Omega MV6 ja kampiakselin stefan vaihto?

Tekniikka-aiheinen keskustelu moottoriin liittyvistä asioista.
Moottorinohjaus, toiminta, tyyppivikoja, korjauksia, jne...
Älä laita tänne kysymyksiä virittämisestä, sillä niille on olemassa oma alueensa.
Vastaa Viestiin
Nar-ai
'Kapitän'
'Kapitän'
Viestit: 69
Liittynyt: 27 Elo 2010, 09:24

Omega MV6 ja kampiakselin stefan vaihto?

Viesti Kirjoittaja Nar-ai »

Onko kuinka isotöinen ja kallis projekti? Korjaamolta en ole vielä uskaltanut kysyä mutta öljyvuodon syy selvisi huoltsikan hallissa jäähdytinnesteiden vaihdon yhteydessä ja huoltomies sanoi etteivät he tee tälläisiä hommia lainkaan.

Osaako joku suositella etelä-suomesta jotain hyvää korjaamoa tai nyrkkipajaa joka tekee näitä ja isompiakin koneremppoja?Tai vaihtoehtoisesti myydä hyväkuntoisen ja toimivan koneen tuohon epäonnen autoon?
Avatar
TimppaS
'Senator'
'Senator'
Viestit: 444
Liittynyt: 03 Huhti 2008, 20:36
Paikkakunta: Tuusula

Re: Omega MV6 ja kampiakselin stefan vaihto?

Viesti Kirjoittaja TimppaS »

Ilmeisesti takapään stefa? Laatikonhan siinä joutuu käyttään lattialla, osaavalle ei pitäisi paha homma olla. Itse en ole osaava joten Urjalan ysiautossa laitatin hintaan 540 euroa. Laitettiin samalla uudet laatikkoöljyt ja putsari ja säätivät vielä pannankin.

Pääkaupunkiseudulla hintaa olisi ollut 100-250 euroa enemmän. Hinnat muutaman vuoden takaa...
Omega B2 2.6 executive
FullMetal
'Diplomat'
'Diplomat'
Viestit: 3669
Liittynyt: 31 Maalis 2008, 10:20
Paikkakunta: Pohjoisesta

Re: Omega MV6 ja kampiakselin stefan vaihto?

Viesti Kirjoittaja FullMetal »

nii kumpi stefa sitte lienee :roll: ku siellähän on molemmissa päissä kampiakselia semmoinen kampiakselin stefa.
Vastaa Viestiin