Opel omega 2.0 89vm lukkoperästä.

Tekniikka-aiheinen keskustelu moottoriin liittyvistä asioista.
Moottorinohjaus, toiminta, tyyppivikoja, korjauksia, jne...
Älä laita tänne kysymyksiä virittämisestä, sillä niille on olemassa oma alueensa.
Vastaa Viestiin
-rypäle-
'Kadett'
'Kadett'
Viestit: 26
Liittynyt: 08 Maalis 2010, 22:21

Opel omega 2.0 89vm lukkoperästä.

Viesti Kirjoittaja -rypäle- »

mites tommonen omegan lukkoperä kestää asvaltilla pyörittämistä.. muutamalta kaverilta kuullu että kestää helvetin hyvin.. ne ei ainakaa rikki sitä ikinä ole saanut vaikka kovassa käytössä on ollut.. oikealle puolelle pyörittäessä kuuluu jotain kolinaa oikeelta takaa? lähin ekana veikkaan vetaria? vai voiko jarru romut kolista takana kun käsijarru ei toimi ollenkaa ja siä on vaijerit vähän vissiin miten sattuu? Kiitos näin etukäteen
Avatar
_Jape_
'Diplomat'
'Diplomat'
Viestit: 4738
Liittynyt: 10 Touko 2007, 01:17
Paikkakunta: Lahti

Re: Opel omega 2.0 89vm lukkoperästä.

Viesti Kirjoittaja _Jape_ »

kyllähän se ihan kestävä on..
Superdiileri.
Maalaus ja hiekkapuhallus työt ammattitaidolla, ota yhteyttä.
Avatar
jarkkis
OCF Member 2021
Viestit: 12763
Liittynyt: 27 Heinä 2008, 20:06
Paikkakunta: Seinäjoki

Re: Opel omega 2.0 89vm lukkoperästä.

Viesti Kirjoittaja jarkkis »

kestää asvaltilla pyörittämistä jos vain öljyä on oikea määrä, ainut ongelma et tommonen vakio 2.0 ei oikein jaksa pyöriä ilman hirveetä huudattamista :lol: voihan se kolina johtua huonokuntoisista puslista tai kardaanin tukikumista.
jsakki
'Kadett'
'Kadett'
Viestit: 39
Liittynyt: 05 Loka 2010, 13:34

Re: Opel omega 2.0 89vm lukkoperästä.

Viesti Kirjoittaja jsakki »

Joutuu ottaa vähä hiekalta vauhtia että pyörii nätisti asfaltilla.. :D Mulla ei ainakaan jaksa 2 litranen omppu oikeen pyörittää vaik ei lukkoperää ookkaan.
Vastaa Viestiin