Elikkäs, auto lähes orginelle tulohetkellä, mitä nyt edellinen omistaja oli rakentanut aivan järkyttävän kauhean etumaskin ja puskuriverkon otettuaan osuman postilaatikkoonsa talvella. Toisaalta en yhtään ihmettele alla olleiden talvirenkaiden kanssa jota olivat varmaan uutena auton mukana tulleet nappulamalliset sipulileikkurit.
Ohessa muutama kuva autosta meidän historian alkuajoista 2 viikkoa sitten:



Tosiaan ajan autolla 145 km päivässä joten ajonautinto tuo ei ole tuollaisenaan. Nooh, ajattelin pääsiäisen ratoksi katsoa kuinka ulkonäkö ja ajettavuus saataisiin paremmaksi hillityillä muutoksiaa, jotka eivät tarkoita ylisuuria vanteita sekä uretaania+lasikuitua!
Rengastus oli ensisijainen asia, joten ostin autoon uudet Honda 6x15" ET45 peltivanteet. Työkaveri sai idean, että tehdään Sorsasta "rasehenkinen", eli ulkokehät vedettiin auton omalla värillä valkoisiksi. Vanteille hommasin köyhänä miehenä Kumhon Ecstasa 195/50R15 jamekset, jotta hillity meininki saatasiin aikaan. Citymaasturi look ei innostanut, joten ostin autoon FK:n alustasarjan (josta upuivat takapumput) täältä foorumin kautta, kaiketi 60/40. Takana säilytin siis alkuperäiset hyväkuntoiset iskarit.
Ja tietty asiaanhan kuuluu lasintummennukset, muttei napannut mikään teinimeininki; niin tummaa kuin löytyy meinin. Kalvotus on erittäin mieto, takaovien lasit näyttävät lähes sävylaseilta. Mutta joo, laillisuuteen mennään ja etuovien laseihin tulee ensiviikolla vieläkin miedommat kalvot.
Seuraavat kuvat on otettu Nokian E71:sellä, joten laatu on karsea. Lisäksi auto on siinä likakerroksessa mitä siihen on 2viikon ja 2tkm:n ajossa kertynyt. Eli näissä kuvissa "Sorsa goes down..."



Kuten eturenkaan kuvasta näkyy, auto on erittäin matala. Eturengas ottaa hieman kiinni sisälokasuojaan, sillä en ehtinyt eilen kiireessä muotoilemaan niitä. Tosiaan alustan ja vanteet asennettiin eilen hieman kiireessä, meni aikaa melkein 45min (kiitos Sampo).
Ajettavuus on erinmoimainen, lähes täydellinen kun vertaa lähtökohtaan. Hoidan nelipyöräsuuntauksen ensiviikolla niin saadaan rattikin suoraan raidepään vaihdon jäljiltä.
Tässä pyhien aikana vielä irrotan kaarilevikkeet ja maalaan ne sekä puskurien yläosat uudelleen mustiksi. Otan uusia kuvia heti kun saan joltain kameran lainaan ja auton pestyä. Mahdollisesti takavalot kokevat punaisen kuultomaalikeroksen ja EU-tyyppiset rekisterikilvet vaihtuvat perinteisiin. Jos autoa pidän, sivuvilkut muuttuvat valkoisiksi. Muutama tarra saattaa ilmestyä, mutta väriteema saa pysyä mustavalkoisena.
Vetokoukkuhan on POP, löytyyhän pihasta Sukkela 10 peräkärry, joka saa kytkettynä ollessaa Sorsan näyttämään lähes henkilöauton kokoiselta. Laitan yhteiskuvan jahka saan tilaamani spacerit kärryyn, jotta 14" aluvanteet saadaa lähelle "lokarin reunaa" ja muovikaaret muotoiltua. Kärryyn rakensin viime viikolla uuden pohjalevyn ja tänä aamuna alumiinihapolla pesin koko kapistukset. Uudet takavalot pitää vielä hakea sekä hommata uudet tarrat. Mahdollisesti uusi reksiterikilpi sekä kilvenpohjakin pitää hommata.
Sana on vapaa, minä en mistään lannistu, autot on vaan autoja ja Opelit Opeleita.









