Corsa 2008 tdi EPS:ssää ei saa pois päältä

Tekniikka-aiheinen keskustelu moottoriin liittyvistä asioista.
Moottorinohjaus, toiminta, tyyppivikoja, korjauksia, jne...
Älä laita tänne kysymyksiä virittämisestä, sillä niille on olemassa oma alueensa.
Vastaa Viestiin
haaholasa
'Agila'
Viestit: 1
Liittynyt: 12 Marras 2010, 13:31

Corsa 2008 tdi EPS:ssää ei saa pois päältä

Viesti Kirjoittaja haaholasa »

Corsassani ei ole mahdollisuutta kytkeä EPS:ää pois päältä. Kytkeekö järjestelmä sen poispäältä jotenkin automaattisesti kun kaikki renkaat sutivat tyhjää, vai onko kohtalonani jäädä joka stanan ylämäkeen ja mäennyppylään talvella toisten tielle kun EPS estää liikkeelle lähdön?!?! Voiko tuon EPS poiskytkimen asentaa jälkikäteen ? Mitä mahtaa maksaa? Osaako kukaan sanoo?
Avatar
JNN
OCF Tapahtumavastaava
OCF Tapahtumavastaava
Viestit: 4285
Liittynyt: 25 Loka 2008, 09:52
Paikkakunta: Lempäälä
Jäsennumero: 3208

Re: Corsa 2008 tdi EPS:ssää ei saa pois päältä

Viesti Kirjoittaja JNN »

Asiasta mitään enempi tietämättä, koita ottaa EPS:n sulake tai rele irti, tai pistä itse kytkin sulakkeen piuhan väliin.. :o
"Auto on kuin tyttöystävä, mutta siihen käytetään enemmän aikaa ja rahaa"
(F)ast_tra
'Diplomat'
'Diplomat'
Viestit: 2719
Liittynyt: 09 Helmi 2006, 21:12
Paikkakunta: Kangasala

Re: Corsa 2008 tdi EPS:ssää ei saa pois päältä

Viesti Kirjoittaja (F)ast_tra »

Jos tässä nyt tarkoitetaan Corsaa CDTI koneella ja tarkoittamasi apujärjestelmä on ESP niin eikös sen kuulu puuttua auton hallintaan juuri silloin kun renkaat menettävät pidon ja auto on pyörähtämässä? Nimensä mukaisesti siis ajonhallintajärjestelmä. Luistonesto TC:tä on saanut poiskytkettyä napilla, jonka on saanut jälkikäteen asennettua, mutta tuosta ESP:stä en ole varma, kannattaa kysyä merkkiliikkeestä onko sille asennettavissa poiskytkentä nappia.
(F)ast_tra
'Diplomat'
'Diplomat'
Viestit: 2719
Liittynyt: 09 Helmi 2006, 21:12
Paikkakunta: Kangasala

Re: Corsa 2008 tdi EPS:ssää ei saa pois päältä

Viesti Kirjoittaja (F)ast_tra »

JNN kirjoitti:Asiasta mitään enempi tietämättä, koita ottaa EPS:n sulake tai rele irti, tai pistä itse kytkin sulakkeen piuhan väliin.. :o
En suosittele noin uuteen autoon tuollaista kytkentää. Alkuperäinen nappi tai ei mitään. Ei mene mikään paikka rikkikään takuun alaisessa autossa.
Avatar
sahtimonni
'Senator'
'Senator'
Viestit: 465
Liittynyt: 19 Loka 2010, 21:30
Paikkakunta: Tampere

Re: Corsa 2008 tdi EPS:ssää ei saa pois päältä

Viesti Kirjoittaja sahtimonni »

Jos kyse on esp:stä, niin muistaakseni se ei mene pois päältä ikinä, vaikka napista kytkisitkin sen pois.. En sitten mitä hyötyä siitä napista on..
E Raketti
'Senator'
'Senator'
Viestit: 687
Liittynyt: 08 Helmi 2005, 02:00
Paikkakunta: Ii

Re: Corsa 2008 tdi EPS:ssää ei saa pois päältä

Viesti Kirjoittaja E Raketti »

sahtimonni kirjoitti:Jos kyse on esp:stä, niin muistaakseni se ei mene pois päältä ikinä, vaikka napista kytkisitkin sen pois.. En sitten mitä hyötyä siitä napista on..
Ei kytkekkään kokonaan pois vaan muuttaa raja-arvoja niin että antaa auton sutia enemmän.
Astra G
Ex: Kadett E 1.8i GT, Kadett E 1.3 LS, Corolla 1,3, BMW E46 316i, Vectra B 2.0 CD Sport, Omega B MV6, Astra F 1.6 8V GLS, Astra F 1,6 16V GL
Avatar
Zafira
'Diplomat'
'Diplomat'
Viestit: 5956
Liittynyt: 08 Touko 2004, 03:00

Re: Corsa 2008 tdi EPS:ssää ei saa pois päältä

Viesti Kirjoittaja Zafira »

OPC-Corsassa on nappi luistonestolle, joten kai sen muhinkin malleihin saa värkättyä?
Vastaa Viestiin