Tekniikka-aiheinen keskustelu moottoriin liittyvistä asioista.
Moottorinohjaus, toiminta, tyyppivikoja, korjauksia, jne...
Älä laita tänne kysymyksiä virittämisestä, sillä niille on olemassa oma alueensa.
Elikkä tyhjäkäynnillä ja vaikka kaupunki ajossa lämmöt nousee ihan tappiin. Motarilla ajelee niin lämmöt on siinä 80 ja sitte ku just tommosta stop mene stop mene vihreö valo punainen valo stop mene ajoa niin lämmöt nousee.
Elikkä jos joku viitti kertoa mikä siinä ois niin kokkeilis vaikka korjata.
Jossain paisunta säiliössä oli nestettä sit.
Itsellä A-Vectra ja lämmöt nousee kans todella korkealle kaupunkiajossa jos joutuu pysähtelemään paljon. Kyllä se flekti siellä alkaa pyörimään viimeistään kun 100 astetta lähenee.
Opel Vectra 1994 CDX 2.0 automatic
(ex) Opel Ascona 1988 1.6
Syyläri kannattaa puhaltaa paineilmalla, on täysin tukossa jo tuon ikäisessä jos ja kun ei ole koskaan puhallettu puhtaaksi. Termostaatti kunnossa? Flekti(t) kunnossa? Jäähdytysnesteet vaihdettu?
Flekti toimii ainakin. Miten se termostaatin toimivuuden voi testata? Ja muute mikä siinä talvella on ku lämmöt laittaa täysille puhaltaa niin silti vaan kylmää pukkaa?
pölykapseli kirjoitti:Flekti toimii ainakin. Miten se termostaatin toimivuuden voi testata? Ja muute mikä siinä talvella on ku lämmöt laittaa täysille puhaltaa niin silti vaan kylmää pukkaa?
pölykapseli kirjoitti:Elikkä tyhjäkäynnillä ja vaikka kaupunki ajossa lämmöt nousee ihan tappiin. Motarilla ajelee niin lämmöt on siinä 80 ja sitte ku just tommosta stop mene stop mene vihreö valo punainen valo stop mene ajoa niin lämmöt nousee.
Elikkä jos joku viitti kertoa mikä siinä ois niin kokkeilis vaikka korjata.
Jossain paisunta säiliössä oli nestettä sit.
Ei siinä mitään vikaa ole, jossei mitään hajua ole auton huoltohistoriasta vaihtaisin ensin jäähdytysnesteet aikani kuluksi. Ensin sisään huuhteluaine vaikka Motonetin hyllystä, n. 10 €, luet ohjeet purkin kyljestä, vanhat ulos sieltä syylarin alaputkesta, pikkasen huuhtoo lämpimällä vedellä paisariin, uusi letkunkiristin ja uudet talvinesteet sisään.