Kulutus askarruttaa, Astra f-sedan 1,8l 8v

Tekniikka-aiheinen keskustelu moottoriin liittyvistä asioista.
Moottorinohjaus, toiminta, tyyppivikoja, korjauksia, jne...
Älä laita tänne kysymyksiä virittämisestä, sillä niille on olemassa oma alueensa.
Vastaa Viestiin
SirWz
'Agila'
Viestit: 2
Liittynyt: 28 Marras 2010, 09:30

Kulutus askarruttaa, Astra f-sedan 1,8l 8v

Viesti Kirjoittaja SirWz »

Ei kai tuo 92 vm 1,8 8v astara voi viedä 8,5l/100km? Samassa ajossa toinen astara joka oli 1,6 vei 5,7l sataselle.

Tuo auto oli seissyt muutaman kuukauden, kun ostin ja lähin leimalle kokeileen. Ei mennyt pakokaasuista kattastuksessa läpi, lamban vaihdoin, niin oli arvo kuulemma hyvät kun kävin jälkitarkastuksessa.

Arvot oli niin pahasta pielessä, että meni ajokieltoon. Mahdollisesti rikkonut jotain?

Sitten vaihdettu tulpa, johdot, kansi, pyöriä ja ilmanputsari.

Vähän tyhjäkäyti välillä seilaa, kierrokset pysyy siellä alta tuhannessa, mutta yli 800.

Onko korjattavissa vai paalataanko?
Avatar
Tuomas
'Diplomat'
'Diplomat'
Viestit: 12704
Liittynyt: 13 Helmi 2002, 02:00
Paikkakunta: Vantaa

Re: Kulutus askarruttaa, Astra f-sedan 1,8l 8v

Viesti Kirjoittaja Tuomas »

Kaikkihan on korjattavissa...

Jos vaan menee kakkua reilusti niin yleinen vika on ruiskun lämpöanturi, ecu luulee konetta kylmäksi ja rikastaa seosta.
Alfa 75 3.0 V6 America
"For those who enjoy the pleasure of driving over the practicalities of mere transportation" (Motorweek)
Alfa 156 JTS
Vectra B
SirWz
'Agila'
Viestit: 2
Liittynyt: 28 Marras 2010, 09:30

Re: Kulutus askarruttaa, Astra f-sedan 1,8l 8v

Viesti Kirjoittaja SirWz »

Tuossa aamusta oli aikaa katella pellin alle, sillein että oli muutakin valoa kun sytkäri... Varmaan auttaa asiaan jos se ilmanotto pakosarjan päältä olisi kiinni myös siinä ilmanputsarin kotelossa, auto on kokoajan imenyt kylmää ilmaan konetilasta. Voipi vaikuttaa, mutta jos ei auta niin katellaan se lämpöanturi.

Pitäsikö sen lämpö anturin antaa vikakoodia? Tällä tökkää klemmarilla a - b nasta yhteen ja laske mootorivikavalot vilkkumiset metodilla?
Vastaa Viestiin