Tuli tuossa lykättyä muutama kuukausi takaperin korkeussäädettävä sarja vectraan vm. -97 sedani. Silloin ajelin peltivanteilla ja orkkisrenkailla auto tontissa. Nyt on ollut alusta ollut alla päälle kuukauden ja hyvin toiminut muutamaa seikkaa lukuunottamatta:
- Vanhat kesärenkaat kuluivat loppuun sisäreunasta, kudokset tuli esiin yms. [Korjattu osittain]
- Sekä ohjatessa yli 90 asteen kulmassa, kuului aina kauhea paukahdus. Korjasin sen vaihtamalla uuden yläpään koko laakerisetin pari päivää sitten ja paukkuminen loppui hetkeksi. Nyt sama alkoi taas lievästi ja pelottaa että menee uudetkin laakerit rikki.
No joka tapauksessa vectra oltiin säädättämässä 2 viikkoa takaperin eräässä liikkeessä 215/40 renkailla ja 17" aluvanteilla. Näin heti pihassa säädätyksen jälkeen että renkaat ovat vieläkin aivan vinossa. No olin tyytyväinen ajettavuuteen yms. mutta säädätysten jälkeen tulin katumapäälle moottoritielle kun auto täryyttää niin HE**ETISTI... No kävin tänään kysymässä uudestaan että mikä voi olla vialla että voiko jotain tehdä? Sanottiin että ei voi enää säätää mitään ja kysyttiin tyhmänä, onko auto madallettu....?
TÄSSÄ ASIASSA tarvitsisin vähän asiantuntemusta, eli kysyin samalla tuota camber ongelmaa, niin sanoivat että ei ole mahdollista enään säätää lisää. Lueskelin foorumilta että olisi mahdollista mutta tahtoisin nyt vähän lisää faktaa asiasta.
Alkuperäiset camberit olivat:
- Vasen 3,22' ja nyt -3,14'
- Oikea 3,55' ja nyt -3,50'
Takana ei hirveästi ilmeisesti ole säädettävää, mutta edes edessä ?!
Toivottavasti oli ymmärrettävää


