C20XE ja kannentii. + jakopään vaihtamiseen liittyvät asiat

Tekniikka-aiheinen keskustelu moottoriin liittyvistä asioista.
Moottorinohjaus, toiminta, tyyppivikoja, korjauksia, jne...
Älä laita tänne kysymyksiä virittämisestä, sillä niille on olemassa oma alueensa.
Vastaa Viestiin
Avatar
apusähis
OCF Member 2023
OCF Member 2023
Viestit: 2946
Liittynyt: 24 Syys 2005, 19:24
Paikkakunta: Joensuu

C20XE ja kannentii. + jakopään vaihtamiseen liittyvät asiat

Viesti Kirjoittaja apusähis »

Heissankeikkaa vaan

Tiedot:
- Opel Calibra
- C20XE
- 1991
- M2.5

Tuossa olisi ns. työnalla Opel Calibra joka on C20XE moottorilla joka on vieläpä jakajamallia. Johon pitäisi vaihtaa kannentiiviste sekä jakopää. Niin olisi kiva tietää kiritysarvot kanteen? Ja voiko laittaa suorilla aina tiettyyn momenttiin ilman että ensin tiukkailee lähemmäksi kantta. esim. jos eka vaihde olisi KUVITTEELLISESTI: 40nm niin voiko sen vetää suorilla tuohon? Eli kun aloitetaan kiristelemään keskeltä reunoille päin? Ekaa kertaa ollaan pappia kyydissä :thumbsup:

Sitten tuohon jakopäähän ja sen laittamiseen. Kun jakopää on irti niin takaisin laittaminen askarruttaa, niinkuin esimerkiksi että onnistuuko siinä se niin jotta laittaisi kampiakselin päämerkkiinsä ja nostaa kannenpäälle jossa on nokat jo merkissään vaiko kun löytää kampiakselin merkit, niin merkkaa ylös ja kääntää niin että männät on puolessa välin pyttyjä ja sitten nostaa kannen päälle ja pyöräyttää kampiakselin takaisin merkkiinsä ja alkaa napuloimaan kantta kiinni? Kun se nyt on irtaallaan.

PS. Olisiko jollain laittaa autodatasta työjärjestystä tähän ja kiristysarvoja? :oops:

Kiitos
Opel Omega B X25xe (Rakas rakoperse)
Opel Vectra C2 OPC
Daewoo Evanda
Avatar
_Jape_
'Diplomat'
'Diplomat'
Viestit: 4738
Liittynyt: 10 Touko 2007, 01:17
Paikkakunta: Lahti

Re: C20XE ja kannentiivisteen vaihtamiseen liittyvät asiat

Viesti Kirjoittaja _Jape_ »

Superdiileri.
Maalaus ja hiekkapuhallus työt ammattitaidolla, ota yhteyttä.
Avatar
apusähis
OCF Member 2023
OCF Member 2023
Viestit: 2946
Liittynyt: 24 Syys 2005, 19:24
Paikkakunta: Joensuu

Re: C20XE ja kannentii. + jakopään vaihtamiseen liittyvät asiat

Viesti Kirjoittaja apusähis »

Kiitosta vain noista linkeistä. Sieltä saatiin ohjeet 25nm ensin ja sitten 3kertaa 90 astetta. Mutta nähtävästi todella huonoa tuuria kun korkkas lohkosta kierteen :thumbsup: Nyt ei oo enää mikään hoppu ohjeilla
Opel Omega B X25xe (Rakas rakoperse)
Opel Vectra C2 OPC
Daewoo Evanda
Vastaa Viestiin