Noniin. Kesä alkaa lähestyä ja vanteita pitäis alkaa puunamaan. Tarkoitus olisi taas purkaa vanteet osiin, pulverimaalata keskiöt ja takakehät. Ulommat kehät pitäisi kiilottaa. Alkaa vaan pikkuhiljaa ärsyttämään tuo paljaan alumiinin herkkä hapettuminen.
Tuli sitten sellainen mieleen että lakkaisi kehät jollain siihen soveltuvalla lakalla. Mikä lakka tollaselle pinnalle soveltuu? Mitä lakkaa vannevalmistajat käyttää?
Tiedän että joku aikoo sanoa että "ei kannata lakata ku kiilto kärsii" mutta ei oikeesti jaksa enää hieroa noita joka viikko että saa kiillon säilymään.
ET:tä meinasin sorvata ainakin takavanteista pari milliä isommaksi ettei ota kiinni.
Mistä saa halvimmalla pultteja ja muttereita?
Vanteethan on nuo kolmeosaset speedlinet edelleen.
Tuli asennettua eberi tuossa talvella jonka vaikeuksien jälkeen sain kuitenkin toimimaan. Laite ylikuumeni välillä n. minuutin lämmityksen jälkeen. Vesipumpun vaihdoin eikä vaikuttanut asiaan mitenkään.
Epäilin että jostain vuotaa nestettä ja sitäkautta järjestelmään pääsee ilmaa. Kyllähän sieltä vuoto löytyi. Mahdollisimman mukavasta paikasta tietenkin
Nestettä vuoti siis öljynjäähdyttäjän taaemmasta lähdöstä. Kauhea vaiva yhden O-renkaan takia
Samalla vaihdoin alumiiniset venttiilikopat kun alkoi noi orkkikset jo vähän olemaan ehtoopuolella. Toinen koppa kyllä oli vieläkin pitänyt aikalailla kaiken öljyn sisällään vaikka tiivisteen vaihdosta on jo pari vuotta
On muuten järkevämmän olonen tiiviste noissa alumiinisissa. Suunilleen puoli senttiä leveä tasainen kun taas muovisissa on pyöreä ja kapea.
Maalasin kopat mattamustaksi. Samalla myös resonattori sai vihdoinkin siihen kuuluvan värityksen.
Siinä lopputulos.
Eeperi asentui paisarin alle.
