Omega B 2.5 V6 -95 Lämmöt nousee/seilaa
Re: Omega B 2.5 V6 -95 Lämmöt nousee/seilaa
itellä tuo ihan sama että ei nosta ihan 90 asteeseen muutakuin rällätessä ja nurkissa, otin kaikki flektit pois käytöstä eikä siltikään nosta, Moottoritie ajossa ainoastaan nostaa ylipuolenvälin jos laittaa pahvin syylärin ja ilmastoinnin kennon väliin. Jostain sieltä lämppärin kennon välistä puhaltaa helvetin kylmää ilmaa, tuntee ihan kädellä ja näyttääkin että sieltä jotain puuttuu/jäänyt asentamatta kennon vaihdon yhteydessä, se voi johtua että puhaltaa ohi ku ei ikkunalle oikeen ilmaa jaksa puhaltaa.
-
(F)ast_tra
- 'Diplomat'

- Viestit: 2719
- Liittynyt: 09 Helmi 2006, 21:12
- Paikkakunta: Kangasala
Re: Omega B 2.5 V6 -95 Lämmöt nousee/seilaa
Varmuuden vuoksi kysytään nyt, sulla on siis uus termari koneessa?Beniga kirjoitti:itellä tuo ihan sama että ei nosta ihan 90 asteeseen muutakuin rällätessä ja nurkissa, otin kaikki flektit pois käytöstä eikä siltikään nosta, Moottoritie ajossa ainoastaan nostaa ylipuolenvälin jos laittaa pahvin syylärin ja ilmastoinnin kennon väliin. Jostain sieltä lämppärin kennon välistä puhaltaa helvetin kylmää ilmaa, tuntee ihan kädellä ja näyttääkin että sieltä jotain puuttuu/jäänyt asentamatta kennon vaihdon yhteydessä, se voi johtua että puhaltaa ohi ku ei ikkunalle oikeen ilmaa jaksa puhaltaa.
Re: Omega B 2.5 V6 -95 Lämmöt nousee/seilaa
ei ole uutta termaria koneessa, ihan siksi että aika vittumainen vaihtaa. Jos termari olisi vähän raollaan kokoajan se vain hidastaisi auton lämpenemistä eikä pää lämpötilaa, onhan se termari kokonaan auki sitten kun auto on käyntilämpöinen. Kait tuo vajaa 90 astetta näillä pakkasilla on suht normaalia. Kyllä se suht lämmintä puhaltaa mutta jostain kennon välistä työntää niin pirun kylmää ilmaa, keskikonsoli ja käsijarru ihan kylmiä ja taka puhaltimesta tulee vain kylmää.
Re: Omega B 2.5 V6 -95 Lämmöt nousee/seilaa
Nyt tais selvii miks puhaltelee kylmää sieltä välistä, autossa ilmeisesti kiinni nissen kenno kun on aivan uuden näköinen ja hirveet raot siellä kennon ja puhallinverkoston välissä! Eli jäänyt pois se kennon kaulus vanhalta omistajalta? Pitää koittaa tilsiä se jollain kuumaliimalla tai sialla. Ihme kennoja nuo kun eivät suoraan käy perkele. Kai se ku vuotaa niin iskee sitten takapenkin puhaltimiinkin kylmää ilmaa.
-
(F)ast_tra
- 'Diplomat'

- Viestit: 2719
- Liittynyt: 09 Helmi 2006, 21:12
- Paikkakunta: Kangasala
Re: Omega B 2.5 V6 -95 Lämmöt nousee/seilaa
Kyllähän se termostaatti siellä kokoajan aukeutuu ja sulkeutuu nesteen lämpötilan vaikutuksesta, ei ainoastaan koneen lämmetessä.
Re: Omega B 2.5 V6 -95 Lämmöt nousee/seilaa
Ite ku vaihdoin kennon omaani niin selvis semmonen homma että ainekaan Kotkan Opelilta ei saanu edes tilaamalla alkuperäistä vastaavaa kennoa, joka on noin 5mm paksumpi ku nää tarvikekennot, joita myös opel tilanteessani tarjosi, toki 4 kertaiseen hintaan verrattuna varaosamaailman hintaan. Opelilta ne tarjos myös sitte ns. asennussarjaa jolla tän ohuemman kennon saa käymään tiiviisti sinne paikoilleen, ilmeisesti jotkut lisätiivisteet kennon päätyihin. No muuten hyvä, mut sit ku se opelin myyjä alko tilaamaa sitä asennussarjaa mulle nii se niiden järjestelmä ilmoitti että kyseistä asennussarjaa ei enää ole saatavilla mistään, valmistus lopetettu. No sitte sanoin vaa että kiitti hei ja hain sen nissenin kennon varaosamaailmasta hintaan 65€ ja liimattavalla ovitiivisteellä (rautakaupasta) ja sikamassalla sikamaista luovuutta käyttäen päädyt tiiviiksi, ja ei muuten vuoda kylmää mistään, myös taakse tulee lämmintä. No sit loppupeleissä vaikka tilasin Opelilta uudet o-renkaan niiden putkien liitoksiin, nii eihää ne pitäny, mitoissa ilmeisesti jotai eroa, joten sit ku olin ottanu nesteet ulos ihan vitun liianmonta kertaa, nii sit viimein laitoin vanhat ja uudet o-renkaat peräkkäin niihin putkiin ja sit niin kireelle ku uskals vetää pultin, nii sit alko pitämää. Että siis tän hetkisen tiedon mukaan sinne ei saa kovin helpolla mistään uutta oikeanlaista kennoa, vaan tällanen ohuempi tarvikekenno on sinne sorvattava jollaki konstilla, ja omani on aineki toimivaksi havaittuBeniga kirjoitti:Nyt tais selvii miks puhaltelee kylmää sieltä välistä, autossa ilmeisesti kiinni nissen kenno kun on aivan uuden näköinen ja hirveet raot siellä kennon ja puhallinverkoston välissä! Eli jäänyt pois se kennon kaulus vanhalta omistajalta? Pitää koittaa tilsiä se jollain kuumaliimalla tai sialla. Ihme kennoja nuo kun eivät suoraan käy perkele. Kai se ku vuotaa niin iskee sitten takapenkin puhaltimiinkin kylmää ilmaa.
Re: Omega B 2.5 V6 -95 Lämmöt nousee/seilaa
automuovilta saa orggiskennoa.. jos hyllyssä niin saa pariin päivään sen kennon. jos tilaa saksasta tai ruotsista ni joku viikko
Vectra A -93 CD
Astra 1.9 -07 OPCline
Astra 1.9 -07 OPCline
