Takapää

Auton alustaan liittyvä keskustelu.
Renkaat, vanteet, madaltaminen, jarrut, jne...
pete1971
'Kadett'
'Kadett'
Viestit: 36
Liittynyt: 26 Huhti 2011, 18:07

Takapää

Viesti Kirjoittaja pete1971 »

löysin kummankin puolen takapyörän kotelosta piuhat missä töpseli valmiina,en kerinnyt sen enempää tutkimaan olisko tietoa mistä voisivat olla,oli nippu siteellä vedetty iskareihin kiinni kyseessä -96 vuoden MV6
Keijo Kettu
'Admiral'
'Admiral'
Viestit: 124
Liittynyt: 19 Heinä 2008, 21:44
Paikkakunta: Tampere

Johdot MV6:n pyöränkotelossa (Oli: Takapää)

Viesti Kirjoittaja Keijo Kettu »

Ei kai sillä suunnalla voi olla juuri muita kuin ABS:n tai jarrupalojen kulumisen tunnistimen johdot. ABS tuossa oli kai vakiona ja kun sitä ilman ei katsastus onnistu, niin veikkaan tuota toista vaihtoehtoa.

En malttanut olla muuttamatta otsikkoa, niuho kun olen.
Avatar
TJT
'Diplomat'
'Diplomat'
Viestit: 21201
Liittynyt: 16 Helmi 2003, 02:00
Paikkakunta: Espoo

Re: Takapää

Viesti Kirjoittaja TJT »

Harvemmin takapäässä kulumistunnistimia.
Jos farkku kyseessä, niin lieneekö kuorman mukaan säätyvän jousituksen hilppeille valmius, tai sitten joku on purkanut hilppeet pois ja laittanut normi-iskarit tilalle.
"ON ERI ASIA TARVITA NIITÄ SAATANAN VALOJA, KUIN TAAS SE, ETTÄ OMAT VALOT AUTTAISI ASIAAN NIINKUIN NIITTEN KUULUISI! -Jiri
Avatar
omega16T
'Diplomat'
'Diplomat'
Viestit: 7180
Liittynyt: 12 Syys 2004, 03:00
Paikkakunta: Mikkeli
Viesti:

Re: Takapää

Viesti Kirjoittaja omega16T »

Kysyjän tapauksessa lienee kyse sedanista jossa iskarit ovat pystyssä pyöränkotelon puolella kun farkussa ne iskarit on vinossa ja tulevat kiinni keskemmälle ns. lattiapeltiin. Mulla ei ollut kummassakaan Omegassa (2,5 sedan ja mv6 farkku) kummankaan puolen pyöränkotelossa mitään piuhoja tai liittimiä, joten ei ole kyllä mitään hajua mihin liittyvistä piuhoista/liittimistä on kyse. Farkun iskareihin tulee pelkkä ilmaletku ja ne korkeudensäätöön liittyvät sähkösysteemit tulee siihen korkeutta tunnistavaan hässäkkään joka on kiinni perämurikassa.

Montako piuhaa ja millä väreillä niihin liittimiin tulee per puoli? Jos mahdollista, niin laita kuvia siitä paikasta jossa ne liittimet on niin olis helpompi hahmottaa sen liittimen paikkaa ja sitäkin mitä systeemejä sille alueelle vois kuulua. Kuva varmaan helpottais muutenkin asian selvittämistä. Voisin ihan mielenkiinnosta tutkia tota samalla kun joudun muutenkin lähipäivinä askartelemaan alustan vaihdon kimpussa.
Todennäköisesti väärässä.
Vastaa Viestiin