukeen eberin vikakoodit OBD2 pistokkeen kautta? :oops:
jjvirtan
'Diplomat'
'Diplomat'
Viestit: 3916
Liittynyt: 10 Helmi 2003, 02:00

Re: OBD2 ja Eber

Viesti Kirjoittaja jjvirtan »

Eberi on lisävaruste eikä sitä voi OBD2 pistokkeen kautta lukea.
C1. Vectra 1.8 GTS
Astra G 1.6 8V
Myyn:2.0 dth moottori osina,myös apulaitteet.
Avatar
FAstra-98
'Senator'
'Senator'
Viestit: 330
Liittynyt: 25 Loka 2004, 03:00
Paikkakunta: Veteli

Re: OBD2 ja Eber

Viesti Kirjoittaja FAstra-98 »

Jos se ei inahdakaan niin kokeile pyöriikö paloilmapuhallin (käsin). Joko lämmittimen alla olevasta kierrosluvun tarkistus akselista, taikka avaat laitteen ja ruiskuttelet WD-40:ä sinne/tänne.. :)

Fordissa sama lämmitin, ensimmäiseksi laite kokeilee pyöräyttää puhallinta jonka kyllä kuulee. Sen jälkeen napsuu polttoainepumppu, ja sitte jo humisee.
Sitä en tiedä tekeekö puhalluksen joka tapauksessa vaikka hehku olisi mennyt, mutta senki pystyy helposti tarkistamaan jos päätyy avaamaan laitteen.

Opeleissahan lämmitin on niin helpossa paikassa ettei paljon maksa vaivaa kurkata.. Focuksesta kyseinen mööpeli löytyy tulipellistä ja on ahtaalla! :bonk:

Edit: Niin ja ainakaan Fordissa laitetta ei tarvitse mitenkään nollata vaikka hehku/puhallin reistaa. Jumiin/lukkoon menee jostain muusta syystä.
Zafira Tourer 1.4T -15
Astra J 1.4T -14
TP
'Admiral'
'Admiral'
Viestit: 139
Liittynyt: 09 Helmi 2005, 02:00
Paikkakunta: Mikkeli

Re: OBD2 ja Eber

Viesti Kirjoittaja TP »

Omassa vectrassa ei toiminut Eber 3 vuotta sitten ostaessa ja käytin autoa luettavan paikallisessa Opel huollossa ja Diesel huollossa. Kummassakin paikassa sanottiin, että tässä mallissa ei eberiin pääse diagnostiikka pistokkeen kautta.

Viime talvena eber mykistyi uudestaan ja tällöin kokeiltiin kaverin korjaamolla Autocom testerillä päästä käsiksi eberin ohjaukseen. Oikea auto valittuna ohjelmasta ei löytynyt koko lisälämmitintä valikoista, mutta kun vaihdettiin auton tiedoiksi -04 Corsa tms. päästiin käsiksi vikakoodeihin ja saatiin myös kokeiltua eberin toimivuus ohjelman kautta.

Autona siis -99 Vectra DTi
rgs1
'Diplomat'
'Diplomat'
Viestit: 2387
Liittynyt: 08 Syys 2002, 03:00
Paikkakunta: Siilinjärvi

Re: OBD2 ja Eber

Viesti Kirjoittaja rgs1 »

sorkku85 kirjoitti:käsitinkö oikein että b2 vectrasta pystyy lukeen eberin vikakoodit OBD2 pistokkeen kautta? :oops:
Kyllä näin on. Ehkä myös viimeisistä B1:stä. ja jj pitäs lähettää opiskelemaan alkeidenperusteita :lol:
Teuwo
OCF Member
OCF Member
Viestit: 1173
Liittynyt: 19 Syys 2007, 19:40

Re: OBD2 ja Eber

Viesti Kirjoittaja Teuwo »

Suuren eron tekee onko D3WZ Eberissä ohjainlaite S1 vai S2.

S1 on käytössä 6/97 loppuun ja se ei puhu OBD kanssa mitään, joten vikakoodit on luettava Eberin diagnostiikalla (tai sillä kellolla).
(Tämmöisen Vectran lämmittimen Eber osanumero on 25 1933 05 00 00 ja Opel Nr. 90 508 546)
(S1 vehkeissä pitäisi olla keltainen tarra päädyssä)

6/97 _eteenpäin_ on käytössä ohjainlaite S2 joka puhuu OBD'lle, tai nimellisemmin "Opel Keyword 2000 diagnostiikalle" - no kuitenkin auton järjestelmään päin.
(Tämän lämmittimen Eber osanumero on 25 1998 05 00 00 ja Opel Nr. 90 508 963)
(S2 vehkeissä pitäisi normaali hopea/valkoinen tarra jossa on tyyppinumerot yms. tiedot)
jjvirtan
'Diplomat'
'Diplomat'
Viestit: 3916
Liittynyt: 10 Helmi 2003, 02:00

Re: OBD2 ja Eber

Viesti Kirjoittaja jjvirtan »

En ainakaan itse saanut eberiin minkäänlaista yhteyttä Opcomilla,b1 vectra -98 ja viimeisiä B1siä...eberi tuntuu toimivan,mutta sen ecuun ei yhteyksiä saa,tietty jos piirikortti on palanut tuskin silloinkaan yhteyksiä syntyy.
"Parking heater" kyllä valikoista helposti löytyy,joko body tai chassis.
C1. Vectra 1.8 GTS
Astra G 1.6 8V
Myyn:2.0 dth moottori osina,myös apulaitteet.
Teuwo
OCF Member
OCF Member
Viestit: 1173
Liittynyt: 19 Syys 2007, 19:40

Re: OBD2 ja Eber

Viesti Kirjoittaja Teuwo »

Paha sanoa syytä.

Joko sieltä on jotain rikki joka estää kommunikoinnin, tai auto on tehty kesäkuun loppuun '97 mennessä - tai jostain muusta syystä siinä on S1 ohjainkortti.

Sekin on mahdollista että ohjainkortti on paskoittunut aiemmin ja vaihdettu muuhun kuin täsmälleen samanlaiseen kuin autossa on ollut.

Esimerkiksi elän uskossa että omassa Astrassa liike josta sen ostin laittoi siihen Transportterin samanlaisesta D3WZta ohjainkortin kun sen sai halvemmalla.
Vastaa Viestiin